Strojírenství

25. listopadu 2016 11:13

Jedno z největších oběžných kol kaplanovy turbíny bylo vyrobeno v Blansku

V prvním týdnu září 2016 proběhla přejímka a následná expedice jednoho z největších oběžných kol Kaplanovy turbíny, které kdy byly vyrobeny v ČKD Blansko.

Inzerce

Oběžné kolo má průměr 5,4 metru, váží 55 tun a je určeno pro soustrojí č. 1 vodní elektrárny Svarthålsforsen, která se nachází ve střední části Švédska poblíž městečka Hammarstrandu. Elektrárna Svarthålsforsen je vybavena celkem třemi soustrojími o celkovém výkonu 81 MW.

Předcházel tomu ovšem úspěšný vývoj hydraulického profilu, inovativní konstrukce, kvalitní výroba a včasná demontáž stávající turbíny. Součástí dodávky je i výroba nových rozváděcích lopatek (dnes těsně před dokončením) a oprava některých dílů stávající turbíny. Ty byly do ČKD Blansko Holding dopraveny během letošního července a srpna, zpět na elektrárnu budou expedovány v průběhu září a října.

Expedicí tohoto nadrozměrného nákladu se přiblížila montážní etapa projektu. Podle aktuálního harmonogramu budou montážní práce na stavbě ukončeny do konce listopadu 2016. Veškeré práce na soustrojí č. 1 pak vyvrcholí uváděním turbíny do provozu a jejím předáním zákazníkovi. Součástí kontraktu Svarthålsforsen je také modernizace soustrojí č. 2 a opce pro modernizaci soustrojí č. 3. U soustrojí č. 2 v současné době finišují konstrukční práce a již byla zahájena výroba nového oběžného kola.

Projekt Svarthålsforsen s celkovým objemem kolem 10 milionů eur je jedním z klíčových projektů společnosti ČKD Blansko Holding a. s.

Zdroj: www.ckdblansko.cz

Mohlo by se Vám líbit

Rozhovor: Robot není hrozba, ale pomocník a partner člověka

Rozhovor s Radkem Velebilem (Sales Manager KUKA CZ&SK) Inzerce Automatizace výroby se stala kvalitativně novou etapou technického rozvoje v 50. letech minulého století. Velikost změn, které […]

Tatra Trucks má novou konstrukční kancelář v Brně, v blízké době přibude další v Ostravě

Kopřivnická automobilka nastartovala procesy restrukturalizačních kroků a investic, která mají výrazně zvýšit objem produkce a také zefektivnit její chod v mnoha oblastech. Kvůli navýšení výroby i […]

Pozvánka na 8. ročník konference „Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR a ve světě“

Pozvánka na 8. ročník konference: konferenci: „Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR a ve světě“, která se koná dne 24. 4. 2024 v Brně, v kongresovém centru Quality Hotel […]