Strojírenství

07. listopadu 2022 15:17

OSTROJ letos zaplatí za energie o téměř 140 mil. Kč více. Zavedl „tvrdý“ úsporný balíček, aby nemusel propouštět

Česká společnost OSTROJ letos zaplatí za elektřinu a plyn několikanásobně více než v roce 2021. Kvůli tomu zahájil strojírenský výrobce z Opavy komplexní a tvrdá úsporná opatření. Pracuje na zprovoznění první vlastní fotovoltaické elektrárny, snaží se o převedení části zvýšených nákladů na své zákazníky, optimalizuje pracovní činnosti s důrazem na šetření energií, hledá alternativní zdroje vytápění výrobních hal a také plánuje několikatýdenní odstávku v energeticky nejnáročnějších provozech.

Inzerce

Společnost OSTROJ z Opavy, tradiční strojírenský výrobce, očekává, že při stávajících cenách budou náklady na elektrickou energii v letošním roce o 112 milionů Kč vyšší než v roce 2021 (to představuje více než trojnásobek) a náklady na plyn budou o 24 milionů Kč vyšší než vloni (to představuje čtyř a půl násobek).

„Neočekávané nárůsty nákladů na energie, zejména ve druhé polovině letošního roku, v řádech násobků nás přinutily přijmout opatření, bez kterých se neobjedeme. Některé firmy v regionu již začaly propouštět a některé omezují či uzavírají energeticky náročné provozy. My jsme prozatím přistoupili k mírnějším opatřením a chceme věřit tomu, že na ta „drastická“ nedojde,“ uvádí Aleš Martínek, generální ředitel společnosti OSTROJ, a dodává: „Blížíme se k období, kdy standardně tvoříme rozpočet pro následující rok, ale za stávajícího stavu na trhu s energiemi a souvisejících okolností se tato aktivita blíží „věštění z křišťálové koule“. Nezbývá než věřit, že vláda či Evropská komise konečně najde konkrétní řešení i pro velké firmy tak, abychom mohli bojovat o zakázky v intencích konkurenceschopnosti, udržitelnosti a ekonomické racionality.“

Součástí dlouhodobého přístupu společnosti OSTROJ je také snaha o snížení energetické závislosti na externích zdrojích energií. Na střechu jedné z hal začal dodavatel právě v těchto dnech montovat první fotovoltaickou elektrárnu s výkonem 500 kWp. Zprovozněna bude na začátku příštího roku. Následovat bude druhá s výkonem 1000 kWp s předpokládaným termínem spuštění do provozu na podzim 2023. „Vzhledem k tomu, že tyto kroky znamenají řešení jen asi pro 9 % naší celkové spotřeby energií, museli jsme přijmout a realizovat další úsporné kroky napříč celou firmou,“ doplňuje Aleš Martínek.

Komplexní balíček opatření zaměřený na energetické úspory obsahuje body jako zákaz používání soukromých spotřebičů na pracovišti, eliminaci osamělé práce, optimalizaci pracovních činností s ohledem na vývoj hodinové ceny elektřiny během pracovních dnů a víkendů, prevenci plýtvání při svícení, topení, používání stlačeného vzduchu a eliminaci jeho úniků, optimalizaci vybavení s ohledem na spotřebu elektrické energie (např. výměnu klasického osvětlení za LED osvětlení v prostorách šaten).

V provozech OSTROJ přistoupil k automatickému zhasínání světel na konci každé směny, k rozšíření zónového manuálního zapínání osvětlení na jednotlivých pracovištích dle jejich vytíženosti. Celkově v opavské společnosti snížili intenzitu osvětlení ve vybraných prostorách jako jsou chodby, sklady apod., (to vše samozřejmě v rámci hygienických norem) a začali také hledat alternativní zdroje vytápění pro vybrané provozy.

Razantnější opatření se dotknou provozů Divize Galvanovna a Divize Kovárna a Kalírna, které patří v rámci OSTROJe k těm energeticky nejnáročnějším. V rozmezí konce listopadu a poloviny prosince bude na těchto divizích ukončen provoz s opětovným spuštěním až po novém roce. „Po dohodě s odbory budou zaměstnanci přednostně čerpat řádnou dovolenou a následně zůstanou do konce roku s náhradou výdělku doma z důvodu překážek na straně zaměstnavatele,“ doplňuje Ladislav Botur, personální ředitel společnosti OSTROJ.

Zdroj fotografií: OSTROJ a.s.


O společnosti OSTROJ:

OSTROJ a.s. patří k významným strojírenským firmám v České republice. Na trhu působí od roku 1948. Je ryze českou akciovou společností, její sídlo a výrobní závod se nachází v Opavě. Společnost zaměstnává zhruba 800 pracovníků především z regionu Opavska a dosahuje tržeb na úrovni cca 1,1 miliardy Kč (rok 2021). Do výrobkového portfolia šesti divizí patří široká paleta výrobků od opracovaných lakovaných svařenců, přes hydraulické válce, hřídele, tiskařské válce, komplexní nástrojářská řešení, přesné obráběné dílce až po ocelové zápustkové výkovky a komponenty důlních strojů pro hlubinnou těžbu uhlí a rud. Součástí výrobních aktivit je i galvanické zinkování a chromování.

 

 

Mohlo by se Vám líbit

Strojírenská firma HENNLICH zvýšila tržby o 9 procent na 1,13 mld. Kč

Strojírenská firma HENNLICH z Litoměřic v loňském roce meziročně zvýšila tržby o téměř devět procent na 1,13 miliardy korun. Společnost, která je předním domácím průmyslovým distributorem a […]

Porsche začne na Slovensku s výrobou baterií pro elektromobily

Nový závod na výrobu elektrobaterií v Hornej Strede bude spuštěn v roce 2025 (stav výstavby závodu k 08/2024) Na Slovensko finišuje investice ve výši 315 milionů eur, […]

Rozpočet ČR. O kolik vlastně jde?

Je-li 1 milion Kč – 1 cm pak má rozpočet 23 km !!! Inzerce Převedeme-li miliardy Kč na jiné jednotky, konečně pochopíme, kolik je 2,316 […]