Strojírenství

07. dubna 2023 10:29

OSTROJ meziročně navýšil tržby o téměř 50 %

Tradiční česká strojírenská společnost OSTROJ navýšila v roce 2022 meziročně své tržby o 508 milionů Kč na celkových 1,572 miliardy Kč. Do investičních projektů opavská společnost vložila přes 181 milionů Kč a během roku 2022 nabírala nové zaměstnance.

OSTROJ se musel v první polovině roku 2022 vyrovnat s dramatickým nárůstem cen hutních materiálů. Ve druhé polovině minulého roku se pak potýkal s bezprecedentním nárůstem cen elektrické energie a zemního plynu a během celého roku s poklesem objemu zakázek pro automobilový průmysl u divizí Kovárna a kalírna a Nástrojárna.

I přes tyto okolnosti se podařilo meziročně navýšit tržby na 1,572 mld. Kč. Společnost OSTROJ meziročně zlepšila o 2,69 milionů Kč hospodářský výsledek po zdanění, přesto nedosáhla plánovaného zisku a uzavřela rok 2022 se ztrátou ve výši 9,23 milionů Kč.

„Ačkoliv hospodářský výsledek neskončil v kladných číslech, je ve srovnání s rokem 2021 lepší, což považuji za poměrně dobrý výsledek, vezmeme-li v úvahu s jak obrovskými nárůsty cen vstupních materiálů a energií jsme se během roku 2022 museli potýkat,“ říká Aleš Martínek, generální ředitel společnosti OSTROJ.

Divizi Důlních strojů a průmyslových technologií se na druhé straně podařilo zrealizovat poměrně velkou zakázku na dodávku sekcí mechanizované výztuže pro dobývání uhlí v hodnotě cca 250 mil. Kč. Opavská strojírenská společnost rovněž navýšila objemy výroby pro zákazníky působící v oblasti výroby stavebních a demoličních strojů, dopravní techniky, elektromotorů a generátorů na divizích Strojírna a Hydraulika.

„Za velký úspěch považuji dokončení realizace 70 investičních projektů, zejména nové galvanické zinkovací linky, plně robotizované kovací linky, kolaborativního svařovacího robota a několika klíčových velkých obráběcích CNC strojů, které jsou příslibem pro další úspěšné a efektivní fungování naší výroby,“ uvádí Aleš Martínek.

Investiční projekty v souhrnné výši 181 mil. Kč byly zaměřeny na modernizaci a automatizaci výrobních technologií, zvýšení efektivity výrobních procesů a v neposlední řadě také do zajištění částečné energetické soběstačnosti. Na konci roku 2022 byla do zkušebního provozu uvedena první fotovoltaická elektrárna složená z 1092 solárních panelů o celkové ploše 2.373 m2 a špičkovém výkonu 480,5 kWp, která byla nainstalována na střechu výrobní haly divize Hydraulika.

Z důvodu rostoucího objemu výroby OSTROJ dále navyšuje počet svých zaměstnanců z řad svářečů, zámečníků, obsluh CNC strojů a dalších profesí. Novým zaměstnancům firma kromě obvyklých benefitů nabízí u vybraných profesí i náborový příspěvek ve výši 40 000 Kč.  K 31. 12. 2022 společnost OSTROJ zaměstnávala celkem 795 zaměstnanců.

Zdroj fotografií: OSTROJ a.s.

 


O společnosti OSTROJ:

OSTROJ a.s. patří k významným strojírenským firmám v České republice. Na trhu působí od roku 1948. Je ryze českou akciovou společností, její sídlo a výrobní závod se nachází v Opavě. Společnost zaměstnává zhruba 800 pracovníků především z regionu Opavska a dosahuje tržeb na úrovni cca 1,6 miliardy Kč (rok 2022). Do výrobkového portfolia šesti divizí patří široká paleta výrobků od opracovaných lakovaných svařenců, přes hydraulické válce, hřídele, tiskařské válce, komplexní nástrojářská řešení, přesné obráběné dílce až po ocelové zápustkové výkovky a komponenty důlních strojů pro hlubinnou těžbu uhlí a rud. Součástí výrobních aktivit je i galvanické zinkování a chromování.

 

Mohlo by se Vám líbit

HLUBOKÉ ZAPICHOVÁNÍ (GL) s Dormer Pramet sortimentem pro upichování a zapichování

Společnost Dormer Pramet má ve svém portfoliu komplexní sortiment pro upichování a zapichování, který byl vyvinut s důrazem na zákaznicky efektivní řešení a stále se […]

Technology Days lákají na přednášky i robotické instalace z praxe

Pardubický veletrh pořádaný firmou Stäubli už potřetí nabídne pohled na budoucnost robotiky. Ve výstavním centru Ideon proběhnou od 6. do 8. června Technology Days, na […]

Siemens představuje digitální datový řetězec pro úsporu času a nákladů

Pilotní projekt v továrně společnosti Bayer v Dormagenu Spolehlivá identifikace výrobku pomocí ID odkazu a rychlý přístup k digitálním informacím o výrobku Automatické poskytování dat prostřednictvím platformy […]