Automotive

23. ledna 2019 09:12

Emerge spouští se zpožděním nový lis, dopravu zkomplikovalo sucho

Společnost Emerge uvede zhruba za týden do zkušebního provozu lis za několik desítek milionů korun určený na výrobu součástek do aut, které dodává automobilce Škoda Auto. Lis firma spouští zhruba s dvouměsíčním zpožděním, kvůli suchu se jeho část nedařilo dostat do České republiky, řekl ČTK statutární ředitel Emerge Filip Takáč. Firma přijme s uvedením lisu do provozu desítky nových zaměstnanců.

Emerge si lis objednala zhruba před rokem od společnosti Simpac z Jižní Koreje. Původně měl lis do Mladé Boleslavi dorazit v polovině července, nastalo ale zpoždění, které podle Takáče není ničím neobvyklým. Poslední část lisu, takzvaná koruna vážící asi 120 tun, ale zůstala stát v hamburském přístavu, protože v Labi, po kterém se měla část lisu přepravit do mělnického přístavu, bylo málo vody.

Firma tak musela naplánovat náhradní cestu po zemi, největší komplikací byla nutnost vyřídit veškerá povolení pro přepravu nadměrného nákladu. Firmě s vyřizováním povolení podle Takáče výrazně pomáhal poslanec Ivan Jáč. „Z těchto těžkých břemen mají dnes všichni strach, vyřízení trvalo dlouho dobu. Komunikovali jsme přes českou ambasádu v Berlíně, měli jsme velkou podporu od profesora Ivana Jáče, který nám dával čestné prohlášení a žádosti o podporu při urychlení procesu povolení,“ řekl Takáč.

Koruna lisu musela být nakonec ještě v Hamburku rozebrána na více částí, které bylo snazší přepravit kamiony. Do Mladé Boleslavi tak chybějící část lisu dorazila v polovině listopadu, od té doby se pracuje na jejím zprovoznění. Následný zkušební provoz by měl trvat zhruba do konce ledna.

Lis firma kupovala do nové haly, kterou provozuje od července v městské části Mladé Boleslavi Bezděčín. Firma v hale vyrábí díly pro automobilku Škoda Auto, nový lis se bude podílet na výrobě dílů pro nový vůz Škoda, vyrobí například misky tlumičů nebo výztuhy střechy a motoru. Emerge v Boleslavi také například svařuje podlahy pro jeden z modelů škodovky a staví linku na výrobu krytů kol.

Novou halu firma otevřela kvůli potřebám vyšší výrobní kapacity. Podle Takáče vzniknou díky otevření haly a náběhu lisu desítky pracovních míst, nové zaměstnance již firma hledá.

Společnost Emerge, a.s. působí v automobilovém průmyslu, zabývá se například lisováním a svařováním dílů karoserie. Emerge byla založena v roce 1991, zaměstnává více než 800 lidí. V roce 1993 postavila první halu v Bakově nad Jizerou, spolupráci s automobilkou Škoda Auto navázala již v roce 1995.

Emerge provozuje pět výrobních závodů, v Bakově nad Jizerou, Mladé Boleslavi – Bezděčíně, Liberci, Trutnově a Náchodě. V Trutnově a Náchodě firma zaměstnává také lidi s handicapem, kteří vykonávají méně náročné činnosti. Firma nabízí zaměstnancům také konzultace a pomoc s řešením problémů například v tíživé osobní nebo finanční situaci, uvedl firemní ombudsman Tomáš Vašina.

Zdroj: ČTK

Jaroslav Beneš kš

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]