Strojírenství

17. ledna 2019 10:03

Vítkovice Heavy Machinery zečtyřnásobily objem zakázek

Vítkovicím Heavy Machinery (VHM) se podařilo natrvalo překo­nat hranici 150 milionů korun nových kontraktů za každý měsíc. Plní tak očekávání investora Jaroslava Strnada a reorganizační proces, který jako rozhodující věřitelé podporují Komerční banka a HSBC.

Inzerce

Firma startovala obchodní aktivity prak­ticky z nuly. V dubnu, kdy po úpadku zahajovala proces reorganizace, získala zakázky za méně než 40 milionů korun. Už v květnu ale podepsala kontrakty v hodnotě tři­krát vyšší. „V červenci jsme poprvé překročili 150 milionů a zakázky dál rostly. Nyní jsme na hranici 160 milionů korun. Velké díky přitom patří věřitelským bankám, zejména HSBC a Komerční bance, které celý reorganizační proces od počátku podporují. A to jak formou hlasování pro tzv. předbalenou reorganizaci, tak účastí ve věři­telském výboru,“ zhodnotil generální ředitel VHM Daniel Kurucz.

Podle obchodního ředitele VHM Daniela Doležala je za poslední měsíc největší nově získanou zakázkou kontrakt v segmentu hydroenergetiky v Rusku. Navíc jde o zcela nového zákazníka z oblasti hřídelí pro hydroenergetiku. „Kromě toho právě dokon­čujeme první kusy z celkem 28 hřídelí, které jsou určeny pro vodní elektrárnu Keeyask v Kanadě. Zákazník si byl naši výrobu přímo v provozu prohlédnout a uklidnilo ho, že firma viditelně jede. To pozitivně vnímají i banky podporující reorganizaci. Nyní se chceme dohodnout na pokračování zakázky v podobě dalších čtyř hřídelí na konci roku,“ uvedl Doležal.

Přibyli i noví zákazníci na odlitky a výkovky, a to z Evropy i mimo ni, např. z USA. Nový kontrakt nedávno získaly VHM také na nosné hřídele větrných elektráren, tzv. hřebíky. Smlouvu se španělským zákazníkem podepsaly na hodnotu převyšující 100 milionů korun a mohly si ji tak zapsat mezi nejvýznamnější nové kontrakty.

„Výrazně posilujeme obchodní tým a chceme mimo jiné nabídnout tzv. zákaznickou zkušenost. Tedy maximální komfort v podobě informací o zakázce a co nejrychlejší přípravu nabídky,“ doplnil obchodí ředitel. VHM proto hledá posily do obchodních týmů. „Je to příležitost pro obchodní dravce do terénu, kteří se vyznají v technice, jsou budovateli vztahů a mají rádi časté ces­tování,“ říká šéf obchodu.

VHM zhruba 80 procent své výroby vyváží. Především do zemí EU (zejména do Německa), ale také do USA, Ruska, Kanady, Brazílie, Indie i na další trhy. V současné době by firma v rámci procesu oddlužení měla přejít pod manažerskou a vlastnickou kontrolu společnosti SPV VTK Jaroslava Strnada.
Reorganizační proces bude dokončen v průběhu podzimu, kdy VHM věřitelům předloží ke schválení reorganizační plán upravený podle znaleckého posudku a výsledku přezkumu přihlášených pohledávek. Pro úspěšné dokončení reorganizace je stěžejní zacho­vání podpory procesu ze strany věřitelských bank, zejména HSBC a Komerční banky.

Redakčně upraveno z www.protext.cz

Mohlo by se Vám líbit

Nová modulární lineární osa pro libovolnou délku pojezdu

Téměř nekonečně rozšiřitelný a snadno montovatelný: Drylin EGW nabízí novou svobodu designu pro dlouhé pojezdy. S lineárním modulem drylin Endless Gear (EGW) přichází na trh […]

Obchodní rok 2022: Bosch v náročném období dosahuje svých stanovených cílů

Celosvětová expanze zajišťuje příležitosti k růstu Naplnění plánovaného obratu a zisku: V roce 2022 obrat vzrostl na 88,4 miliard eur / obchodní výsledek se zlepšil […]

DAKO-CZ poprvé v historii překonalo dvoumiliardové tržby. Za poslední čtyři roky vyrostlo o 100 procent

Společnost DAKO-CZ, výrobce brzdových systémů a komponent pro kolejová vozidla z východočeské Třemošnice, pokračuje ve strmém růstu. V roce 2019 poprvé překonala miliardový obrat a za pouhé […]