Automotive

11. května 2018 09:22

Armaturka Krnov se chrání proti ransomwaru s Acronis Backup Cloud

Armaturka Krnov a.s. je součástí české strojírenské skupiny zaměřené na výrobu a vývoj především kulových kohoutů, šoupátek, uzavíracích a zpětných klapek a armatur pro klasickou i jadernou energetiku. Díky vlastnímu vývojovému, konstrukčnímu a výrobnímu zázemí dokáže řešit speciální požadavky svých zákazníků. Představuje klasický výrobní závod, který každoročně generuje a uchovává velké množství dat, zejména v oblasti výrobních informací.

Výzvy: ochrana kritických dat
Společnost má vlastní podnikový informační systém, jenž řídí všechny klíčové procesy a má poměrně rozsáhlou databázi projektové dokumentace vlastní výroby. Firma využívá přibližně třicet počítačů propojených do doménové sítě. Důležitá data si uživatelé ukládají do namapovaných síťových složek, které se každou hodinu zálohují.
Původní zálohovací systém se ale nepodařilo ani přes časově náročnou implementační snahu plně zprovoznit. Nakonec došlo k hardwarovému výpadku sekundárního diskového pole a částečné poruše primárního pole. Společnost potřebovala funkční a spolehlivé zálohování, a proto se obrátila na zastoupení společnosti Acronis. Nakonec bylo vyhodnoceno, že toto zálohovací řešení a především podpora dodavatele budou využívány dlouhodobě.

Řešení a implementace
Výběr řešení byl podmíněn především potřebou rychlé implementace a vyřešení krizové situace. Dodavatel Acronis řešení reagoval okamžitě a poskytl funkční a spolehlivou službu Acronis Backup Cloud, která je nyní využívána výhradně.
Acronis Backup Cloud ve své nejnovější verzi umožňuje prostřednictvím webové konzoly off-site správu zálohování fyzických či virtuálních pracovních stanic a serverů platforem Windows, Linux a MacOS. Je typickým příkladem využití kombinace nejmodernějších softwarových technologií, vysoké dostupnosti současných datových úložišť a propustnosti internetových linek.

Přínosy: data v bezpečí, rychlá obnova, snadná obsluha
Se zprovozněním Acronis Backup Cloud zákazník přestal mít obavy ze ztráty kriticky důležitých dat, která by mohla ohrozit provoz podniku a způsobit nemalé finanční škody. Acronis Backup Cloud jako cloudové řešení zálohování a obnovy nebylo nutné nikam instalovat či složitě implementovat. Všechny počítače administrátor jednoduše zaregistroval do systému, nastavil plány záloh a nyní jen dozoruje jejich průběh.
Obnova dat vždy probíhá rychle a spolehlivě a zákazník si také pochvaluje přístup a podporu při řešení problémů ze strany zastoupení Acronis. V případě Armaturky Krnov, která nemá vlastní IT oddělení, jde především o přenechání starostí o zálohování na dodavateli a možnost celý proces případné obnovy provádět vzdáleně. Zákazník může provádět obnovu z pohodlí svého křesla v Brně i přesto, že servery jsou v Krnově.

Hráz proti ransomwaru
Jedna z obnov proběhla za dramatických okolností, kdy se prostřednictvím počítače jednoho z uživatelů dostal na všechny dostupné disky, tedy i síťové složky, ransomware Cryptolocker. Ten pak zašifroval veškeré přístupné soubory a tím zničil životně důležitá podniková data. Situace by v případě, že by data nebyla zálohována, mohla mít pro firmu katastrofální až likvidační následky. Díky zálohovacímu systému Acronis Backup Cloud však měla tato hrozivě vypadající událost snadné řešení. Administrátor záloh a správce sítě se jednoduše domluvili na termínu zásahu, prostřednictvím webové konzoly v ovládacím panelu daného serveru zvolili možnost obnovy celého stroje, vybrali z dříve uložených duplicitních záloh (data uložena současně v lokálním úložišti a v cloudu) tu, která měla být pro obnovení použita, a pak jen spustili proces obnovy. Za 3,5 hodiny byl celý server (cca 0,5 TB dat) obnoven a veškerý provoz Armaturky Krnov mohl pokračovat.
„O návratnosti investice vynaložené na zálohovací řešení Acronis není ve světle ušetřených nákladů na případnou ztrátu dat vůbec žádných pochyb. I kdybychom službu už nikdy nevyužili, máme ušetřeno na další desítky let jejího používání. Jsem přesvědčen, že pokud by nedošlo k  nasazení softwaru Acronis z důvodu hardwarových potíží předchozího řešení, měli bychom později mnohem více problémů,“ řekl Miloš Kostolány, generální ředitel společnosti Armaturka Krnov.

www.zebra.cz

Mohlo by se Vám líbit

Chart Ferox a cirkulární ekonomika: Kompletní recyklace odpadu a nižší emise CO2 o 50%

Děčínská firma Chart Ferox je jednou z prvních strojírenských společností v Česku, která při nakládání s odpady funguje na principech cirkulární ekonomiky. Celý systém zavedla před dvěma lety. […]

Nový hladinoměr GENESIS: Revoluce v měření rozhraní hladin kapalin

Unikátní způsob měření rozhraní hladin kapalin s dosud nedosažitelnou přesností – to je nový hladinoměr GENESIS společnosti Magnetrol. Ten na český trh přináší strojírenská firma HENNLICH. […]

Povlaky nástrojů pro udržitelnější obrábění

~ Monolitní karbidové stopkové frézy s povlaky Zertivo™ 2.0 prodlužují životnost nástrojů ~ V posledních letech kladou výrobci velký důraz na udržitelnost. Podle průzkumu firem Schneider Electric […]