Automotive

30. září 2019 08:41

Chytrá metrologie povrchu

Ať už si o digitalizaci, automatizaci a robotizaci výroby myslíme cokoliv, faktem je, že tyto technologické fenomény čím dál víc formují současnost i budoucnost průmyslového odvětví. Každý z prvků produkčního procesu výrobního závodu tedy musí být připraven pro možnost začlenění do komplexního digitalizovaného systému, kterému se dnes říká Chytrá továrna.

Vzdálené monitorování procesu měření.

Taylor Hobson, světový expert v oboru metrologie povrchu, proto přichází s novou řadou měřicích přístrojů, které aniž by ztratily svou pověstnou nekompromisní přesnost, jsou řízeny novým, chytrým metrologickým softwarem Metrology 4.0, který vychází z filozofie Průmyslu 4.0.

Motto výrobce „I špičkovou metrologii lze dělat jednoduše“ provází vlastnosti nového programového prostředí. Snadno použitelné, ikonové, intuitivní uživatelské rozhraní nabízí výhody virtuálního zobrazení na monitoru v reálném čase, vzdálené ovládání a funkci SMART Move, usnadňující programování pohybů kolem součásti a měření. Variabilní programování zase umožňuje uživateli automatizovat měření početných dávek součástí či měřit několik součástek různých velikostí najednou. Okamžitá zpětná vazba je zajištěna prostřednictvím produkčního rozhraní Q-Link (akreditováno Q-DAS), který přímo komunikuje s SPC softwarem. Získaná data jsou importována do chytrého továrního algoritmu, stávají se zdrojem informací o stavu výrobního procesu a tím nositeli záruky kvality.

Metrology 4.0 bude brzy řídit chod všech měřicích systémů značky Taylor Hobson, v současné době je nasazen ve dvou modelových řadách profiloměrů.

Uživatelské rozhraní Metrology 4.0.

Form Talysurf® PGI NOVUS

Špičkový systém pro měření textury povrchu, kontury, 3D a průměru. Srdcem nového přístroje je inovativní oboustranný snímač, umožňující měřit průměry, úhly i drsnost v normální i obrácené poloze, stejnou rychlostí a s nezměněnou přesností. Tyto schopnosti plně vyhovují výrobcům ložisek, vstřikovacích trysek a přesného strojírenství vůbec. Form Talysurf® PGI NOVUS se vyznačuje nejpřesnějším měřením úhlu, průměru, radiusu a tvaru s největším rozsahem a nevyšším rozlišením mezi kontaktními profiloměry. Proto se uplatní především v metrologických laboratořích.

Form Talysurf® i-Series PRO

Velký rozsah, vysoké rozlišení pro měření kontury a textury povrchu. Stvořen pro rychlé a přesné měření hlav a bloků válců, ozubených kol, plechů a mnoha dalších aplikací. Form Talysurf® i-Series PRO je řada vysoce přesných přístrojů, schopných současného měření drsnosti i kontury, vhodných do jakýchkoliv podmínek, např. v atline režimu u výrobních linek.

Měření a kontrola kvality produkce je jedním z klíčových prvků komplexního přístupu k chytrému řízení firmy. Blesková zpětná vazba umožňuje okamžitě zasáhnout a optimalizovat výrobní postupy nebo optimalizovat vlastní proces měření. Měřicí přístroje od Taylor Hobson nejen pokračují v tradičním posouvání úrovně přesnosti měření výše, ale zároveň reflektují evoluci výrobního průmyslu.

Bc. David Hladík, IMECO TH s.r.o.


www.imeco-th.cz

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]