Automatizace + Robotizace

12. listopadu 2021 14:05

TRUMPF TruArc Weld 1000 řeší nedostatek svářečů na trhu a snižuje čas výroby o desítky procent

Společnost TRUMPF představila na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2021 v Brně produkt TRUMPF TruArc Weld 1000. Jedná se o kooperativního svářecího robota, který pro české firmy může znamenat řešení v období kritického nedostatku svářečů (úřady práce evidují zhruba 7 000 požadavků firem na obsazení těchto pozic). Oproti ručnímu svařování tento robot navíc zásadně zvyšuje přesnost výroby a zároveň snižuje její časovou náročnost.

Inzerce

Česká republika patří společně s dalšími zeměmi střední a východní Evropy mezi nejprůmyslovější země Evropské unie. Podíl průmyslu v ČR na celkovém objemu ekonomiky se podle Eurostatu pohyboval v roce 2019 na úrovni 30 %. Průměr EU byl přitom 20 % a třeba v Německu činil cca 25 %. Průmysl má tak pro českou ekonomiku zásadní význam.

Situace na trhu práce a mzdy

Tuzemský průmysl vstoupil do covidové krize na vrcholu konjuktury a s nedostatkem zaměstnanců napříč obory se potýkal před nástupem pandemie i po něm. Tuzemské úřady práce aktuálně evidují zhruba 7 000 požadavků firem na obsazení svářečských pozic.  
Podle personální agentury Grafton Recruitment činí u svářečů nástupní hrubé mzdy včetně bonusů v Praze 35 – 45 tisíc Kč, v Jihomoravském kraji 32 – 40 tisíc, v Moravskoslezském kraji 27 – 34 tisíc a v dalších krajích 27 až 45 tisíc korun.  Ovšem ani případný růst mezd nemusí kritický nedostatek zaměstnanců v oboru vyřešit. Na trhu práce totiž dlouhodobě chybí cizinci, kteří tuto profesi vykonávali a z důvodu pandemie či pandemických opatření se do ČR dosud nevrátili.

Robotizace lékem na chybějící lidské zdroje

Firmy tak musí hledat cesty, jak nahradit úbytek specializovaných pracovníků. Jedním z řešení je samozřejmě robotizace výroby, ze které mohou výrazně těžit i menší společnosti.
„TRUMPF TruArc Weld 1000 představuje jednoduchý vstup do automatizovaného sváření. Zajistí pokaždé stejnou kvalitu a provedení sváru, a navíc pomůže malým firmám vyřešit nejen nedostatek svářečů, ale i zvýšení produktivity a celkové zefektivnění výroby,představuje hlavní přínosy David Rys ze společnosti DR Technology, která je hlavním partnerem společnosti TRUMPF v České republice a má výhradní práva na prodej TruArc Weld 1000 na českém území.
Jeho slova potvrzuje i Pavel Hamberger, projektový manažer ocelových konstrukcí ve společnosti ENGEL STROJÍRENSKÁ SPOL. s.r.o.: „Hledání kvalitních svářečů je stále obtížnější, a tak je jednou z hlavních výhod TruArc Weld 1000 fakt, že nám poskytuje jistotu při plánování výroby. Přidanou hodnotou je také skutečnost, že s ním umíme vyrábět i menší série s širokou škálou dílů.“

Cobot šetří desítky procent času oproti ruční výrobě

TruArc Weld 1000 je jednoduše programovatelná svařovací buňka. Stačí pouze zvolit začátek a konec svaru a naprogramovat dráhu– svařovací parametry a předlohy pro svařovací programy jsou uloženy v zařízení. Buňku lze používat v jedno nebo dvoustanicovém režimu. Ve dvoustanicovém režimu probíhá výroba paralelně, kdy díl programujete pouze jednou a stroj si přenese naprogramování automaticky do druhé stanice. Samotné svařování je navíc o dost rychlejší.
Například jednodílná nosná konzole s pěti svary zabrala při ručním sváření celkem 415 sekund. S využitím TruArc Weld 1000 pouze 329 sekund. Přitom v případě ruční práce připadlo 380 sekund na sváření a 35 sekund na manipulaci s dílem. V případě cobota se jednalo o 210 sekund na naprogramování a 119 sekund na sváření, což je 21% úspora času u kusového sváření. V případě sériové výroby pak odpadá u dalších dílů čas na naprogramování, takže z hlediska samotného sváření je úspora ještě vyšší. A například u výztuhy složené z 8 částí s 10 sváry si manuální výroba vyžádala 64 minut, ta automatizovaná však pouze 24 minut – tedy o 63 % kratší čas!

Jednoduchá obsluha a bezpečnost

V případě potřeby lze zařízení jednoduše přestěhovat. Do provozu lze cobota zapojit velmi rychle a jednoduše během několika hodin. Buňka obsahuje vše potřebné pro sváření – od cívky na drát až po svařovací parametry. Stačí pouze zhlédnout video návod vysvětlující naprogramování i obsluhu a můžete začít pracovat.
TRUMPF TruArc Weld 1000 je samozřejmě vysoce bezpečný stroj s CE prohlášením o shodě a TÜV certifikátem. Disponuje bezpečnostní ochrannou kabinou, automaticky otvíratelnou zástěnou, samočisticím odsáváním, LED osvětlením a je vybaven anti kolizní ochranou. Produktivitu zajišťuje vysoce výkonný svařovací zdroj od firmy Fronius. Na video TRUMPF TruArc Weld 1000 se můžete podívat ZDE.

TruArc Weld 1000 – fakta a čísla

Osy
Typ Kolaborativní průmyslový robot
Počet os 6
Dosah 1300 mm
Opakovatelná přesnost ±0,05 mm
Svařovací zdroj
Typ Fronius TPS 320i C PULSE
Svařovací technologie MIG/MAG 3-320 A
Rozměry a hmotnost
Rozměr kabiny 3600 x 2200 x 2800 mm
Hmotnost 2540 kg
Pracovní prostor
Typická max. velikost dílu (při zasunuté dělící přepážce) 600 x 600 x 600 mm
Max. velikost dílu (při vysunuté přepážce) 2000 x 600 x 600 mm

O značce TRUMPF
Společnost TRUMPF byla založena v roce 1923 jako mechanická dílna a vyvinula se na celosvětově vedoucí firmu pro obráběcí stroje, lasery i elektroniku pro průmyslové aplikace. Softwarová řešení TRUMPF otevírají cestu do smart factory a v průmyslové elektronice umožňují špičkové technologické procesy. S více než 70 dceřinými společnostmi má TRUMPF zastoupení v téměř všech evropských zemích, v Severní a Jižní Americe a v Asii. Její výrobní závody se nacházejí v Německu, Francii, Velké Británii, Itálii, Rakousku, Švýcarsku, Polsku, USA, Mexiku, Číně i v České republice. V hospodářském roce 2020/21 dosáhla společnost s 14.767 zaměstnanci obratu 3.504,7 milionu eur.

Mohlo by se Vám líbit

Společnost Continental získává specialistu na výrobu forem pro nákladní a speciální pneumatiky

Společnost EMT s.r.o Púchov se s účinností od 2. dubna 2024 stala součástí podnikatelských aktivit společnosti Continental v oblasti pneumatik. Akvizicí této společnosti se doplnilo portfolio společnosti […]

CzechInvest začíná spolupracovat s padesátkou nových startupů v projektu Technologická inkubace

V rámci druhé výzvy projektu Technologická inkubace agentura CzechInvest podpoří 53 startupů částkou přes 135,5 milionu korun. Převládá oblast umělé inteligence a kreativní průmysly. „Každému […]

Technologie studené plazmy výrazně snižuje pachovou zátěž z gumárenské výroby

Společnost Continental Barum za poslední dvanáct let prováděla mnoho studií či testovala různé technologie vedoucí k snížení pachových emisí z výroby pneumatik. V loňském roce byla finalizován systém […]