Automatizace + Robotizace

20. května 2021 23:38

Vývoj robotického svařování

Věděli jste, že vůbec první průmyslové roboty byly určeny pro svařování? Díky masivnímu rozšíření robotické technologie v průmyslu jsou už dnes mnohem rozšířenější, a to zejména pro netradiční činnosti a aplikace. Díky bezpečnosti a efektivitě kolaborativních robotů se automatizace svařovacích procesů rychle stává běžnou součástí firem a výrobních závodů v České republice.

Historie robotického svařování

Průmyslový robot byl představen světu v roce 1962. Unimation 001 byl robot vytvořený Georgem Devolem a Josephem Engelbergerem, který byl nainstalován v továrně General Motors (GM) za účelem provádění bodového svařování na montážní lince. Nahradil při této činnosti zaměstnance, u kterých při svařování často docházelo k pracovním úrazům.

Robotické svařování se však naplno dostalo do popředí pozornosti až v 80. letech, a to zejména díky automobilovému průmyslu. I další světové automobilky viděly u GM nesporné výhody automatizace svařování, a začaly tak postupně zavádět robotického svařování do svých vlastních závodů po vzoru General Motors.

Robotické systémy začaly v 90. letech pronikat do dalších průmyslových odvětví, jako například kovoprůmysl, protože se robotická automatizace stala mnohem dostupnější. Nedlouho poté nastala doslova exploze kreativity, kdy se firmy přetahovaly o to, kdo robota nasadí na komplikovanější činnost. Díky tomuto soutěžení mezi firmami jsou nyní roboti komplexnější než kdy předtím, a to i díky nedávno představeným vylepšením, jako je pokročilé řízení pohybu a 3D laserové vidění.

Současnost

Od prvního robota určeného pro bodové svařování v roce 1962 prošel vývoj robotického svařování dlouhou cestou. Výrobci uznávají výhody robotického svařování v celé řadě průmyslových odvětví, aby si udrželi konkurenceschopnost na stále se rozšiřujícím a vysoce konkurenčním globálním trhu. Díky robotům mohou společnosti efektivně řešit dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných svářečů na pracovním trhu.

3D laserové vidění se stane v budoucnu ještě větší součástí světové robotiky. Podle expertů z Mezinárodní robotické federace (IFR) rychlý vývoj 3D optických systémů a softwarových algoritmů velmi brzy výrazně rozšíří portfolio činností, které mohou roboti provádět zcela samostatně, bez účasti člověka.

Kompletní sada potřebná ke svařování – Fronius od WeCobot (Zdroj: https://www.universal-robots.com/plus/urplus-application-kits/welding/wecobot-welding-kit-fronius/)

Česká stopa

V České republice se robotickým aplikacím pro svařování věnuje společnost FABA robots s.r.o. založená v roce 2018. „Produkty Universal Robots mě zaujaly jednoduchostí programování i používání a byly tím hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl vytvořit aplikaci pro automatizaci svařování“ řekl Roman Balda, zakladatel a majitel firmy FABA robots, který má přes 25 let zkušeností v oboru svařování a automatizace svařování. „Pro uživatele je důležité, že se nemusí učit náročný programovací jazyk nového prostředí, ale že může robota ovládat zcela intuitivně,“ popisuje hlavní výhody.

Hlavní výhody robotického svařování:

Kvalita, přesnost: Robot je schopen provádět vysoce kvalitní a přesné svary. Jsou také schopni svary opakovat ve stále stejné kvalitě. Například UR10e od Universal Robots dosahuje přesnost opakovatelnosti pohybu +/- 0,1 mm, což příjde vhod výrobcům, kteří chtějí zvýšit kvalitu výroby. Výsledkem je přesné a spolehlivé svařování.

Produktivita: Roboti prokazatelně zvyšují produktivitu výroby. Mohou provádět klidně i několik svarů najednou, pracují rychle, aniž by byla snížena kvalita svaru a pracují neúnavně po celou směnu. Robotické svařování firmám zrychluje výrobu a z dlouhodobého hlediska poskytuje i zajímavou návratnost investice do pořízení.

Bezpečnost: Až do poloviny dvacátého století prováděli zaměstnanci ve firmách veškeré svařování. Vystavovali se tak nebezpečnému prostředí a toxickým výparům. Robotické svařování snižuje bezpečnostní rizika pro zaměstnance. Firmy, které používají ke svařování kolaborativní roboty jdou z pohledu zabezpečení ještě dále. Po analýze rizik můžou tyto roboty pracovat po boku zaměstnanců a není na ně nutné pořizovat bezpečnostní klec.

Ultrazvukové svařování. UR5 od Universal Robots svařuje dohromady plastové díly u dodavatele dílů pro automobilový průmysl Alseca (Zdroj: UR)

Robotické systémy všem firmám a výrobcům pomáhají držet krok s konkurencí. Díky tomu, že je dnes možné na robotech nechat potenciálně nebezpečné a komplikované svařování se firmám také snižují výrobní náklady. Vývoj robotů se neustále posouvá dopředu a výhled do budoucna v této oblasti slibuje zajímavé věci.


www.universal-robots.com

Mohlo by se Vám líbit

OSTROJ roste a přijme desítky nových lidí. Zájem je hlavně o svářeče a zámečníky

Rostoucí opavská strojírenská firma OSTROJ plánuje v letošním roce přijmout přibližně 80 nových pracovníků. Společnost hledá zejména zkušené kandidáty na svářečské a zámečnické pozice, kterým chce […]

Kopřivnická Tatra získala dotaci na vývoj nákladního bateriového elektromobilu

Automobilka Tatra Trucks se v posledních letech vedle produkce standardních nákladních vozidel intenzivně věnuje i vývoji automobilů s alternativními typy pohonů. Nedávno se jí podařilo […]

Specializovanými diskusními fóry sází drupa 2024 na silná témata budoucnosti

Náhledy hluboko do budoucnosti oboru tisku a papíru, propojování technologických lídrů s nováčky a uživateli, cílené zaměření na přední trendy oboru: pětice specializovaných diskusních fór veletrhu drupa 2024 […]