Strojírenství

23. listopadu 2017 16:27

ŠKODA AUTO vyrobila desetimiliontou převodovku

V hlavním závodě v Mladé Boleslavi vyrábí automobilka pro koncern VW tři řady převodovek: MQ/SQ100 a MQ200. V závodě ve Vrchlabí pak sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku DQ200.

ŠKODA AUTO vyrobila již 10 milionů převodovek. Tyto převodovky se používají v modelech značky ŠKODA, ale také ve vozech dalších značek koncernu Volkswagen. Na výrobě převodovek se v Mladé Boleslavi a Vrchlabí v současné době podílí zhruba 1 700 zaměstnanců.

„Deset milionů vyrobených převodovek potvrzuje konkurenceschopnost naší výroby komponentů,“ říká člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby Michael Oeljeklaus a dodává: „Miliony převodovek vyrobených v Mladé Boleslavi, stejně jako převodovky DSG ze závodu ve Vrchlabí, při svém každodenním nasazení přesvědčují nejvyšší kvalitou a absolutní spolehlivostí.“

Společnost ŠKODA AUTO aktuálně vyrábí tři řady převodovek, používaných v modelové paletě značky ŠKODA. V minulém roce bylo celkem vyrobeno zhruba 300 000 převodovek typu MQ200, více než 325 000 převodovek typu MQ/SQ100 a přibližně 469 000 převodovek DQ200. Převodovka MQ200 se v Mladé Boleslavi vyrábí od roku 2000. Montuje se do vozů se zážehovými motory o objemu 1,0 až 1,6 litru, tedy do aktuálních vozů značky ŠKODA i do modelů značek Volkswagen, Audi a Seat. V současné době vzniká zhruba 1 900 těchto převodovek denně, celkem jich dosud bylo vyrobeno 6,5 milionů.

Od roku 2011 se v Mladé Boleslavi vyrábí také převodovky typu MQ100/SQ100, které byly původně konstruovány pro koncernové modely řady „New -Small -Family“ (ŠKODA CITIGO, VW up! a Seat Mii). V současné době se převodovky MQ100/SQ100 montují i do modelu ŠKODA FABIA a do dalších malých vozů koncernu Volkswagen, vždy v kombinaci se zážehovými motory o objemu 1,0 litru. Denní objem výroby činí 1 400 kusů. Celkem bylo vyrobeno více než 1,6 milionu těchto převodovek.

Vedle manuálních převodovek vyrábí společnost ŠKODA AUTO ve Vrchlabí také automatizovanou dvouspojkovou převodovku (DSG). Sedmistupňová dvouspojková převodovka DQ200 je v rámci celého automobilového průmyslu považována za jednu z nejmodernějších převodovek svého druhu. Aktuálně se ve Vrchlabí denně vyrábí zhruba 2 100 těchto převodovek, celková produkce mezitím překročila hranici 1,8 milionu kusů. Při výrobě převodovek DSG jsou v závodě ve Vrchlabí nasazeny kooperující roboty, které podporují zaměstnance při citlivých činnostech ve výrobě převodovek, a to konkrétně při zakládání pístu řazení. Kromě toho se zde využívá také manipulační robot, který zásobuje desítky strojů potřebnými díly a následně odváží do skladu prázdné palety.

Transformace vrchlabské továrny ze závodu na výrobu vozů v moderní závod na výrobu komponentů proběhla v roce 2012. Během 18 měsíců byla vybudována nová hala a stávající haly byly modernizovány.

Před dvěma lety byl závod oceněn evropským titulem ,Továrna roku 2015‘ v kategorii ,Vynikající rozvoj závodu‘, který získal za rychlý přerod závodu na výrobu vozů v závod na výrobu komponentů. Další ocenění následovala.

„Závod ve Vrchlabí se stal jedním z nejvýznamnějších závodů na výrobu převodovek DSG v koncernu Volkswagen,“ říká vedoucí výroby komponentů společnosti ŠKODA AUTO Frank Engel. „Naše ocenění nás naplňují hrdostí, jsou však současně i závazkem. Jsem přesvědčen o tom, že díky kompetenci, nasazení a vysoké fl exibilitě našich zaměstnanců má před sebou závod ve Vrchlabí skvělou budoucnost,“ dodává Frank Engel.

Redakčně zpracováno z www.skoda-auto.cz

 

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]