Automotive

11. května 2018 11:50

ŠKODA AUTO DigiLab a tým ŠKODA Connect prezentovala vize mobility na autosalonu v Ženevě

ŠKODA AUTO DigiLab ukázala na autosalonu v Ženevě vize mobility budoucnosti. V kokpitu hybridní studie ŠKODA VISION X, která měla v Ženevě světovou premiéru, představila automobilka aktuální služby a vize budoucnosti v oblastech konektivity a mobility. V „inovačním tunelu“, který byl jádrem ženevského stánku ŠKODA AUTO v hale 2, se mohli návštěvníci interaktivní formou seznámit s technologiemi, materiály, nároky na kvalitu a novými Simply Clever prvky vozů ŠKODA. Prostřednictvím obrazovek a tabletů dostali návštěvníci podrobné informace o nové studii ŠKODA VISION X.

„ŠKODA AUTO už digitální budoucností žije. Mnohé z inovačních konceptů mobility, které automobilka prezentuje v Ženevě, jsou již skutečností,“ říká Andre Wehner, Chief Digital Officer ŠKODA AUTO. „Projekty ŠKODA AUTO DigiLab jasně ukazují, jak se ŠKODA AUTO vyvinula z výrobce aut k poskytovateli komplexních služeb v oblasti mobility.“
Vedoucí ŠKODA AUTO DigiLab, Jarmila Plachá, k tomu dodává:
„V našem inovačním centru pracujeme dennodenně na nových, pokročilých řešeních, s nimiž děláme individuální mobilitu ještě pohodlnější a jednodušší. V Ženevě mohou návštěvníci autosalonu na vlastní kůži zažít, jak inovace ŠKODA AUTO DigiLabu usnadňují každodenní život.“

Novou platformu pro prezentaci vizí mobility v Ženevě nabízí nová studie ŠKODA VISION X a také „inovační tunel“. Zde se mohou návštěvníci pomocí dotykové obrazovky detailně informovat o mnohých technických a designových inovacích studie. Kromě toho se mohou do VISION X posadit a na barevném displeji vozu zhlédnout informativní videa k digitálním řešením mobility ŠKODA AUTO. Filmy prezentují čtyři aktuální projekty ŠKODA AUTO DigiLab, mezi nimi jsou také dvě již existující služby.
Pod názvem HoppyGo uvedla ŠKODA AUTO DigiLab jednu z největších platforem pro sdílení automobilů v České republice. Přes aplikaci lze rezervovat auto i vyúčtovat jízdu. Platforma roste měsíčně o 250 uživatelů. Měsíčně se přidává na 30 nových automobilů. Momentálně je k půjčení skoro 400 vozů.
V Mnichově inicioval ŠKODA AUTO DigiLab službu v oblasti mobility a sociálních služeb CareDriver. Speciálně vyškolení CareProfs doprovázejí osoby, které potřebují pomoc (starší lidé a děti cestující bez svých rodičů) v každodenním životě i ve volném čase. ŠKODA AUTO stojí po boku tohoto start-upu prostřednictvím svého digitálního inovačního centra jako rádce, investor a spolutvůrce celého konceptu.

Třetí projekt se věnuje chytrému parkování v centrech měst: Společně se svými partnery a samotnou ŠKODA AUTO, vyvíjí ŠKODA AUTO DigiLab novou službu, která řidiče za využití nového algoritmu dovede přímo k volnému parkovacímu místu a umožní za parkování přes mobilní telefon rovnou i zaplatit. Kromě toho pracuje ŠKODA AUTO DigiLab na speciální aplikaci pro ride sharing. Usnadňuje domlouvání spolujízdy a ukazuje uživatelům nejlepší příležitost ke spolujízdě na jejich konkrétní trase. Na základě aktuálních dopravních informací v reálném čase propočítá aplikace také ideální trasu a přesnou dobu příjezdu.

Vozy ŠKODA již brzy s hlasovým asistentem Alexa ŠKODA Connect Skill at Home
ŠKODA AUTO pracuje na integraci funkce Amazon Alexa do vozů se službou ŠKODA Connect. Alexa je inteligentní hlasový ovládací systém, který umožňuje uživateli pokládat jeho autu dotazy přímo z obývacího pokoje. Alexa bude umět odpovědět na otázky na ujetou vzdálenost, dojezd podle paliva v nádrži a na další služby z portfolia ŠKODA Connect. V expozici ŠKODA AUTO na ženevském autosalonu je k vidění animované video a panel ukazující na příkladech funkce služby Alexa.

CAR-TO-X
Tým ŠKODA Connectivity pracuje na uvedení nových funkcionalit CAR-TO-X do vozů ŠKODA v blízké budoucnosti. Integrace inteligentních kooperativních dopravních systémů umožňuje komunikaci mezi vozidly, infrastrukturou a řidiči navzájem. Dosáhne se tím větší bezpečnosti na silnicích, větší plynulosti provozu a většího jízdního komfortu. Řidiči to pak pomůže se správně rozhodovat a přizpůsobovat jízdu aktuální dopravní situaci. Projekt ŠKODA Connect CAR-TO-X má rozhodující význam pro bezpečnost budoucích autonomních vozidel. Umožní to jejich plnou integraci do běžného provozu. Samostatná prezentační zeď na stánku ŠKODA AUTO v Ženevě atraktivní formou ukazuje vizi fungování takových systémů v blízké budoucnosti.

ŠKODA AUTO DigiLab v Praze
V rámci své Strategie 2025 definovala ŠKODA AUTO digitalizaci a vytváření digitálních služeb mobility jako hlavní pilíř budoucího vývoje firmy. Centrální roli přitom hraje ŠKODA AUTO DigiLab v Praze, který má dodávat inovační energii a schopnosti v oblasti digitálního vývoje české automobilky. ŠKODA AUTO DigiLab ukazuje firmě možnosti a předpoklady digitalizace. Toto inovativní centrum, koncipované jako rychle reagující IT-Start-up, zkoumá a vyvíjí nové obchodní modely, řešení a produkty. Digitální laboratoř hledá nepřetržitě nové digitální vize a vytváří moderní služby mobility pro zákazníky společnosti ŠKODA AUTO. K týmu patří více než 20 specialistů. Aktuálně pracují na zhruba 40 projektech. K úkolům ŠKODA AUTO DigiLab patří také kooperace s externími inovátory, start-upy a partnery. Nedávno zahájila činnost pobočka ŠKODA AUTO DigiLab v izraelské metropoli Tel Aviv. Toto město je uznáváno jako jeden z nejdynamičtějších hotspotů pro IT-start-upy na světě.

Redakčně zpracováno z www.skoda-storyboard.com

Mohlo by se Vám líbit

Veletrhy wire & Tube nastavují nové standardy

Globální hráči z celého světa na vrcholném setkání oboru v Düsseldorfu Inzerce Veletrhy wire & Tube potvrzují i v roce 2024 (s více než 2.600 vystavovateli z 65 zemí) […]

Německá výroba obráběcích strojů dále stagnuje. Očekává se pokles výroby. Nové objednávky nejsou na obzoru.

Prodej obráběcích strojů členských firem svazu VDW je v současné době stále podporován nevyřízenými objednávkami. Na obzoru se nerýsuje žádná pozitivní změna trendu v objednávkách. Ve […]

AI na veletrhu HANNOVER MESSE: Klíč ke konkurenceschopnému a udržitelnému průmyslu

Posílení konkurenceschopnosti, ochrana klimatu, podpora prosperity – to jsou hlavní úkoly, které dnes stojí před průmyslem. Klíčem ke zvládnutí těchto výzev jsou inovativní technologie. Jak […]