Automotive

13. března 2017 12:27

Opravdový univerzál – bezpečnostní zámek Euchner CTP

Německá firma EUCHNER patří k předním světovým výrobcům komponent sloužících k zajištění bezpečnosti osob pracujících na strojních zařízeních. Jedná se hlavně o bezpečnostní dveřní spínače, zámky, systémy s vysokou úrovní kódovaní využívající RFID transpondéry, bezpečnostní PLC a vyhodnocovací jednotky atd.

Rodina bezpečnostních zámků Euchner CTP s vysokou úrovní kódování aktuátorů

Bezpečnostní zámek Euchner CTP pro ochranné kryty a dveře kombinuje léty prověřený funkční princip elektromechanických bezpečnostních zámků s monitorováním jištění ochranného krytu s moderní technologií unikátně kódovaných RFID transpondérů. Díky tomu dosahují zámky CTP PLe/kat. 4 dle ČSN EN ISO 13849-1, a to bez vyloučení závady na mechanických dílech zámku (fault exclusion). Zámek CTP také vysoce překračuje požadavky normy ČSN EN ISO 14119:2013 na spínače Typu 4 s vysokou úrovní kódování. Představuje tak ideální produkt pro snadné splnění požadavků na „minimalizování možností ochromení blokovacích zařízení“ tak, jak o nich mluví kapitola 7 normy ČSN EN ISO 14119:2013. Zámek reaguje jen na jeden jediný naučený aktuátor a účinně tak brání pokusům o ochromení funkce pomocí náhradního aktuátoru, takže není nutno provádět některé z dodatečných opatření proti ochromení, jako je například montáž skrytá nebo mimo dosah obsluhy. Dojde­­‑li k poškození naučeného aktuátoru, lze zámek spárovat s jiným kusem, a to velmi snadno i v místě instalace, bez nutnosti použít nějaké programovací zařízení nebo software.
Odolné pouzdro z plastu zesíleného skelnými vlákny a robustní konstrukce kovové spínací hlavy zajišťuje jisticí sílu až 2 600 N, která bohatě postačuje i pro náročné aplikace. Díky více jak 60leté zkušenosti firmy Euchner s výrobou přesné mechaniky by nebyl problém vyvinout zámek s výrazně větší jisticí silou, ale ten už v nabídce firmy Euchner několit let je, a hlavně, podepsalo by se to na větších rozměrech. Silné předimenzování kvůli možnosti vyloučení závady na mechanické části zámku bylo použito právě u první generace „transpondérových“ zámků CET, současná technologie použitá u CTP už ale umožňuje detekovat nadměrné mechanické zatížení aktuátoru a zastavit stroj dříve, než dojde k jeho destrukci, která by měla za následek otevření ochranného krytu v okamžiku, kdy ještě trvají nebezpečné pohyby. I díky tomu je zámek CTP kompaktní a je tvarově i rozměrově stejný, jako běžné elektromechanické bezpečnostní zámky TP/STP/STA s kovovými aktuátory s nízkou úrovní kódování. Na krytech, kde nemá obsluha motivaci k ochromení bezpečnostních prvků, lze tedy při zachování jednotného konstrukčního řešení upevňovacích konzol použít levnější elektromechanické zámky.
V nabídce je také široký sortiment příslušenství, ať už se jedná o ručně nebo klíčkem ovládané pomocné uvolnění jištění z přední strany zámku nebo petlice vhodné zejména pro vyřešení mechaniky upevnění zámku a ovládání dveří zavěšených na pantech. Petlice má také otvory pro upevnění visacího zámku, aby se zabránilo nechtěnému uzamčení dveří, pokud je někdo uvnitř (LOTO). Ke stejnému účelu v případě, že není použita petlice, slouží zajišťovací mechanismus, který se vloží do spínací hlavy zámku a proti vyjmutí se zajistí pomocí visacích zámků.
V praxi je lepší příliš nespoléhat na to, že operátor visací zámek použije, hlavně u zařízení se zámky bez napětí zamčenými, napětím odemykanými. Takové se typicky vyskytují u zařízení s delším doběhem, které nezastaví dříve, než se operátor po otevření krytu dostane na části vykonávající nebezpečné pohyby. Provádí­­‑li se údržba nebo čištění při vypnutém stroji, může snadno při nechtěném zavření dveří dojít k uvěznění osoby uvnitř. Proto je v souladu s normou ČSN EN ISO 14119:2013 vhodné bezpečnostní zámek vybavit mechanismem pro únikové uvolnění jištění, který musí přímo mechanicky působit na jisticí čep zámku. K tomu slouží buď odjišťovací bowden montovaný na přední straně zámku, který se protáhne dovnitř nebezpečného prostoru, nebo lépe odjišťovací červený hříbek na tyči vyvedené ze zadní strany zámku.
Ideálním řešení bránícím uvěznění osoby uvnitř je použití zámku CTP­‑BI v provedení s bistabilním elektromagnetem, který při vypnutí napájení stroje zůstává v posledním stavu. Tedy jsou­­‑li dveře odemčené v okamžiku vypnutí napájení, pak ani po jejich zavření nedojde k jejich uzamčení, přestože jinak (stroj pod napětím) se zámek chová jako standardní zámek bez napětí zamčený, tedy zamykaný silou pružiny. Pro snadnější odhalení poruch jsou zámky CTP vybaveny detailní diagnostikou, LED indikátory jsou umístěny na předním krytu zámku a jsou tedy dobře viditelné. Diagnostické a monitorovací signály je samozřejmě možné pomocí výstupů přivést i do nadřazeného systému.
Některá provedení zámků CTP umožňují také sériové řazení až 20 prvků vybavených rozhraním „AR“ (CES­‑AR, CET­‑AR, ESL­‑AR, MGB­‑AR) při zachování PLe.
Zámky se připojují pomocí konektorů M12 nebo M23 (RC18), od použitého typu konektoru se také odvíjí i krytí, které může dosahovat až IP69. Rodina zámků Euchner CTP zahrnuje také provedení s integrovaným rozhraním pro přímé připojení ke sběrnici AS­‑I Safety at Work.
Specialitou jsou zámky CTP­‑EX v provedení vhodném pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu, tedy vyhovující směrnici 2014/34/EU.
Ty jsou navrženy tak, aby při jejich provozu nebyly zdrojem jiskření, které by mohlo způsobit explozi. Všechny spadají do kategorie zařízení 3 a jsou vhodné pro použití v zónách 2 a 22. Nejnovějším přírůstkem do rodiny jsou zámky CTP Extended, jež ve zvýšeném předním krytu nabízí integrované až 3 ovládací prvky (podsvětlená tlačítka, E­‑stop) vyvedené do konektoru, takže je možno je libovolně využít v nadřazeném ovládacím systému. Po doplnění zámku CTP­‑Extended o dveřní petlici vznikne kompletní bezpečnostní dveřní systém, který zajistí bezpečnost i ovládání technologie, pro instalace s nedostatkem místa nebo tam, kde je vyžadováno provedení přizpůsobené rozměrově pro montáž na 40mm profily.

EUCHNER electric s.r.o.
Vídeňská 134/102
619 00 Brno
tel.: +420 533 443 150, 152
info@euchner.cz
www.euchner.cz

Mohlo by se Vám líbit

Skupina Progresus s developerem Garbe oznámili úplné obsazení nového průmyslového centra u Chomutova. V projektu za půl miliardy získal poslední volnou kapacitu stávající nájemce ISOLITE

Špičkový projekt industriálního centra Garbe Progresus Park Klášterec I mezi Chomutovem a Kláštercem nad Ohří je krátce po svém dokončení již plně obsazen. Také zbývajících […]

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]