Automotive

14. prosince 2021 12:44

Kůň 2.0: Elektrický univerzál LyteHorse zdolává pouště, lesy i řeky

Samomazná kluzná ložiska zajišťují bezúdržbový provoz i v nejnáročnějších podmínkách

Elektromobily si nevedou špatně a novinka od kanadské společnosti LyteHorse Labs je toho důkazem. Nový typ elektrického terénního vozidla je vhodný pro široké využití. Díky kluzným pouzdrům na palubě je vozidlo bezúdržbové a koroziodolné, a to i ve velmi nehostinných podmínkách.

Brad Bonk měl vždy talent na navrhování výjimečných motocyklů a hot rodů. Svoji kreativitu využil i při konstrukci elektrického vozíku pro golfová hřiště. On a jeho bratr Allen si však uvědomili, že malý elektromobil skrývá mnohem větší potenciál. „Poté co jsme vyjeli na golfové hřiště, nás s Bradem napadlo připojit vozík k mému SUV a vyzkoušet, zda ho utáhne,“ vzpomíná Allen Bronk. Povedlo se a dvoutunové SUV se rozjelo přes celé parkoviště.
Čtyři nezávislé hub motory zajišťují vozidlu možnost přepínat pohon všech kol pro maximální sílu a tah, což z něj dělá ideálního společníka pro široké spektrum použití. „Díky použitým tribopolymerům firmy igus je navíc lehký, bezmazný, koroziodolný a mimořádně nenáročný na údržbu,“ říká Tomáš Vlk ze společnosti HENNLICH, která firmu igus na českém trhu výhradně zastupuje.

Elektrická pohonná jednotka s moderní tribotechnologií

LyteHorse dokáže v městském prostředí přepravit náklad až 350 kilogramů. Lze jej však používat i ve volné přírodě. Ocení ho například policie při záchranných akcích v náročném terénu, ale využití najde i v dolech, skladištích nebo při lesnických pracích. „V minulosti se v těchto oblastech používali koně. Ti jsou ale nákladní na výcvik a chov a poměrně pomalí,“ říká Allen Bronk.
„Kůň 2.0“  LyteHorse se dostane téměř kamkoli, vyvine rychlost až 160 km/h, je tichý a poháněný výhradně elektrickou energií. Navíc je vodotěsný do výšky hladiny až 60 centimetrů. Aby bylo zajištěno, že jej lze bez problémů používat v tak odlišných podmínkách, byla pro konstruktéry důležitá odolnost a bezúdržbovost použitých komponent.
Po rozsáhlém testování ocelových a nylonových pouzder se společnost LyteHorse Labs rozhodla pro bezmazná a bezúdržbová polymerová ložiska od společnosti igus a použila je v tlumičích a řízení.  „Běžná ložiska nesplňovala naše požadavky, protože špatně snášela nečistoty, slanou vodu a extrémní teploty,“ vysvětluje Allen Bronk. „Nakonec nás přesvědčila přírubová ložiska z materiálu iglidur® J díky jejich výkonu, odolnosti, spolehlivosti a nízkým nákladům. Bez pomoci od společnosti igus bychom s tímto produktem určitě nebyli tak daleko jako nyní.“ Kanaďané momentálně s vozítkem expandují na americký trh, přičemž se zaměřují především na státní zakázky a budování distribuční sítě.

Bezmazná a bezúdržbová kluzná ložiska z tribopolymerů zajišťují spolehlivé fungování LyteHorse v nejrůznějších terénech.


Společnost HENNLICH je důležitým partnerem pro společnosti ze strojírenského, automobilového, chemického, papírenského či důlního průmyslu. Bohaté zkušenosti má s dodávkami komponentů i celých systémů pro výrobce oceli, energií, investičních celků a hydrauliky. Zaměřuje se také na dynamicky rostoucí obor životního prostředí, zabývá se například instalacemi tepelných čerpadel. Na domácím trhu působí od roku 1991.
Litoměřická firma je součástí evropské skupiny HENNLICH. Historie skupiny HENNLICH sahá do roku 1922, kdy v severočeském Duchcově založil Hermann A. Hennlich firmu specializovanou na dodávky pro strojírenství a doly. Od konce války společnost sídlí v rakouském Schärdingu. Po roce 1989 rozšířila aktivity i do dalších zemí střední a východní Evropy. S více než 610 spolupracovníky působí v 18 evropských zemích.

Mohlo by se Vám líbit

MSV 2023: Nejvýhodnější ceny získají vystavovatelé do konce března

Mezinárodní strojírenský veletrh, který se uskuteční od 10. do 13. října 2023 v Brně, se v letošním roce zaměří na řadu témat, která hýbou světem průmyslu. Pozornost […]

Nespoutaná výroba

Konzolové regály pro Adamet-Niemet Pro zvýšení skladové kapacity a zajištění efektivnější logistiky vybavila společnost Adamet-Niemet svůj sklad se surovým materiálem konzolovými regály od společnosti OHRA. […]

Společnost Weerg dosáhla zkrácení doby cyklu opracování o více než 60 % díky post processingu od společnosti AM Solutions

Italská společnost Weerg Srl byla založena v roce 2015 s cílem digitalizovat výrobu a tím ji zjednodušit, zrychlit a zefektivnit. Díky svému nastavení elektronického obchodu […]