Automotive

11. června 2019 08:00

Kiekert: Zamykací systémy pro automobily budoucnosti

Dveře vozů bez klik, dveře vozů bez klíčů, chytré kapoty, které chrání chodce, či nové produkty pro napájení elektromobilů. Novou generaci automobilů, která klepe na dveře, vnímá společnost Kiekert jako příležitost a jde ji vstříc s výraznými inovacemi.

Světový lídr v oblasti zamykacích systémů a současně jeden z nejvýznamnějších zaměstnavatelů Pardubického kraje představil nové směry, kterými se bude ubírat přístup do automobilů a jejich zamykání.

„Je jasné, že změny, které nás v automotive průmyslu čekají v nejbližších pěti letech, budou výrazně významnější než cokoli, co se událo v předchozích padesáti“, říká Lukáš Hlava, generální ředitel společnosti. „Budoucnost se ponese ve znamení online řešení, konektivity, elektroniky, a ještě většího důrazu na ochranu zdraví a života všech účastníků silničního provozu. A my samozřejmě i v této oblasti chceme udávat směr“, dodává a představuje novou výrobní halu, zaměřenou právě na výrobu nové generace zámkových systémů.

Hlavní novinkou je zámek přední kapoty active Hood latch, který v sobě obsahuje revoluční inovaci – bezpečnostní prvek, nazývaný „aktivní kapota“. Snahou této ochrany je snížit riziko poranění končetin a hlavy chodce při kontaktu s přídí jedoucího vozu. Bezpečnostní princip tohoto zámku spočívá v aktivaci zabudované pyropatrony a následném prudkém zdvihnutí kapoty u paty čelního okna dřív, než na ni dopadne tělo sraženého člověka. Tím se zvětší prostor pro deformaci kapoty, pohltí se větší množství nárazové energie a zároveň poklesne riziko nárazu hlavy do tvrdých, nepoddajných komponentů pod kapotou. „Při rostoucí hustotě dopravy jsou střety automobilů s chodci bohužel na denním pořádku, často s tragickými následky. Těší nás, že podobné situace můžeme částečně eliminovat a podílet se tak na záchranně lidských životů“, vysvětluje motivaci Kiekertu jeho výrobní ředitel Petr Kuchyňa. Další novinkou je pak například systém, zajišťující komunikaci elektrovozu s nabíjecím kabelem během dobíjení. Obou těchto nových produktů již vyrábí přeloučská společnost tisíce denně. Takového objemu je schopna dosáhnout také díky vysokému stupni robotizace a automatizace –  průmysl 4.0 je v Přelouči realitou, 50 % výrobních činností zde vykonávají roboti a distribuci materiálu zajišťují autonomní manipulační vozíky bez lidské obsluhy.

Kiekert však neusíná na vavřínech a pracuje na dalších novinkách, které jsou již ve fázi finálního testování. Jedná se například o zámky, které pro otevření nepotřebují kliky, ale reagují na pouhý dotek lidské ruky. Na své zákazníky také čekají systémy, které umožní vstup do automobilu díky online aplikaci v mobilním telefonu. Právě tato řešení jistě naleznou uplatnění například v tzv. carsharingu neboli ve sdílení automobilů.

 


Společnost Kiekert je technologickým lídrem v oblasti zamykacích systémů pro automobily a zároveň jejich největším světovým výrobcem. Příběh úspěchu této firmy začal už v roce 1857 a dnes je tato společnost se sídlem v Heiligenhausu v Německu první volbou pro téměř všechny světové automobilky. Kiekert zaměstnává ve dvanácti zemích světa 6 500 zaměstnanců, z toho v Přelouči jich pracuje téměř polovina. Klíčový produkt firmy Kiekert je zámek bočních dveří, kterých se jen v Přeloučí vyrobí 200.000 denně.


www.kiekert.com

Mohlo by se Vám líbit

Řešení horkých vtoků od společnosti Oerlikon HRSflow na K 2022: Pokročilá řešení horkých vtoků zvyšují flexibilitu a udržitelnost vstřikování

Na veletrhu K 2022, který se bude konat od 19. do 26. října v Düsseldorfu, se společnost Oerlikon HRSflow zaměří na rozsáhlou řadu horkých vtoků […]

I přes recesi automobilového průmyslu je zde nabídka míst stále vysoká

Nejdůležitější průmyslový obor v ČR zažil již lepší roky.  Za problémy tuzemských automobilek stojí nejen covid a jím způsobené výpadky v dodávkách dílů, zejména čipů a kabeláže, […]

MSV Brno 2022: Inovativní produkty HIWIN s vysokou přidanou hodnotou pro požadavky inteligentní výroby

Společnost HIWIN, tradiční účastník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, představí ucelenou nabídku polohovací a lineární techniky, která se vyznačuje vysokou přesností a spolehlivostí. Produkty svým charakterem […]