Strojírenství

01. prosince 2022 08:27

ECO – První řada kluzných pouzder z regranulovaných triboplastů

Udržitelné materiály iglidur ECO H, ECO P, ECO A180 a ECO G se skládají z regranulátů a šetří tak prvotní suroviny.

Společenské změny, odpovědnost vůči životnímu prostředí a změněný způsob nakládání s plasty se dotýkají i průmyslu. Pro zákazníky, kteří oceňují udržitelnější rozvoj a design pro své pohyblivé aplikace, nyní firma igus výhradně zastoupená v Česku společností HENNLICH nabízí zajímavou alternativu: V nové řadě iglidur ECO jsou k dispozici čtyři nové materiály vyrobené z recyklovaného plastu.

Firma igus, která se specializuje na pohyblivé triboplasty v Kolíně nad Rýnem vyvíjí a testuje tribologicky optimalizované vysoce výkonné plasty pro pohyblivé aplikace. Jde o kluzná pouzdra, lineární kluzná vedení, kuličková nebo kloubová ložiska, energetické řetězy, kabely, materiály pro 3D tisk nebo dokonce na triboplastech založenou cenově výhodnou automatizaci.

Inzerce

„Výhody tribopolymerů jsou zřejmé. Jsou lehké, vyžadují minimální údržbu a během své životnosti nevyžadují dodatečné mazání. Velká výhoda, protože jen v Německu se ročně prodá kolem milionu tun mazacích olejů a mazacích tuků, z nichž velká část končí v životním prostředí. Použitím technologie kluzného pouzdra iglidur lze toto znečištění snížit a zároveň zvýšit životnost aplikace,“ říká Tomáš Vlk, produktový manažer pro triboplasty igus ve firmě HENNLICH.

Čtyři samomazné a bezúdržbové materiály iglidur ECO

Nová řada se skládá z 97 až 100 procent z regranulovaných materiálů iglidur. Při výrobě se používají například vtoky, klasický odpad při výrobě vstřikování. Nová řada kluzných pouzder zahrnuje čtyři materiály, které demonstrují své výhody v široké škále aplikací: iglidur ECO H je zvláště odolný vůči teplotám a médiím, a proto je vhodný pro vysoce korozivní a horká prostředí. Iglidur ECO P nabízí vysokou mechanickou pevnost s nízkou absorpcí vlhkosti, a proto je optimální pro venkovní použití. Levný materiál iglidur ECO A180 je vhodný pro aplikace citlivé na cenu, zatímco iglidur ECO G je extrémně robustní a všestranný.

Méně mikroplastů díky otěruvzdorným plastům odolným proti oděru

Stejně jako celá řada kluzných pouzder iglidur jsou všechny materiály ECO bez maziva a životnost lze vypočítat online. Nová řada ECO a dalších 58 materiálů iglidur dokázaly svou odolnost proti oděru a opotřebení v 15 000 tribologických testech ročně. Menší otěr znamená menší znečištění mikroplasty a výrazně delší životnost. Výměna stroje nebo jednotlivých komponent není nutná tak rychle. Pokud jsou i tyto komponenty „inteligentní“ a přesně předpovídají svou životnost v reálném provozu, lze od intervalů údržby a výměny upustit. Kluzné pouzdro se vymění přesně tehdy, když je to nutné. Tím lze také zvýšit životnost jednotlivých komponent v aplikaci.

Řada kluzných pouzder ECO sází na regranulované materiály a stejně jako všechny tribopolymery od firmy igus nevyžadují mazání a údržbu. (Zdroj: HENNLICH/igus)

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]