Automotive

25. ledna 2019 15:41

Automobilky budou jednat s vládou o chytré mobilitě

Tuzemské automobilky chtějí více spolupracovat v oblasti elektromobility a chytré mobility s vládou i dalšími odvětvími, například energetickými a telekomunikačními firmami. V březnu se znovu sejdou na společném kolokviu v Mladé Boleslavi. Uvedl prezident Sdružení automobilového průmyslu Bohdan Wojnar.

Setkání svolané na 18. března má navázat na první kolokvium, které se konalo na začátku roku 2017. Šéfové automobilek se tehdy dohodli s ministry na 25 bodech, které budou společně řešit v rámci pracovních skupin. Jejich práci chtějí na novém setkání vyhodnotit a případně urychlit.

Pokud chceme, aby autoprůmysl zůstal páteří ekonomiky, musíme dokázat více pospojovat všechny aktéry. Automobilový průmysl může přinášet ještě vyšší přidanou hodnotu, ale bez participace státu a veřejné sféry to nepůjde,“ řekl Wojnar. Podle něj by se z Prahy a ČR mohlo stát centrum chytré mobility.

Automobilový průmysl podle Wojnara prochází největšími změnami ve své historii. Souvisí to na jedné straně s automatizací a robotizací výroby, která má zvýšit efektivitu a vyřešit nedostatek pracovních sil, a na druhé s regulatorními požadavky a očekáváním zákazníků.

Stále přísnější limity emisí CO2 nutí automobilky k vysokým investicím do elektromobility, na kterou ale ještě není většina zákazníků připravena. Stát a veřejný sektor by mohly vedle podpory budování dobíjecí infrastruktury pomoci stimulovat poptávku například v daňové oblasti nebo jinými zvýhodněními.

Automobilky a vláda by měly postupovat jednotně v podpoře digitalizace a inovací. Spolupracovat by mohly ve vytváření podmínek pro propojená a autonomní vozidla nebo vytváření nových inovačních programů.

ČTK, jsa mal

Mohlo by se Vám líbit

Bosch spouští sériovou výrobu čipů z karbidu křemíku

Výkonný ředitel Harald Kröger: „Chceme se stát světovým lídrem ve výrobě SiC čipů pro elektromobilitu.“ Polovodiče z karbidu křemíku umožňují delší dojezd a rychlejší nabíjení […]

Ethernet v závodech procesní výroby dovedený až na provozní úroveň

Společnost Pepperl+Fuchs představuje první switch pro Ethernet Advanced Physical Layer Ethernet-APL (pokročilá fyzická vrstva, Advanced Physical Layer) bude pro uživatele v oborech procesní výroby brzy […]

ABB uzavřela partnerství se start-upem Sevensense k uvedení nové generace autonomních mobilních robotů

ABB investovalo do švýcarské start-upové společnosti Sevensense Robotics (Sevensense), která vznikla jako spin-offová firma ETH Zurich, předního výrobce umělé inteligence (AI) a 3D vizuální technologie […]