Strojírenství

22. září 2017 16:20

Stavebnicový nábytek pro lehkou montáž od firmy ABE.TEC, s. r. o.

Vytvořili jste svým zaměstnancům optimální ergonomické pracoviště? Co je vlastně „ergonomie“? Ergonomie je součtem všeho, co se týká funkce těla, pohybu, zraku, hluku, úrovně osvětlení, které musí navzájem spolupracovat a vytvářet celkové pracovní prostředí, jež umožní uživateli pracovat bezpečně, snadno a bez obtíží. Jsou-li všechny součástky a oblasti snadno dosažitelné a v pohodlných vzdálenostech, minimalizuje se tím množství ohybů, otoček a rozpětí, jež musí pracovník provádět, a tudíž se snižuje námaha, napětí a nepohodlí, což vede k uvolněné pozici a větší efektivitě.

Pokud pracoviště není ergonomické, pak jsou výsledkem zdravotní problémy (např. syndrom karpálního tunelu, ztráta koordinace, posun plotének, otékání, zánět kloubů a šlach ap.). To se samozřejmě odráží na kvalitě odvedené práce – zvýšení zmetkovosti, zvýšení nákladů na opravy. Připočítáme-li k tomu i čas, který takový pracovník stráví u lékaře, příp. na různých rehabilitacích, jsme dávno na několikanásobně vyšší částce, než je investice do kvalitního a opravdu ergonomického pracoviště!

Inzerce

Finská společnost TRESTON patří k předním světovým dodavatelům průmyslového nábytku a pracovišť a je příkladem výrobce, který se drží všech výše uvedených pravidel a vyrábí plně ergonomický dílenský nábytek. Nábytek je stavebnicový, tj. můžete kombinovat a následně kdykoliv doplňovat a rozšiřovat!

Je při práci zapotřebí sedět, stát nebo obojí? Výška pracovní desky a prostor pro dolní končetiny musí umožňovat zaměstnanci pohodlnou pracovní polohu. Deska pracovního stolu, ale i povrchy zařízení musí být matné, aby na nich nevznikaly reflexy, které ruší při práci a unavují oči operátora. Stůl je flexibilní pracovní plocha, jejíž výšku lze přizpůsobit imbusovým klíčem, kličkou nebo elektromotorem (690–1 100 mm) pro řadu pozic pro sezení i stání. Využití modularity může zvýšit flexibilitu pracovní síly.

Jaký typ židle je nejlepší? Židle je z ergonomického hlediska nejdůležitějším kusem nábytku. „Bolest v dolní oblasti páteře je nejobvyklejší nemocí,“ říkají zdravotní pojišťovny. Konstrukce musí být stabilní, s výškově nastavitelným sedákem. Zádová opěrka musí být nastavitelná výškově i úhlem sklonu. Opěrka pro dolní končetiny musí být poskytnuta každému, kdo ji vyžaduje.

Je jenom otázkou času, kdy přijdou i v naší zemi dosud moc nepraktikované žaloby na poškození zdraví v důsledku vykonání pracovní činnosti. Pokud se při nákupu pracovní židle zaměříte na její kvalitu (min. 7 000 Kč bez DPH za jednu židli), vrátí se Vám investice ve vyšší výkonnosti pracovníka. Člověk, kterého bolí záda, si při výkonu neustále ulevuje od bolesti, odpočívá, je nervózní a nesoustředěný.

Jak ovlivňuje práci osvětlení? Problémy způsobené špatným osvětlením jsou často přehlíženy, protože symptomy nebývají tak zjevné. Ačkoliv to okem nevidíte, standardně světlo nepřetržitě bliká. Studie ukázaly, jak může blikání namáhat oči, vyvolávat únavu či dokonce bolesti hlavy. To znamená, že zastaralé osvětlení snižuje produktivitu vašich pracovníků, protože je pro ně obtížné se soustředit a snadno se unaví. Těmto problémům je možno se vyhnout investicí do vysokofrekvenčních lamp na pracovních stolech, které dávají konstantní svazek světla a řádně osvětlují pracovní plochu. Při přechodu od továrních světel k vysokofrekvenčním se produktivita práce může zvýšit více než o 10 %.

Je důležité si pamatovat, že ergonomie nevytváří stabilní řešení pro jednu konkrétní osobu. Výrobní tým se skládá z pracovníků různé tělesné konstituce, délky paží, různých schopností, úrovně zručnosti a síly zraku. Skutečně ergonomicky příjemné pracovní prostředí nabízí pružnost, možnost regulace a uživatelského přizpůsobení, tj. robustní pracovník, vysoký 190 cm může být na témž pracovišti během jedné směny stejně jako drobná, štíhlá pracovnice vysoká 160 cm na jiném. ABE.TEC nabízí řešení vyhovující všem tělesným typům.


ABE.TEC, s. r. o.
Ostřešany č. p. 43, 530 02
tel.: +420 466 670 035, 733 533 932
tel. (SK): +421 915 103 996
abetec@abetec.cz
www.markforce.cz
www.treston-nabytek.cz
www.abetec.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

Cívka za cívkou pro vyšší efektivitu

Vysokozátěžové paletové regály pro Invesztál Cívky z nejrůznějších (barevných) kovových plechů představují základní materiál, ze kterého Invesztál vyrábí nejrůznější tvary a druhy střešních krytin a systémy […]

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]

Trelleborg rozšiřuje své podnikání prostřednictvím akvizice společnosti Minnesota Rubber & Plastics

Společnost Trelleborg komentuje nedávno dokončenou akvizici americké společnosti Minnesota Rubber & Plastics. Tato firma se sídlem nedaleko Minneapolis je předním výrobcem polymerových a termoplastických komponentů […]