Automotive

26. září 2021 07:43

ŠKODA AUTO otevírá AIM.Lab ve spolupráci s VŠB- Technickou univerzitou Ostrava

  • Laboratoř umělé inteligence představuje v českém automobilovém průmyslu unikátní projekt 
  • Pokračování úspěšné spolupráce mezi ŠKODA AUTO a VŠBTUO
  • Propojení teorie a praxe posiluje pozici a konkurenceschopnost automobilového průmyslu v České
    republice

ŠKODA AUTO spouští ve spolupráci s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava laboratoř AIM.Lab. Tato značka znamená Artificial Intelligence in Manufacturing Lab (Laboratoř umělé inteligence ve výrobě). Tato iniciativa je v automobilovém průmyslu první svého druhu. Laboratoř, která se nachází v kampusu VŠB-TUO, bude sloužit ke spolupráci mezi univerzitou a českou automobilkou. Zaměřuje se na tři hlavní oblasti: analýzu dat, aplikace strojového učení a umělé inteligence a problematiku optimalizace v průmyslové praxi.

Dr. Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky, zdůrazňuje: „Spolupráce mezi společností ŠKODA AUTO a VŠB-Technickou univerzitou Ostrava je oboustranně přínosná. Spojujeme totiž teorii s praxí a vytváříme konkrétní přidanou hodnotu v oblasti umělé inteligence – pro nás jako automobilku i pro studenty, kteří získávají praktické zkušenosti. Jsem přesvědčen, že nová laboratoř AIM.Lab dále posílí Českou republiku jako centrum automobilového průmyslu a zajistí jí budoucnost.“

Inzerce

Profesor Václav Snášel, rektor VŠB – Technické univerzity Ostrava, vysvětluje: „Umělá inteligence hraje stále významnější roli nejen pro koncového uživatele, ale zejména v průmyslové výrobě. Proto budeme infrastrukturu AIM.Lab intenzivně využívat pro výuku a vývoj v oblasti průmyslové datové analytiky. Budou zde probíhat kurzy pro bakalářské a magisterské studijní programy a od roku 2022 plánujeme také výuku nového doktorského programu se zaměřením na datovou analytiku. Pro naše studenty jsou poznatky z praxe nezbytným základem pro provádění cíleného výzkumu.“

Iniciativa AIM.Lab je v automobilovém průmyslu unikátní, nicméně není to první spolupráce mezi ŠKODA AUTO a VŠB-TUO. Projekt vznikl na základě několikaleté úspěšné spolupráce mezi Oddělením digitalizace a průmyslu 4.0 ŠKODA AUTO a Fakultou elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO v rámci programu ŠKODA AUTO Talent pro doktorandy. Díky poznání výrobního prostředí jsou studenti připraveni řešit problémy v kontextu průmyslové praxe, o čemž svědčí i dosavadní úspěšné společné projekty. Automobilky a univerzita připravují další projekty spolupráce v laboratoři AIM.Lab, které budou výrazně podporovat výuku zaměřenou na praxi. Plán zahrnuje také propojení s dalšími průmyslovými partnery a spolupráci s institucemi, jako je IT iniciativa Czechitas, která posiluje vzdělávání žen v oblasti IT.

ŠKODA AUTO s touto fakultou úspěšně spolupracovala i v minulosti. Automobilka a univerzita například od podzimu 2019 spolupracují na nových technologiích v oblasti asistenčních systémů. V rámci projektu Národního centra kompetence – Kybernetika a umělá inteligence (TA ČR) vyvíjí nový asistenční systém „Follow the Vehicle“. Cílem je autonomní jízda v konvoji založená na principu „dvě vozidla, jeden řidič“. Vozidlo vpředu řízené člověkem určuje trasu, rychlost, jízdní pruh a další parametry. Údaje o pohybech volantu, zrychlení a zpomalení jsou bezdrátově přenášeny do autonomně řízeného zadního vozidla, které vedoucí vůz následuje ve vzdálenosti až deseti metrů.

ŠKODA AUTO podporou vysokých škol v České republice přispívá ke splnění své společenské odpovědnosti. V celé České republice, ale i v zahraničí společnost podporuje 20 vysokých škol, například poskytováním vozidel nebo komponentů pro studijní a výzkumné účely. Společnost nabízí také podporu v podobě odborných stáží pro studenty, mezinárodního trainee programu se stážemi v zahraničí a rozvojového a talentového programu pro doktorandy (více informací v sekci ŠKODA Kariéra/ Postgraduální studenti).

V rámci své strategie NEXT LEVEL – ŠKODA 2030 si společnost stanovila cíl vytvořit z České republiky centrum elektromobility. Na začátku příštího roku bude v Mladé Boleslavi zahájena také výroba bateriových systémů pro vozy ENYAQ iV. Kromě toho česká automobilka spolupracuje s partnery na vytvoření stabilního hodnotového řetězce dodavatelské struktury pro elektromobilitu.

Jana Polášek Filová, Ph.D., koordinátorka inovačního managementu společnosti ŠKODA AUTO (vlevo), Dr.  Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky, Prof. Dr. Václav Snášel, rektor VŠB-TUO a Prof. Ing. Jan Platoš, Ph.D., děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky otevírají AIM.Lab v areálu univerzity
Zdroj: ŠKODA AUTO

Dr. Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky, a Prof. Dr. Václav Snášel, rektor VŠB-TUO u experimentálních vozů „Follow the Vehicle“. Technologie je založena na
principu „dvě vozidla, jeden řidič“. První vozidlo je řízeno řidičem a určuje mj. trasu, rychlost a jízdní pruh. Autonomní vozidlo jej následuje.
Zdroj: ŠKODA AUTO

 

 

 

Mohlo by se Vám líbit

Transformace efektivity výroby: úspěšný příběh zákazníka

  • 23. dubna 2024

Přemýšleli jste někdy o tom, jak mohou strategická technologická partnerství pozvednout vaši výrobu do nových výšin? Ponořme se do skutečné proměny, které byl svědkem pan […]

Jak na kovové třísky a špony na podlaze?

Součástí obrábění, tváření a svařování je tvorba kovových třísek, pilin, špon, otřepků, výpalků a dalšího drobného kovového odpadu. Na dílně tak vzniká problém, jak efektivně […]

EuroBLECH 2024: Síla produktivity

Celosvětová vlajková loď zpracování plechu letos očekává obrovskou účast. Letošní ročník rozprostírající se v devíti výstavních halách na ploše více než 90 000 metrů čtverečních […]