Strojírenství

30. května 2019 13:15

Tažírna oceli Třineckých železáren pořídila nový regálový zakladač za 100 milionů korun

Tažírna oceli Třineckých železáren ve Starém Městě na Uherskohradišťsku uvedla do zkušebního provozu nový automatický regálový zakladač pro ocelové tažené tyče. Jeho vybudování přišlo na 100 milionů korun. „Umožní firmě zvýšení kapacity skladování, rychlost odbavování kamionů a je přínosem i pro bezpečnost práce“, řekl vedoucí provozu tažírny Petr Lapčík.

Zakladač je nainstalovaný téměř ve 20 metrů vysoké a 60 metrů dlouhé hale. Pojme 9000 tun výrobků určených pro vyskladnění zákazníkům. „Nový regálový zakladač je na bázi včelího úlu a včelích pláství. Čili má kóje, do kterých zajíždí kazety. Je to v podstatě 3600 kójí rozdělených na dvě poloviny a mezi těmito polovinami jezdí automatický manipulátor, který je schopný v jakémkoliv čase vybrat kteroukoliv kazetu s tím svazkem, který právě zákazník potřebuje,“ řekl Lapčík.

Inzerce

Společnost díky novému zakladači postupně opouští dosavadní systém skladování ve 2,5 metru vysokých kójích. Podle Lapčíka v nich pracovníci mnohdy museli se zbožím před vyskladněním složitě manipulovat.

Zakladač představuje první etapu chystaných investic za 600 milionů korun. V druhé etapě investuje podnik do nových technologií a výrobní haly. S jejich uvedením do provozu počítá příští rok. „Jedná se o technologie loupací linky, dvou brousících linek, regálový zakladač zhruba do kapacity jedné kilotuny a samozřejmě kontrolní zařízení na kontrolu povrchových vad. Tato technologie bude stát ve vedlejším areálu bývalé panelárny, který tažírna oceli koupila v roce 2016,“ doplnil Lapčík.

Nové investice by měly uspokojit poptávku po ocelových tyčích, které jsou ve Starém Městě vyráběny metodou tažení za studena v délkách od tří do sedmi metrů. Využití nacházejí především v automobilovém průmyslu a strojírenství. Podle člena představenstva a personálního ředitele Třineckých železáren Iva Žižky se současná roční kapacita výroby, která je 90.000 tun, zvýší v příštích letech o 20 až 25 procent. „Ze 70 procent tady vyrábíme na export,“ uvedl Žižka.

V tažírně nyní pracuje asi 230 zaměstnanců. V příštích dvou letech plánuje podnik zaměstnat dalších 70 lidí, mimo jiné operátorů výrobních linek a pracovníky údržby v oborech elektro, hydrauliky a strojní mechaniky.

Redakčně upraveno z materiálů ČTK

 

Mohlo by se Vám líbit

Přípravy na MSV 2025 jsou v plném proudu. Podívejte se na první novinky letošního ročníku

Od 7. do 10. října 2025 se na brněnském výstavišti koná již 66. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Svým návštěvníkům představí průmyslové inovace a nejnovější trendy napříč obory. Letos se […]

Bez mazání i při použití kovu: Polymerová kuličková ložiska pro nápojáře

Samomazná a bezúdržbová kloubová ložiska igubal nově dostupná s cenově výhodnými plechovými domečky V nápojářském průmyslu jsou ložisková tělesa a přírubová ložiska často vystavena silnému […]

Robotika, automatizace a inovace: Pardubice přivítají Technology Days 2025

Výrobní podniky čelí stále větším nárokům na efektivitu, kvalitu, digitalizaci a flexibilitu. Odpovědí jsou moderní technologie, které propojují automatizaci, robotiku a pokročilá výrobní řešení. Právě […]