Strojírenství

06. března 2019 07:43

Vysoká škola báňská vytiskla první koloběžku na 3D tiskárně

Tým konstruktérů z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava vyrobil první koloběžku na světě s rámem vytištěným na 3D tiskárně. Prototyp s bionickou konstrukcí z korozivzdorné oceli je plně funkční a obstojí ve srovnání s klasickou koloběžkou. Unikátní koloběžka vznikla na 3D tiskárně Renishaw AM400, která jemný kovový prášek roztaví a následně ho po vrstvách klade do prostorového modelu.

Náš prototyp se odlišuje hmotností, rám o váze 3,2 kilogramu je zhruba o čtvrtinu lehčí, než kdyby byl vyrobený tradiční metodou. Vedle úspory materiálu, které jsme docílili tím, že součástky jsou odlehčené a duté, jsme položili největší důraz na atraktivní design koloběžky a její výrazný sportovní vzhled,“ uvedl Marek Pagáč, který tým strojních inženýrů z VŠB-TUO řídí pod hlavičkou centra 3D tisku Protolab.

Při navrhování konstrukce tým využil principů bioniky, tedy oboru, který využívá poznatky ze studia živých organismů a jejich struktur pro vývoj nových technologií. Lukáš Jančar a Jakub Měsíček, kteří vytvořili bionickou konstrukci, uvedli, že chtěli zachovat tuhost rámu a současně snížit jeho hmotnost. „Komplikované to bylo zejména u jeho přední části, která je dutá a náročnější pro výrobu. Nakonec jsme vše vyřešili tím, že jsme rám rozdělili a vytiskli čtyři díly, které bylo potřeba znovu svařit,“ doplnili.

Svařování jednotlivých dílů rámu v ochranné atmosféře argonu bylo jednou z tradičních metod, které byly při výrobě koloběžky použity. „Vedle toho jsme lepili prvky z uhlíkového kompozitu a obráběli funkční plochy. Ty bylo potřeba kromě toho ještě omílat, abychom získali jejich hladký povrch,“ uvedl Jančar.

Tvůrci odhadují, že náklady na vývoj a výrobu unikátní koloběžky se pohybují v řádech několika stovek tisíc korun. „Pokud by měl být projekt komercializován, pak se s počtem výroby koloběžek cena pravděpodobně sníží. Výhodou je takzvaná kustomizace, kde lze navrhnout koloběžku skutečně na míru zákazníkovi. Rám lze optimálně propočítat na váhu člověka a konstrukci podřídit ergonomii,“ uvedl Suk.

Tým nyní konstruuje koloběžku druhé generace. Podle předpokladů by měla výroba 3D tiskem začít v červnu a v srpnu by měla být koloběžka provozuschopná.

Projekt vzešel ze spolupráce s globální společností Renishaw, která vysoké škole stroj pro 3D tisk z kovového prášku před dvěma lety půjčila. „Těší nás, že to byla právě naše 3D tiskárna, na níž byla vytištěna první koloběžka na světě. Obdobně před dvěma roky z našich technologií přišlo na svět první kolo z titanové slitiny,“ uvedl generální ředitel Renishaw pro Českou republiku Josef Sláma.

Redakčně zpracováno z ČTK

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]