Automotive

11. června 2019 08:00

Kiekert: Zamykací systémy pro automobily budoucnosti

Dveře vozů bez klik, dveře vozů bez klíčů, chytré kapoty, které chrání chodce, či nové produkty pro napájení elektromobilů. Novou generaci automobilů, která klepe na dveře, vnímá společnost Kiekert jako příležitost a jde ji vstříc s výraznými inovacemi.

Světový lídr v oblasti zamykacích systémů a současně jeden z nejvýznamnějších zaměstnavatelů Pardubického kraje představil nové směry, kterými se bude ubírat přístup do automobilů a jejich zamykání.

„Je jasné, že změny, které nás v automotive průmyslu čekají v nejbližších pěti letech, budou výrazně významnější než cokoli, co se událo v předchozích padesáti“, říká Lukáš Hlava, generální ředitel společnosti. „Budoucnost se ponese ve znamení online řešení, konektivity, elektroniky, a ještě většího důrazu na ochranu zdraví a života všech účastníků silničního provozu. A my samozřejmě i v této oblasti chceme udávat směr“, dodává a představuje novou výrobní halu, zaměřenou právě na výrobu nové generace zámkových systémů.

Hlavní novinkou je zámek přední kapoty active Hood latch, který v sobě obsahuje revoluční inovaci – bezpečnostní prvek, nazývaný „aktivní kapota“. Snahou této ochrany je snížit riziko poranění končetin a hlavy chodce při kontaktu s přídí jedoucího vozu. Bezpečnostní princip tohoto zámku spočívá v aktivaci zabudované pyropatrony a následném prudkém zdvihnutí kapoty u paty čelního okna dřív, než na ni dopadne tělo sraženého člověka. Tím se zvětší prostor pro deformaci kapoty, pohltí se větší množství nárazové energie a zároveň poklesne riziko nárazu hlavy do tvrdých, nepoddajných komponentů pod kapotou. „Při rostoucí hustotě dopravy jsou střety automobilů s chodci bohužel na denním pořádku, často s tragickými následky. Těší nás, že podobné situace můžeme částečně eliminovat a podílet se tak na záchranně lidských životů“, vysvětluje motivaci Kiekertu jeho výrobní ředitel Petr Kuchyňa. Další novinkou je pak například systém, zajišťující komunikaci elektrovozu s nabíjecím kabelem během dobíjení. Obou těchto nových produktů již vyrábí přeloučská společnost tisíce denně. Takového objemu je schopna dosáhnout také díky vysokému stupni robotizace a automatizace –  průmysl 4.0 je v Přelouči realitou, 50 % výrobních činností zde vykonávají roboti a distribuci materiálu zajišťují autonomní manipulační vozíky bez lidské obsluhy.

Kiekert však neusíná na vavřínech a pracuje na dalších novinkách, které jsou již ve fázi finálního testování. Jedná se například o zámky, které pro otevření nepotřebují kliky, ale reagují na pouhý dotek lidské ruky. Na své zákazníky také čekají systémy, které umožní vstup do automobilu díky online aplikaci v mobilním telefonu. Právě tato řešení jistě naleznou uplatnění například v tzv. carsharingu neboli ve sdílení automobilů.

 


Společnost Kiekert je technologickým lídrem v oblasti zamykacích systémů pro automobily a zároveň jejich největším světovým výrobcem. Příběh úspěchu této firmy začal už v roce 1857 a dnes je tato společnost se sídlem v Heiligenhausu v Německu první volbou pro téměř všechny světové automobilky. Kiekert zaměstnává ve dvanácti zemích světa 6 500 zaměstnanců, z toho v Přelouči jich pracuje téměř polovina. Klíčový produkt firmy Kiekert je zámek bočních dveří, kterých se jen v Přeloučí vyrobí 200.000 denně.


www.kiekert.com

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]