Automotive

25. ledna 2019 15:41

Automobilky budou jednat s vládou o chytré mobilitě

Tuzemské automobilky chtějí více spolupracovat v oblasti elektromobility a chytré mobility s vládou i dalšími odvětvími, například energetickými a telekomunikačními firmami. V březnu se znovu sejdou na společném kolokviu v Mladé Boleslavi. Uvedl prezident Sdružení automobilového průmyslu Bohdan Wojnar.

Setkání svolané na 18. března má navázat na první kolokvium, které se konalo na začátku roku 2017. Šéfové automobilek se tehdy dohodli s ministry na 25 bodech, které budou společně řešit v rámci pracovních skupin. Jejich práci chtějí na novém setkání vyhodnotit a případně urychlit.

Pokud chceme, aby autoprůmysl zůstal páteří ekonomiky, musíme dokázat více pospojovat všechny aktéry. Automobilový průmysl může přinášet ještě vyšší přidanou hodnotu, ale bez participace státu a veřejné sféry to nepůjde,“ řekl Wojnar. Podle něj by se z Prahy a ČR mohlo stát centrum chytré mobility.

Automobilový průmysl podle Wojnara prochází největšími změnami ve své historii. Souvisí to na jedné straně s automatizací a robotizací výroby, která má zvýšit efektivitu a vyřešit nedostatek pracovních sil, a na druhé s regulatorními požadavky a očekáváním zákazníků.

Stále přísnější limity emisí CO2 nutí automobilky k vysokým investicím do elektromobility, na kterou ale ještě není většina zákazníků připravena. Stát a veřejný sektor by mohly vedle podpory budování dobíjecí infrastruktury pomoci stimulovat poptávku například v daňové oblasti nebo jinými zvýhodněními.

Automobilky a vláda by měly postupovat jednotně v podpoře digitalizace a inovací. Spolupracovat by mohly ve vytváření podmínek pro propojená a autonomní vozidla nebo vytváření nových inovačních programů.

ČTK, jsa mal

Mohlo by se Vám líbit

V akademii NSK byl zpřístupněn on-line školicí modul pro kontinuální lití

Populární online platforma akademie NSK byla nyní doplněna o nový školicí modul pro kontinuální lití. Nejnovější modul, který přibyl v sekci metalurgie, je vhodný pro […]

S neustálým důrazem na rychlost

Vysokozátěžové konzolové regály pro Mundinger Transport Mundinger Transport, speditérská firma specializující se na distribuci materiálu z oceli v tyčích, sází v novém skladu bádensko-württemberského Rudersbergu […]

Jednoduchá výpočetní tomografie – prostředek pro rychlou kontrolu kvality

Přední dodavatel inovativních 3D technologií, společnost MCAE Systems, přidala do svého portfolia průmyslové systémy pro výpočetní tomografii (tzv. počítačovou tomografii) od společnosti ZEISS. Inzerce Hlavní […]