Automotive

17. října 2020 22:18

Covid-19: Valeo připravilo pro městské a dálkové autobusy „zdravotní štít“, který dokáže eliminovat až 95 % typů virů

Valeo vyvinulo světově nejvýkonnější  systém pro sterilizaci vzduchu v interiéru všech typů autobusů. Toto zařízení dokáže v jednom cyklu proudění eliminovat více než 95 % různých typů virů, včetně Covid-19. Vypořádá se i se všemi bakteriemi nebo plísněmi přítomnými ve vzduchu cirkulujícími na palubě autobusu.

Moduly jsou konstruované tak, že jsou účinné po celou dobu jízdy s cestujícími na palubě, a to nehledě na zdroje infekce uvnitř či vně.

Toto zařízení je k dispozici buď jako samostatný modul, lze ho ale přímo integrovat do klimatizačního systému vozidla. Pro ničení virů a bakterií používá technologii ultrafialového světla podobnou té, která se již dlouho využívá v lékařských a nemocničních zařízeních. UV paprsky fungují jako baktericid a germicid a dokáží zahubit veškeré mikroby, jako jsou viry a patogeny. Zabraňují jejich šíření a mohou být použity jako alternativa k jiným dezinfekčním metodám. Díky této technologii však není třeba využívat žádných chemických dezinfekčních výrobků.

Společnost Valeo vytvořila jedinečné řešení integrující zdroj UV světla od jednoho z předních světových odborníků na tuto technologii, a tzv. „světelný labyrint“, který zabraňuje šíření UV záření mimo jeho kovovou skříň. Díky němu je UV záření vystaven výhradně cirkulující vzduch, nikoliv cestující.

Vysokou účinnost v hubení virů potvrdil dne 10. července 2020 Ústav lékařské virologie fakultní nemocnice Goethe ve Frankfurtu nad Mohanem.

Jako vůbec první toto zařízení integroval coby sériové vybavení autobusů jeden brazilský výrobce. Konstrukce jednotky je důmyslně navržena tak, aby byla kompatibilní s autobusy všech typů a velikostí, ať už jsou vybavené klimatizací, nebo ne, a zároveň tak, aby vydržely všechny povětrnostní podmínky. Valeo nyní plánuje uvést toto řešení na trh v Evropě, Americe a v Asii.

Čističe vzduchu společnosti Valeo budou rovněž nabízeny provozovatelům vozidel, která jsou již na silnici. Mohou být totiž poměrně jednoduše přizpůsobena stávajícím klimatizačním a ventilačním systémům. Namontovat se ale dají i do autobusů bez klimatizace.

Společnost Valeo současně pracuje na zavedení této technologie i pro osobní vozidla.

Valeo přeměňuje vozidla na zdravotní štíty

Nejprve přišly roušky pro lidi, nyní „roušky pro vozidla“. Společnost Valeo vyvinula vysoce účinné kabinové filtry do klimatizačních jednotek vozidel, které působí jako bariéra proti veškerému znečištění z ovzduší. Díky třem vrstvám netkaného materiálu a přírodnímu povlaku, který se skládá z polyfenolů z rostlin, ovoce, zeleniny a dobrých oxidantů, blokují ultrajemné částice, škodlivé plyny, houby, plísně a některé virové částice větší než 0,3 μm (nebo 0,0003 mm).

Úroveň ochrany filtrů společnosti Valeo  byla certifikována dvěma nezávislými certifikačními orgány – TÜV Sud v Evropě a CATARC (China Automotive Technology and Research Center Co., Ltd) v Číně – a poukazuje na to, že blokují 96 % pylových alergenů a 99,8 % virů, včetně koronavirů. Jsou proto v souladu s normou ISO 18184, která specifikuje zkušební metody, které musí být použity k určení antivirové aktivity textilních výrobků.

Díky vysoce účinným filtrům společnosti Valeo je vzduch v kabině o průměrné velikosti (3 m3) vyčistěn za méně než 5 minut pouhým zapnutím klimatizace. Mohou být přizpůsobeny velkému počtu vozidel, a to i v případě, že model vozu nebyl původně vybaven polyfenolovým filtrem, a lze je nalézt u specializovaných distributorů náhradních dílů.


www.valeo.cz

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]