Strojírenství

25. listopadu 2016 10:08

Nové stroje z nabídky firmy SMEC

Stroje jihokorejské společnosti SMEC, které u nás a na Slovensku prodává firma Grumant, již nalezly celou řadu spokojených zákazníků. Ať už se jedná o malá frézovací centra, nebo velké soustruhy s hmotností téměř 20 tun, setkáváme se s pozitivními ohlasy. Novinky, které SMEC uvedl na trh tento rok, Vám představíme v dnešním článku.

Jak se naši pracovníci přesvědčili na vlastní oči (více v samostatném sloupku), firma SMEC klade silný důraz na neustálou modernizaci stávajících a vývoj nových řad strojů. Ať už se jedná o drobná vylepšení konstrukce, nebo vývoj nových typů strojů, na obojí je kladen stejný důraz. Některé z novinek jste mohli vidět na veletrhu AMB ve Stuttgartu, další si představíme v dnešním článku.

Inzerce

Nová řada soustruhů SL

Na začátku roku byla na trh uvedena nová ucelená řada soustruhů SL1500/2000/2500, která nahrazuje úspěšné starší řady (PL15/20/25). Obecně se soustruhy SMEC vyznačují šikmým litinovým ložem, které zajišťuje jednoduchý odvod třísek a stává se základem pro tuhost celého stroje. Široká kluzná vedení spolu s revolverovou hlavou BMT na těchto základech staví a výsledkem jsou robustní tuhé stroje, vyznačující se vysokou produktivitou, přesností a spolehlivostí.

Prvním, čeho si všimnete u nových strojů, je povedený design. Hlavním cílem však nebyl jen líbivý vzhled, ale hlavně ergonomie a komfort obsluhy. Ta má teď kolem stroje více prostoru a lépe dostupný panel řídicího systému. Dalším vylepšením je vana s menší nádrží chladicí kapaliny, kterou je nyní možno vysunout z pod stroje ve dvou směrech. Pracovní prostor stroje byl zvětšen s ohledem na možnosti automatizace. Byla také přepracována konstrukce vřeteníku a optimalizována použitá ložiska vřetena. Polohování vřetena nyní zajišťuje BZI senzor. Nejdůležitější změnou je pak navýšení krouticího momentu a prodloužení maximální délky obráběných kusů. Vylepšení se dočkaly také soustruhy s osou Y a vedlejším vřetenem. Ty mají modulární konstrukci, na které může být vedlejší vřeteno nahrazeno koníkem s vlastním pohonem. Vedlejší vřeteno má pak vestavěný motor s výkonem 7,5 kW a kotoučovou brzdu. Uloženo je v plášti s olejovým chlazením pro minimalizaci tepelných výchylek.

Dvojnásobná produktivita na jednom stroji

Mezi frézkami je asi nejzajímavější novinkou dvouvřetenové vertikální centrum SM400DH. Jedná se o modifikaci standardního závitovacího centra SM400. Základem je tuhé litinové lože, na kterém je umístěn stojan se dvěma vřeteny. Ty se pohybují společně v ose X a Y. Pro osu Z má každé vřeteno samostatný kuličkový šroub a také samostatný zásobník nástrojů s dvaceti pozicemi. O tom, do jaké hloubky jdou konstruktéři SMEC při vývoji nových strojů, svědčí využití chlazení vřetena pro chlazení základny motoru vřetena a základen motorů osy Z. Tím se snižují tepelné deformace a zvyšuje se přesnost stroje. Motory vřetena mají výkon 3,7 kW a 24 tisíc otáček za minutu. Rychloposuv dosahuje hodnoty 60 metrů za minutu pro osy X a Y a 54 metrů za minutu pro osu Z. Výměna nástroje trvá jen 0,8 sekundy. Stůl má rozměr 600 × 400 mm. Hlavní výhodou tohoto řešení je navýšení produktivity na dvojnásobek v porovnání s konvenčním strojem, o 155 % pak v porovnání s dvoupaletovým stolem.

V případě Vašeho zájmu o obráběcí stroje SMEC neváhejte kontaktovat obchodní oddělení firmy Grumant. Rádi Vám zašleme potřebné informace nebo cenovou nabídku. Pokud byste si chtěli osobně stroje prohlédnout, můžete navštívit showroom v Praze, nebo Vám zprostředkujeme návštěvu u některého z našich zákazníků. Těch už je celá řada u nás i na Slovensku.

Zdeněk Bělín DiS


Přejímka strojů ve firmě SMEC

Na montážní ploše jsme napočítali kolem 200 strojů

V minulém měsíci navštívili dva pracovníci firmy Grumant sídlo SMEC ve městě Gimhae. Hlavním důvodem návštěvy byla přejímka dvou strojů PL45LY, které jsou nyní na cestě ke koncovému zákazníkovi. Jedná se o soustruh s osou Y, o hmotnosti 17 tun. Soustružený průměr je 620 mm a délka 2 140 mm. Na základě stávajících prodejů můžeme konstatovat, že řada PL45 je nejpopulárnější na českém trhu. Stejné zkušenosti má pak SMEC i na ostatních světových trzích.

Mimo samotné přejímky strojů jsme ocenili možnost detailně se seznámit s konstrukcí a stavbou strojů SMEC. Měli jsme volný pohyb po prostoru montáže, kde jsme napočítali dvě stovky strojů v různém stádiu dokončenosti. Podle vyjádření pracovníka prodeje má již 90 % těchto strojů své zákazníky. Žádná z v článku popsaných novinek se nevyrábí na sklad. Zajímavá byla také návštěva R & D oddělení. To zabírá jedno samostatné poschodí administrativní budovy, pro představu to je plocha přibližně 500 čtverečních metrů. Čilý pracovní ruch tu panuje od ranních až do pozdních večerních hodin. O tom jsme se osobně přesvědčili, když jsme kolem deváté hodiny večer vraceli vyzvednout naše osobní věci. Potvrzuje se tak, že firma Grumant nalezla ve SMECu silného a perspektivního partnera.

Ing. Mykola Tuchak, servis strojů


GRUMANT s. r. o.
Bečovská 1435, Praha 22-Uhříněves,
104 00 Praha 114
tel.: +420 283 870 731
fax: +420 283 870 733
obchod@grumant.cz
www.grumant.cz

Mohlo by se Vám líbit

O krok napřed – EMCO stroje s řídicím systémem SINUMERIK ONE

Digitálně nativní CNC řídicí systém SINUMERIK ONE s novými technologickými funkcemi a uživatelským rozhraním v novém designu se již úspěšně používá na soustruzích a frézkách […]

Cívka za cívkou pro vyšší efektivitu

Vysokozátěžové paletové regály pro Invesztál Cívky z nejrůznějších (barevných) kovových plechů představují základní materiál, ze kterého Invesztál vyrábí nejrůznější tvary a druhy střešních krytin a systémy […]

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]