Strojírenství

02. února 2019 12:06

Táborský Cravt chce stavět expediční centrum za desítky milionů

Táborská firma Cravt, která dodává ložiska a strojní součásti do výrobních, montážních a servisních firem, chce do dvou let postavit expediční centrum za desítky milionů korun. Plocha bude minimálně 1000 metrů čtverečních. Firma prodá ročně 1,86 milionu kusů, má přes 20 zaměstnanců. Letos plánuje obrat jako loni, 228 milionů Kč. ČTK to dnes řekl ředitel divize ložisek a maziv firmy Cravt Martin Havránek.

V roce 2017 měla firma provozní zisk 22,5 milionu Kč, vyplývá z výroční zprávy. Loni společnost ukončila několikaletou franšízovou smlouvu s jedním moravským partnerem. „Nicméně na ekonomických výsledcích to vůbec nic neudělalo, naopak, ziskem jsme o pár procent stoupli,“ řekl ředitel.

Inzerce

Cravt dodává výrobcům strojních komponentů. Firma se specializuje na opravy, cílí na takzvaný aftermarket, trh s náhradními díly. Chce nabízet i servis, montovat ložiska, monitorovat jejich stav, opravovat hřídele a ostatní strojní součásti.

„Školíme už vlastní lidi, stojíme na prostorech. Plán pro letošní a příští rok je, že bychom chtěli postavit expediční centrum, protože už nám to tady začíná být hodně malé,“ řekl ředitel.

Trh s ložisky se podle něj digitalizuje. Roste tlak na to, aby byla ložiska se senzorem. V testovací fázi jsou ložiska, jejichž senzor rovnou pošle výrobci informaci, že za určitou dobu bude ložisko nefunkční. „Ložiska se osazují senzory, které přenáší data do výrobního závodu, kde se následně vyhodnocují jejich trendy a predikuje jejich životnost,“ řekl ředitel.

Prodejny má Cravt v Českých Budějovicích, Písku a Táboře. Asi 60 procent prodejů tvoří ložiska, zbytek prvky pro přenos výkonu, řemeny, těsnění, lepidla a ostatní strojní součásti. „Jsme poměrně významný partner v lepidlech Loctite,“ řekl Havránek. Dlouholetými partnery firmy jsou švédský výrobce SKF i německá skupina Schaeffler.

Firmu Cravt rozjeli před 25 lety Martin Havránek společně s bratrem Petrem v pronajatém rodinném domě. První prodejnu otevřeli roku 1995 v Táboře, prvním zaměstnancem byla jejich matka. Petr Havránek řídí firmu Cravt Koupelny, která měla v roce 2017 čistý obrat 68,9 milionu Kč.

Zdroj: ČTK

Václav Koblenc kš

Mohlo by se Vám líbit

Cívka za cívkou pro vyšší efektivitu

Vysokozátěžové paletové regály pro Invesztál Cívky z nejrůznějších (barevných) kovových plechů představují základní materiál, ze kterého Invesztál vyrábí nejrůznější tvary a druhy střešních krytin a systémy […]

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]

Trelleborg rozšiřuje své podnikání prostřednictvím akvizice společnosti Minnesota Rubber & Plastics

Společnost Trelleborg komentuje nedávno dokončenou akvizici americké společnosti Minnesota Rubber & Plastics. Tato firma se sídlem nedaleko Minneapolis je předním výrobcem polymerových a termoplastických komponentů […]