Automotive

13. března 2017 09:13

Český specialista na výrobu ložisek slaví kulaté výročí

Velkým problémem jsou falzifikáty, říká Jiří Prášil ml.

Jiří Prášil ml.

Sedmdesáté výročí výroby ložisek v brněnském závodě oslaví v letošním roce koncern ZKL. Tradice je pro firmu výhodou, česká značka patří dnes k celosvětově nejúspěšnějším. Firma exportuje většinu svého zboží a prodává do téměř 80 zemí světa. Kromě evropských trhů má své zastoupení v Indii, Latinské Americe a v mnoha dalších zemích včetně Asie. Jaká je historie podniku se zhruba miliardovým obratem, aktuální situace na trhu, problémy a další výzvy pro koncern odpovídá v rozhovoru Jiří Prášil ml., výkonný ředitel ZKL Bearings CZ, a. s.

Jaká je historie a vývoj ZKL Group?
Akciová společnost ZKL, a. s., integruje české výrobce ložisek pod ochrannou známkou ZKL. Společnost ZKL byla založena v roce 1999 jako ryze česká soukromá společnost. ZKL Group má 2 výrobní závody –  ZKL Brno, a. s., a ZKL Klášterec nad Ohří, a. s. Výrobní společnosti, které jsou součástí koncernu ZKL, mají vlastní dlouhotrvající historii. Koncern je tak synonymem pro vývoj a výrobu ložisek v České republice.

Letos slavíte kulaté výročí, můžete přiblížit historii Vašich závodů?
V Brně byla výroba ložisek zahájena v roce 1947 v licenci britské firmy Hoffmann v rámci společnosti Zbrojovka Brno-Líšeň. Takže letos oslavíme 70. výročí zahájení výroby ložisek v Brně. První ložiska se na území dnešní České republiky ale začala vyrábět už dříve v malém městě Pernštejn nedaleko Klášterce nad Ohří, a to už v roce 1923. Závod byl ve vlastnictví německé firmy Fichtl a Sachs. Později jej převzala švédská firma SKF a po druhé světové válce byla výroba ložisek převedena na město Klášterec nad Ohří, kde v roce 1952 vznikl národní podnik ZKL, N. P. Klášterec nad Ohří. Ten byl začleněn do koncernu ZKL v roce 1999.

Vrátíme­­‑li se ještě do historie, jak se výroba v bývalém Česko-­slovensku dál vyvíjela?
Neutuchající poptávka po nových typech valivých ložisek a rostoucí požadavky na technickou úroveň v oblasti výzkumu, konstrukce, technologie a kvality inspirovala k založení Výzkumného a vývojového centra pro valivá ložiska. Výroba valivých ložisek byla v té době ve Zbrojovce Brno a Výzkumném a vývojovém středisku základním kamenem pro pozdější vznik společností ZKL Brno, a. s., a ZKL – Výzkum a vývoj, a. s.
Nedílnou součástí tradice ve výzkumu, vývoji a výrobě ložisek ZKL je také historie formování vlastní distribuční sítě. V současné době je kontinuita této role v životním cyklu výrobku v rukou společnosti ZKL Bearings CZ, a. s., která se zabývá prodejem ložisek ZKL na celém světě.

Na co je nyní orientována struktura skupiny?
Orientujeme se na efektivní rozvoj a posílení konkurenceschopnosti na světovém trhu ložisek. Máme vlastní výzkum a vývoj, dostatečné výrobní kapacity a dynamicky se rozvíjející distribuční síť, na jejímž rozvoji spolupracujeme s autorizovanými distributory.

Jaké jsou silné stránky značky ZKL?
Nejsilnější stránkou značky ZKL je kvalita za příznivou cenu a flexibilní přístup k požadavkům zákazníka. Našim zákazníkům nabízíme podporu výzkumu a vývoje při hledání optimálního řešení pro jejich aplikace.

Jaká je přidaná hodnota ložisek ZKL?
Našim zákazníkům nabízíme podporu konstrukčního oddělení, aplikačních inženýrů a zkušebny v rámci firmy ZKL – Výzkum a vývoj, a. s. Jsme schopni navrhnout nejlepší řešení pro aplikace, nabídnout pomoc a dohled během aplikace nebo zhodnotit současný stav ložiska a určit příčinu selhání. To napomáhá k odstranění příčin selhání před náhradou novým ložiskem, což obecně vede k vyšší produktivitě a nižším nákladům na opravy.

Jste výkonným ředitelem ZKL Bearings CZ, a. s., odpovědné za prodej na celém světě – ve kterých zemích je ZKL aktivní?
Značka ZKL je velmi silná na domácím trhu, ale zároveň vyvážíme více než 80 % produktů. Kromě evropských trhů jsme aktivní i v Latinské Americe, Asii a naše přítomnost je viditelná i na africkém kontinentu. Velký potenciál slibují španělsky mluvící země, rusky mluvící země a Čína.

Jaké největší výzvy očekáváte v letech 2017–2019?
Velkým problémem pro všechny přední výrobce ložisek jsou falzifikáty. ZKL se bude nadále zabývat výskytem falešných ložisek ZKL a iniciovat přísná opatření v této věci. Výzkum a vývoj pracuje na projektech, které jsou zaměřeny na konstrukci a zpracování materiálů. Z těchto projektů v budoucnosti vyjdou výrobky, které rozšíří naše portfolio. Další výzvou je pokračovat v práci na uznání značky ZKL jako evropského výrobce kvalitních a zároveň cenově dostupných produktů pro segmenty se slibnou budoucností, jako je železniční průmysl a obnovitelné energie.
Pane Prášile, děkuji vám za rozhovor.


Koncern ZKL

Koncern ZKL vznikl integrací českého ložiskového průmyslu s více než šedesátiletou tradicí, zajišťující výzkum, vývoj, výrobu a prodej ložisek ZKL. Vznik koncernu je datován k 1. 7. 1999. ZKL je největší výrobce velkorozměrových soudečkových, speciálních a dělených ložisek ve střední Evropě.

ZKL Group se zaměřuje především na vývoj a výrobu svých produktů. Proto oblast prodeje, podpory a obsluhy koncových uživatelů zajišťuje obchodní organizace ZKL Bearings CZ, a. s., která kromě přímého zaměření na partnery z oblasti OEM spolupracuje také s rozsáhlou sítí autorizovaných distributorů. Ve významných světových teritoriích pak zajišťují prodej a podporu přímo také dceřiné společnosti koncernu ZKL.


Jiří Klusáček, ředitel vydavatelství

Mohlo by se Vám líbit

MCAE Systems představuje řadu cenově dostupných a vysoce výkonných 3D tiskáren kovů Xact Metal střední velikosti XM300G

Společnost MCAE Systems oznamuje, že její partner, společnost Xact Metal uvedla cenově dostupné, středně velké kovové 3D tiskárny XM300G na IMTS 2022 v Chicagu, Illinois […]

Nový 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy

2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy S potěšením oznamujeme, že společnost OnRobot představila novou sadu uchopovačů pro […]

Mezinárodní strojírenský veletrh ukáže cestu k chytrému a efektivnímu průmyslu

Inovativní technologické novinky, téma energetické efektivity i digitální řešení pro průmysl budoucnosti. To vše nabídne již 63. Mezinárodní strojírenský veletrh, který se uskuteční od 4. […]