Automatizace + Robotizace

10. listopadu 2020 22:07

DB Schenker uvedl do provozu svého prvního logistického robota v České republice

V logistickém skladu v Pardubicích zahájil DB Schenker provoz prvního autonomního mobilního robota (AMR).  Robot s označením MiR Hook 200 pomáhá přepravovat zboží ze skladu do balící části na druhém konci haly. Za technologií robota stojí dánská společnost Mobile Industrial Robots (MiR) a na jejím uvedení v České republice spolupracovala s firmou DREAMland. DB Schenker už autonomní roboty využívá v různých zemích světa – spuštění technologie v Pardubicích pro společnost znamená první využití robotů v České republice.

„Nesmírně mě těší, že jsme úspěšně zavedli další autonomní řešení do běžných operací. Inovace, jako je právě náš první robot v České republice, nám umožňují optimalizovat logistické procesy a uvolnit kapacity personálu svěřením jednoduchých skladových operací robotovi. Jsme pyšní na to, že můžeme zákazníkům takto představit sklady budoucnosti,“ říká Tomáš Holomoucký, ředitel DB Schenker v České republice.

„Jsme moc rádi, že jsme mohli společnosti DB Schenker pomoci s automatizací terminálu v Pardubicích a těšíme se na další spolupráci v budoucnu,“ říká František Kysela, CEO českého distributora autonomních a kolaborativních robotů DREAMland.

MiR Hook 200 je vybaven 3D kamerou a laserovým skenerem, díky kterým může automaticky vyhledávat vozíky skenováním QR kódu, nebo přejít na další úkol na základě pokynu z mobilního zařízení. Dvojitá baterie robotovi umožňuje provoz až po dobu 16 hodin. Pak je automaticky odeslán do nabíjecí stanice, kde se za tři hodiny opět nabije na plnou kapacitu.

V pardubickém terminálu robot automaticky převáží vozíky naložené KLT přepravkami se zbožím po předem stanovené trase mezi skladem a balicí stanicí, a následně prázdné vozíky vrací zpět do skladu. Vzhledem k jednoduché použitelnosti této technologie DB Schenker v současnosti zvažuje zavedení AMR i na dalších logistických terminálech.

„Kvůli nedostatku pracovní síly na českém trhu neustále hledáme různá inovativní řešení, která by nám pomohla zrychlit a modernizovat naše logistické procesy. Jsme rádi, že se nám tato inovace vyplatila,“ doplňuje Tomáš Holomoucký, ředitel DB Schenker v České republice.

S maximální nosností až 500 kg se robot vyhýbá jak pevným, tak pohyblivým překážkám a podle toho nezávisle přizpůsobit svou trasu. Technologie nevyžadovala výrazné zásahy anebo investice do infrastruktury, a proto mohla být spuštěna prakticky okamžitě. MiR se navíc může prostřednictvím vyměnitelných modulů přizpůsobit různému využití. Programování robota probíhá přes intuitivní uživatelské rozhraní, které po rychlé instalaci může obsluhovat přímo personál DB Schenker, díky čemuž odpadá potřeba mít k dispozici specializované techniky.

DB Schenker v Pardubicích zaměstnává více než 100 lidí v logistickém centru zaměřeném na služby pro zákazníky ze sektorů strojírenství a leteckého průmyslu. Logistické centrum se skládá z pěti hal o celkové rozloze 70 000 m2 a má kromě dálničního napojení směrem na Prahu také vlastní železniční rampu, ze které se dá naložit nebo vyložit až šest 6 nákladních vagonů najednou.


www.dbschenker.com

Mohlo by se Vám líbit

MCAE Systems představuje řadu cenově dostupných a vysoce výkonných 3D tiskáren kovů Xact Metal střední velikosti XM300G

Společnost MCAE Systems oznamuje, že její partner, společnost Xact Metal uvedla cenově dostupné, středně velké kovové 3D tiskárny XM300G na IMTS 2022 v Chicagu, Illinois […]

Nový 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy

2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy S potěšením oznamujeme, že společnost OnRobot představila novou sadu uchopovačů pro […]

Mezinárodní strojírenský veletrh ukáže cestu k chytrému a efektivnímu průmyslu

Inovativní technologické novinky, téma energetické efektivity i digitální řešení pro průmysl budoucnosti. To vše nabídne již 63. Mezinárodní strojírenský veletrh, který se uskuteční od 4. […]