Automotive

27. září 2019 09:47

ENGEL automotive na veletrhu K 2019

Propojení nových funkcí s nejvyššími nároky na design

Aby bylo možné i u komplexních geometrií a dlouhých struktur – např. u osvětlení obrysu – získat ze svítidel LED co největší světelný výkon, vyvinula společnost ENGEL speciálně pro zpracování materiálu PMMA nový plastifikační proces. Bude představeno na plně elektrickém bezsloupkovém stroji e-motion 310/120 TL.

Experience. Passion. Innovation. – pod tímto heslem se společnost ENGEL prezentuje na veletrhu K 2019 od 16. do 23. října v Düsseldorfu. Na celé řadě náročných aplikací zde ENGEL opět prokazuje svou pozici technologického lídra. V případě automobilového průmyslu se jedná kromě jiného o funkční povrchy a o světelnou techniku.

Autonomní řízení: Rostoucí poptávka po fóliových řešeních

Autonomní řízení staví výrobce automobilů před nové výzvy v různých oblastech techniky. „Mění se vnitřní prostor, který se stává pohodlnějším, ovládací prvky mizí pod vysoce kvalitními povrchy. Kromě toho autonomní řízení vyžaduje zcela novou senzoriku, která je nenápadně integrována do designových prvků. V obou případech představují fóliové aplikace stále častěji upřednostňované řešení,“ popisuje trendy Prof. Dr. Georg Steinbichler, vedoucí výzkumu a vývoje technologií ve společnosti ENGEL AUSTRIA. Technologie foilmelt a clearmelt, které má ENGEL ve svém programu, se již mnohokrát osvědčily a lze je uplatnit jak ve zpracování designových fólií, tak i při práci s funkčními fóliemi. Hned dvě aplikace prezentované na veletrhu K ukazují, jak široké jsou možnosti uplatnění této techniky.

Na příkladu výroby různě dekorovaných a komplexně tvarovaných vzorových dílů na vstřikovacím stroji victory 1060/300 s integrovaným lineárním robotem viper 20 demonstruje společnost ENGEL vysokou flexibilitu technologie IMD (in-mold-decoration) typu roll-to-roll, která je připravena na uvedení do praxe. Díky společnému vývojovému úsilí systémových partnerů, společností ENGEL, Leonhard Kurz, Schöfer a Isosport Verbundbauteile je možné provádět rychlou výměnu nejrůznějších systémů v jednom pracovním kroku od válce k válci včetně tváření fólie, vstřikování dílu a vyražení tvaru.

Za zmínku stojí široké spektrum možných kombinací materiálů. Je možné zpracovávat jak vícevrstvé fólie s lakovaným povrchem, tak i strukturované a podsvětlované fólie nebo funkční fólie s integrovanou kapacitní elektronikou. Pro změnu dekoru, struktury nebo funkce stačí vyměnit válec, není třeba provádět výměnu celého nástroje. Pro vstřikování tvaru je možné kromě typických materiálů, jako je ABS, PC nebo PC/ABS použít také PP nebo recykláty. Během veletrhu K ENGEL přimíchává recyklovaný materiál. Jedná se o odpad z výroby, který je rozdrcen včetně fólie.

Na veletrhu K 2019 ENGEL prezentuje další zvýšení stupně integrace technologie foilmelt. Ostřižení tvaru se provádí přímo v nástroji. Není tak již zapotřebí žádná další laserová stanice. Díky tomu odpadá celý jeden pracovní krok.

Druhou fóliovou aplikaci (IMD PUR) ENGEL prezentuje na stánku svého partnera společnosti Leonhard Kurz v hale 5 (stánek A19). Na vstřikovacím stroji duo 2460/900 s jednoramenným robotem easix se tam vyrábějí vzorky čelních panelů, které odpovídají novým nárokům na senzorické aplikace. Při výrobě je uplatněna technologie ENGEL clearmelt. Tato technologie spočívá v úpravě povrchu krycí vrstvou z polyuretanu, které zejména exteriérovým aplikacím poskytuje vysoký lesk a zároveň velmi dobrou odolnost proti poškrábání. V závislosti na počtu kusů a na podmínkách vstřikování se zpracování termoplastu a PUR provádí buď sekvenčně, nebo paralelně s použitím otáčecí desky. Jako další partneři se na vytvoření tohoto exponátu podílely společnosti Hennecke, Votteler, Sabic a Velodyne LiDar.

Světelná technika: Světlovodné kabely s nejvyšší optickou čistotou

Technologie LED nachází v automobilech stále širší použití a LED jsou stále častěji používány jako rozlišovací designový prvek. Tím roste počet geometrických variant, což představuje nové výzvy pro výrobce optických kabelů. Aby bylo možné i u komplexních geometrií a dlouhých struktur – např. u osvětlení obrysu – získat co největší světelný výkon, vyvinula společnost ENGEL speciálně pro zpracování materiálu PMMA nový proces plastifikace. Ten umožňuje zvýšit homogenitu a čistotu taveniny a designérům světel tak otevírá nové pole působnosti.

Již velmi malé, okem nepozorovatelné zbarvení snižuje intenzitu světla,“ vysvětluje Georg Steinbichler. „Díky minimalizaci tepelného zatížení a práci bez přístupu vzduchu můžeme také u LED aplikací s dlouhými optickými dráhami výrazně omezit negativní vliv materiálu. Výsledkem jsou světlovodné kabely s maximální čistotou, které umožňují použít světla LED s ještě delšími a komplikovanějšími strukturami.

Pro zdůraznění potenciálu celé technologie je na veletrhu K prezentován plně elektrický, bezsloupový vstřikovací stroj e-motion 310/120 TL. Společnost ENGEL ve spolupráci se svými vývojovými partnery INglass a HRSflow provedla testy různých vstřikovacích systémů s elektricky ovládanými jehlovými uzávěry a nyní představuje řešení, které bylo optimalizováno ve všech ohledech. Dalšími partnerskými společnostmi, které se na tomto exponátu podílejí, jsou společnosti Volvo a Arkema.

Zveme Vás na MSV 2019 hala G1 stánek 35.


www.engelglobal.com/cz

Mohlo by se Vám líbit

Výroba automobilů roste, bateriové vozy z ČR zaznamenávají výrazný úspěch i na zahraničních trzích

Meziroční nárůst výroby o 16,2 % a celkových 1 162 315 vyrobených automobilů, to jsou výsledky domácích výrobců osobních vozidel za prvních deset měsíců letošního […]

Nové kloubové ložisko pro potravinářství

Nová, bezplatná vzorkovnice igubal Food Contact – včetně magnetu a nového dvojitého kloubového ložiska V potravinářském průmyslu musí součásti strojů splňovat velmi vysoké hygienické požadavky, […]

Novinky v Siemens Industrial Edge: nová cloudová služba, více zařízení a integrace low-code

Ekosystém Siemens Industrial Edge byl rozšířen o nový hardware asoftware Portál Industrial Edge Management nově v nabídce jako cloudová služba Low-code pro Industrial Edge: jednodušší programování […]