Strojírenství

25. listopadu 2016 11:13

Jedno z největších oběžných kol kaplanovy turbíny bylo vyrobeno v Blansku

V prvním týdnu září 2016 proběhla přejímka a následná expedice jednoho z největších oběžných kol Kaplanovy turbíny, které kdy byly vyrobeny v ČKD Blansko.

Inzerce

Oběžné kolo má průměr 5,4 metru, váží 55 tun a je určeno pro soustrojí č. 1 vodní elektrárny Svarthålsforsen, která se nachází ve střední části Švédska poblíž městečka Hammarstrandu. Elektrárna Svarthålsforsen je vybavena celkem třemi soustrojími o celkovém výkonu 81 MW.

Předcházel tomu ovšem úspěšný vývoj hydraulického profilu, inovativní konstrukce, kvalitní výroba a včasná demontáž stávající turbíny. Součástí dodávky je i výroba nových rozváděcích lopatek (dnes těsně před dokončením) a oprava některých dílů stávající turbíny. Ty byly do ČKD Blansko Holding dopraveny během letošního července a srpna, zpět na elektrárnu budou expedovány v průběhu září a října.

Expedicí tohoto nadrozměrného nákladu se přiblížila montážní etapa projektu. Podle aktuálního harmonogramu budou montážní práce na stavbě ukončeny do konce listopadu 2016. Veškeré práce na soustrojí č. 1 pak vyvrcholí uváděním turbíny do provozu a jejím předáním zákazníkovi. Součástí kontraktu Svarthålsforsen je také modernizace soustrojí č. 2 a opce pro modernizaci soustrojí č. 3. U soustrojí č. 2 v současné době finišují konstrukční práce a již byla zahájena výroba nového oběžného kola.

Projekt Svarthålsforsen s celkovým objemem kolem 10 milionů eur je jedním z klíčových projektů společnosti ČKD Blansko Holding a. s.

Zdroj: www.ckdblansko.cz

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]