Strojírenství

02. července 2024 11:34

Modernizaci turbín ve finské jaderné elektrárně Loviisa zajistí Doosan Škoda Power. Přinese navýšení kapacity o 38 MW

Finská energetická společnost Fortum se rozhodla pro modernizaci nízkotlakých turbín v jaderné elektrárně Loviisa. Projekt, jehož realizace se zahájí v roce 2026, je součástí investic do postupných zlepšení, které elektrárně pomohou vyrábět elektřinu spolehlivě až do konce jejího plánovaného životního cyklu. Modernizace turbín, kterou provede Doosan Škoda Power, elektrárně navýší kapacitu o 38 megawatt.

Inzerce

Fortum je náš dlouholetý zákazník a jsme velmi pyšní, že se budeme podílet i na této důležité modernizaci jeho jaderné elektrárny Loviisa. Jadernou energetiku vnímáme jako strategický segment a tento projekt jen potvrzuje, že mu máme co nabídnout,“ řekl Radek Trněný, vedoucí divize Sales Nuclear ve společnosti Doosan Škoda Power.

Modernizace zahrne obnovu osmi nízkotlakých turbínových těles a jejich vnitřních částí. Projekt výrazně zlepší efektivitu výroby elektřiny, aniž by došlo ke zvýšení tepelného výkonu reaktoru. Zaměří se pouze na turbíny, takže neovlivní reaktor ani jadernou bezpečnost.

Doosan Škoda Power je zavedený dodavatel turbín a máme s jeho prací dobré zkušenosti. V předchozím modernizačním projektu nám také dodal vysokotlaké turbíny,“ poznamenal Sasu Valkamo, viceprezident jaderné elektrárny Loviisa.

Práce na modernizaci turbín budou probíhat během pravidelných ročních odstávek. Celková výrobní kapacita jaderné elektrárny Loviisa je nyní 1014 megawatt, modernizace turbín ji zvýší o dalších 38 megawatt.

Jaderná elektrárna Loviisa získala loni v únoru od finské vlády novou provozní licenci do roku 2050. Finsko tak může spoléhat na stabilní, bezuhlíkové a bezpečné dodávky elektřiny z Loviisy i do budoucna. V průběhu nového licenčního období se očekává, že elektrárna vyrobí až 170 terawatthodin elektřiny bez emisí. „Modernizace nízkotlakých turbín je naší první významnou investicí v rámci přípravy na prodloužení životnosti. Naším cílem je, aby elektrárna fungovala po dobu nového provozního povolení stejně stabilně, spolehlivě a bezpečně jako doposud,“ uzavírá Sasu Valkamo.

 


O DOOSAN ŠKODA POWER

Doosan Škoda Power je součástí silné skupiny společností sjednocených pod Doosan Group, která svým zákazníkům po celém světě dodává špičkové technologie a služby vysoké kvality a hodnoty.

Doosan Škoda Power je předním světovým výrobcem a dodavatelem zařízení pro elektrárny, zejména pak soustrojí parní turbína – generátor ve výkonovém rozsahu 3 až 1 200 MW. Firma má bohaté zkušenosti a reference v aplikacích pro jaderné elektrárny a solární elektrárny (CSP), CHP, spalovny biomasy, paroplynové a fosilní elektrárny atd. V oblasti servisu společnost nabízí generální opravy s výměnou opotřebených komponent, dlouhodobý pozáruční servis nebo retrofit či modernizaci parní turbíny vlastní i cizí výroby. Každoroční investice do výzkumu a vývoje zajišťují nabídku vysoce kvalitních produktů, které splňují specifické požadavky zákazníků.

www.doosanskodapower.com

O SPOLEČNOSTI FORTUM

Fortum je skandinávská energetická společnost. Jejím cílem je podporovat svět, kde lidé, podniky a příroda prosperují společně. Patří mezi výrobce nejčistší energie v Evropě a její kroky se řídí ambiciózními environmentálními cíli. Spolehlivě vyrábí a dodává čistou energii a pomáhá průmyslu růst a zároveň dekarbonizovat jeho procesy. Činnost společnosti zahrnuje efektivní výrobu elektřiny bez emisí CO2 a také spolehlivé dodávky elektřiny a dálkového tepla soukromým a firemním zákazníkům. Pro svých 5 000 zaměstnanců se zavazuje být bezpečným a inspirujícím pracovištěm. Podíl Fortum je kotován na Nasdaq Helsinki.

www.fortum.com

 

Mohlo by se Vám líbit

CastForge upevňuje své postavení na trhu

Silný růst a velký mezinárodní význam / Třetí ročník veletrhu odlitků a výkovků je naprostým úspěchem Od 4. do 6. června 2024 se na stuttgartském […]

Grumant: Nástroje z práškové oceli

Moderní doba klade stále větší požadavky na obráběcí nástroje a používané technologie. Při rozhodovacím procesu je však nutné zohlednit mnoho faktorů a nástroje, které se s obrovským úspěchem […]

Veletrh EuroBLECH 2024 uvádí nové způsoby zapojení do produktivity

Tisíce expozic a čtyři dny intenzivního sourcingu produktů, navazování kontaktů a výuky: Obor zpracování plechu se připravuje na laťku nastavující akci: veletrh EuroBLECH 2024 předvádí […]