Automatizace + Robotizace

22. dubna 2020 00:13

Mobilní roboty se sníženou hlučností se staly skutečností díky jednotkám přímo poháněných pojezdových kol od NSK

Společnost NSK vyvinula nové jednotky přímo poháněných pojezdových kol, které cílí na výrobce, jež chtějí svým autonomním nebo  kolaborativním robotům přidat možnost mobility. Roboty vybavené novými jednotkami poháněných pojezdových kol, speciálně určenými pro tiché prostředí, jako jsou nemocnice, hotely, kanceláře a knihovny, mohou efektivně manipulovat s břemeny o hmotnosti do 100 kg, aniž by rušily osoby v okolí.

S tím, jak trendy jako umělá inteligence (AI) nebo strojové účení (ML) začínají odhalovat svůj skutečný potenciál v reálných aplikacích, roste také úsilí vyvíjet mobilní nebo humanoidní roboty, které mohou vykonávat užitečnou činnost v těsné blízkosti lidí.

Velkou překážkou pro použití takových zařízení, jako jsou konvenční AGV (autonomní vozíky), v průmyslových provozech a ve skladech, je jejich hlučnost. Naproti tomu jednotka přímo poháněného pojezdového kola od NSK je mnohem tišší a umožňuje použití ve veřejných prostorech a nevýrobním prostředí. V sektoru služeb a v prostorech přístupných veřejnosti jsou třeba roboty, které pracují tiše, aby nerušily lidi v konverzaci a při jejich činnosti.

Tichý provoz jednotky přímo poháněného pojezdového kola od společnosti NSK je způsoben tím, že jednotka nemá převodovku (používá momentový motor značky Megatorque Motor od NSK), a to jí umožňuje pracovat bez hluku typicky způsobovaného převodovkou za běhu. Použití motoru Megatorque Motor jako součásti pojezdového kola je nový koncept, a společnost NSK musela najít způsob, jak využít existující komponenty k vytvoření řešení s optimálními technickými parametry a výhodnou cenou.

Jednotka poháněného pojezdového kola s nízkou hlučností je navržená pro bezpečnou spolupráci s lidmi a je ideální pro servisní roboty, manipulační vozíky s vlastním pohonem a kolaborativní roboty (koboty). Klíčovou vlastností konstrukce je schopnost obousměrného chodu, výhodná pro operace, kde je nutná snadná reverzace směru pohybu (táhni/tlač).

V provozu je možné nově vyvinutým řídicím systémem ovládat jednoduchými signály současně dvě jednotky poháněných pojezdových kol. Pohon je vybaven senzory, které měří polohu, rychlost a zrychlení kola, náklon a další užitečné parametry. Signály ze snímačů je možné zpracovat palubním PC, které je obvykle součástí autonomních robotů či vozíků.

Intenzivní vývojový proces vedl k vytvoření vysoce kvalitního, technicky vyspělého a funkčně robustního řešení. Tým odborníků NSK využil své široké znalosti z oborů mechatroniky, řídicí techniky a softwaru, aby vytvořil řešení, které splňuje požadavky současné robotiky. Klíčové bylo získat názory a požadavky od lidí, kteří pracují na místech, jako jsou nemocnice nebo knihovny, aby bylo možné vyvinout roboty, jež budou optimálně plnit jejich potřeby při práci v takovém prostředí. Ambicí NSK je nejen posouvat hranice v robotice, ale také přiblížit roboty využití v každodenním životě.

1) Jednotka přímo poháněného pojezdového kola od NSK vhodná pro autonomní servisní roboty

2) Dvě jednotky přímo poháněných pojezdových kol s příslušným řídicím modulem

3) Jednotka přímo poháněných pojezdových kol od NSK má mnohem menší hlučnost než pohony
konvenční AG

4) Konvenční AGV nelze vzhledem k jejich hlučnosti používat v tichých prostorech


www.nskeurope.com

Mohlo by se Vám líbit

Grumant: Precizní obrábění tvarových forem

Nový typ kulových fréz s vyměnitelnými břitovými destičkami (dále jen VBD) představila japonská firma Kyocera. Na první pohled se konstrukce tělesa a břitové destičky nijak zvlášť neliší […]

Společnost Continental získává specialistu na výrobu forem pro nákladní a speciální pneumatiky

Společnost EMT s.r.o Púchov se s účinností od 2. dubna 2024 stala součástí podnikatelských aktivit společnosti Continental v oblasti pneumatik. Akvizicí této společnosti se doplnilo portfolio společnosti […]

CzechInvest začíná spolupracovat s padesátkou nových startupů v projektu Technologická inkubace

V rámci druhé výzvy projektu Technologická inkubace agentura CzechInvest podpoří 53 startupů částkou přes 135,5 milionu korun. Převládá oblast umělé inteligence a kreativní průmysly. „Každému […]