10. března 2015 12:53
Upínání obrobků dinosauří silou
Naší dennodenní prací je optimalizace procesu obrábění. Správným nastavením řezných podmínek navyšujeme produktivitu obrábění a redukujeme hlavní strojní časy. Stejně důležitá je však i redukce časů vedlejších. Té může být mimo jiných prostředků dosaženo optimalizací upínání obrobku. A stabilní a pevné upnutí dokáže mimo výše uvedenou redukci vedlejších časů zajistit také navýšení řezných parametrů a zkrácení časů hlavních. Takže snižujete náklady na dvou frontách. Dnes bychom Vám chtěli představit novou řadu svěráků a jejich možnosti.
Nová generace svěráků řady Titan
Svěráky řady Titan jsou velmi univerzální a u našich zákazníků velmi populární. Umožňují jak konvenční upnutí úhlovaných kusů, tak upnutí různých polotovarů nepravidelných tvarů (výpalky, výkovky, odlitky…). A nová generace těchto svěráků to umí ještě lépe a přináší nové možnosti.
Svěráky jsou teď dodávány ve třech velikostech. To umožňuje upínání těch největších obrobků s ohledem na rozměry pracovního stolu stroje a jeho maximální využití. Už se Vám nestane, že vybraný svěrák se na stůl nevleze. Díky vysoké variabilitě a kompaktnosti lze tyto svěráky použít jak v horizontální, tak vertikální pozici. Na „5oskách“ nejčastěji využijete nejmenší variantu K (klaine). Svěráky jsou osazeny vysoce spolehlivými mechanickými vřeteny s tak vysokou durabilitou, že měnit je bude nejdříve Váš vnuk. Maximální upínací síla je 40 kN, což jsou 4 tuny, to je jako by si na Vás sedl středně velký slon. Pokud je to na Váš obrobek moc, může být plynule regulována pomocí momentových klíčů.
Ke všem svěrákům řady Titan je k dispozici široká škála příslušenství. Za zmínku určitě stojí konzole, která po připojení prodlouží tělo svěráku. U svěráku velikosti L je pak možno upnout kusy s délkou až 610 mm, spojením dvou svěráků obrobky s délkou až 970 mm.
Konvenční upínání obrobků
Konvenčním upínáním rozumíme upínání předobrobených dílů, nebo dílů, které mají rovnoběžné stěny k jejich upnutí. Takže můžeme říct, že konvenčně budou upínány obrobky v druhé obráběné poloze.
Pro konvenční upínání můžete vybírat z široké nabídky stupňovitých, přítlačných, vysokých nebo měkkých čelistí. Variabilita upínacích možností našich svěráků je taková, že obrobek bude upnutý dřív než Vás napadne, že by to upnout nemuselo jít.
Jak upnout neobrobený polotovar?
Často se s tím setkáváte. Jak upnout odlitek nebo výkovek. Potřebujete buď speciální přípravek na daný kus, nebo univerzálnější modulární systém. Nebo můžete zkusit univerzální svěrák s vhodným příslušenstvím.
K upínání neobrobených polotovarů jsou používány speciální nástavce, tzv. gripy s výčnělky, které se jako drápy zaklesnou do obráběného kusu. K upnutí dochází materiálovým stykem a tím je dosaženo maximální spolehlivosti upnutí. Gripy jednoduše umístíte do otvorů v nosné čelisti. Těchto otvorů je v čelisti více na různých pozicích. Vhodné umístěním gripů na pevné a otočné čelisti spolu s použitím různě vysokých dorazů Vám pak umožní bezpečně upínat různé odlitky, výkovky nebo výpalky. A to utažením jednoho šroubu.
Samotné gripy jsou dodávány v různých variantách, např. jako kruhové, s karbidovými hroty a dokonce i hladké. Nízké gripy umožní upnutí obrobku za pouhé 3 mm. Kus pak můžete obrobit z pěti stran a potom ho dokončit pouhým odfrézováním těchto 3 mm.
Vysoká přesnost upnutí díky přítlačnému mechanizmu
Při konvenčním upnutí kusu může dojít díky vůlím v jednotlivých komponentech svěráku k jeho nadzvednutí. Ten se pak musí doklepávat a mnohdy ani to nepomůže. I zde máme řešení. Podpůrné čelisti s přítlačným systémem zajišťují vysoce přesné, variabilní a spolehlivé upnutí neobrobených i obrobených polotovarů. Obrobek je podepřen přesnými dorazy, které zajištují požadovanou polohu obrobku a stolu stroje. Samotné upnutí obrobku je zajištěno pomocí adaptérů a vložek, které díky klínovému kontaktu zajišťují přitlačení obrobku na dorazy. Vysoká variabilita upnutí je opět zajištěna možností umístění upínacích adaptérů v různých pozicích na podpůrných čelistech. Upínací vložky jsou dodávány ve třech různých provedeních, dorazy v pěti délkách (viz obrázek).
5osé obrábění
Vysoké čelisti kombinované s přítlačným systémem umožňují 5osé obrábění kusů umístěných až 90 mm nad tělem svěráku. Přesnost upnutí je zajištěna přitlačením obrobku na broušené podložky, které jsou opět dodávány ve třech výškových variantách. Hlavní výhodou je pak snadný přístup k obrobku z pěti stran i krátkými nástroji.
Dvojčata s drápy
Svěráky řady DUO PLUS umožňují upnutí dvou obrobků různých velikostí silou až 40 kN. Hlavní výhodou je kombinace systému klasického upínání a upnutí hrubých kusů pomocí gripů. V jedné pozici tak můžete mít upnutý surový odlitek, který se po obrobení přesune do druhé pozice s hladkými čelistmi. V jednom cyklu tak dojde k obrobení celého kusu.
Předváděcí vůz
Dobře si uvědomujeme, že koupě přesného strojního svěráku je významnou investicí. Nejedná se o spotřební zboží, a proto je třeba pečlivě zvážit všechny vlastnosti svěráku a jeho přínos pro výrobu. Přemýšleli jsme, jak Vám zjednodušit tento výběr. Vybrané svěráky jsme umístili na předváděcí vůz a s tím navštěvujeme naše zákazníky. V případě Vašeho zájmu neváhejte a kontaktujte naše regionální zástupce nebo obchodní oddělení. Věříme, že Vám touto formou předáme užitečné informace o této problematice a staneme se Vašimi spolehlivými dodavateli nejen svěráků.
Mohlo by se Vám líbit
Strojírenská firma HENNLICH zvýšila tržby o 9 procent na 1,13 mld. Kč
- Strojírenství
-
09. září 2024
Strojírenská firma HENNLICH z Litoměřic v loňském roce meziročně zvýšila tržby o téměř devět procent na 1,13 miliardy korun. Společnost, která je předním domácím průmyslovým distributorem a […]
Porsche začne na Slovensku s výrobou baterií pro elektromobily
- Automotive
-
07. září 2024
Nový závod na výrobu elektrobaterií v Hornej Strede bude spuštěn v roce 2025 (stav výstavby závodu k 08/2024) Na Slovensko finišuje investice ve výši 315 milionů eur, […]
Rozpočet ČR. O kolik vlastně jde?
- Strojírenství
-
06. září 2024
Je-li 1 milion Kč – 1 cm pak má rozpočet 23 km !!! Inzerce Převedeme-li miliardy Kč na jiné jednotky, konečně pochopíme, kolik je 2,316 […]