Strojírenství

21. května 2020 23:35

Digitální management svařovacích dat v robotické výrobě

Kompletní dokumentace a zajištění kvality je stále důležitější i u robotického svařování. S ewm Xnet, digitálním systémem managementu jakosti Welding 4.0 pro svařování, poskytuje společnost EWM AG svým zákazníkům z průmyslu a řemesla obsáhlé a flexibilní řešení, které lze navíc snadno ovládat. Díky záznamu dat svařování a analýze v reálném čase rozpozná i změny parametrů, signalizuje je, a tak může předcházet chybám. Celá výroba svařování v podniku je transparentní a bezpečná, protože vedle proudových zdrojů EWM mohou být nyní do sítě zapojeny i svařovací přístroje cizích výrobců.

Výroba technikou svařování je pod obrovským tlakem, který, jak se zdá, nejde snížit kvůli neustále rostoucí poptávce po kompletní dokumentaci. V uplynulých pěti letech se téměř osmkrát zvýšily příslušné náklady ve všech oborech. Proto je stále důležitější zajištění kvality ve vlastní výrobě. Zajišťuje nejen vysoce kvalitní výrobky, ale také hraje důležitou roli v záruce na výrobek.

Inzerce

Přesně zde ewm Xnet již léta usnadňuje život zákazníkům společnosti EWM. Řízení kvality pro svařování, které podporuje, dokumentuje a analyzuje celý výrobní proces součásti počínaje přípravou práce až po dodatečnou kalkulaci – a to zcela bez papírů. Veškerá svařovací data ewm Xnet zaznamenává v reálném čase, spravuje je a vykazuje hodnoty spotřeby. Navíc vás inovativní software podpoří při správě součástí, při sestavování plánu sledu svařovacích operací a přiřazování postupů ke svařování. V neposlední řadě mohou být také individuálně přiřazena přístupová práva a lze i sledovat osvědčení ze zkoušek jednotlivých svářečů.

Příprava a kontrola při automatizaci

Zatímco při ručním svařování mají velký vliv na kvalitu osobní schopnosti a technické know-how uživatele, u automatizace hrají důležitou roli příprava a následná kontrola. K vytvoření kompletní dokumentace je třeba odpovědět na následující otázky:

  • O jakou zakázku se jedná?
  • Ze kterých součástí lze vytvořit konstrukční skupinu?
  • Které postupy ke svařování/WPQR tvoří základ?
  • Podle kterých parametrů probíhalo svařování (proud, napětí, rychlost posuvu drátu, průtokové množství plynu)?
  • Ke které zakázce jsou přiřazeny všechny informace?

Parametry svařování se nastavují prostřednictvím nadřazeného řízení. Následovně je třeba zajistit, aby byly také dodržovány. ewm Xnet sleduje parametry po celou dobu svařování a v reálném čase poskytuje informace, pokud dojde k nějakým nesrovnalostem. Tak může být ukončen proces svařování bez toho, že by došlo k poškození výrobku, a je vydán světelný nebo akustický signál.

Čísla zakázek, skupiny součástí, šarže, sériová čísla atd. mohou být zaznamenávány prostřednictvím průmyslového skeneru a přiřazeny k procesu svařování. Kromě toho systém řízení svařování poskytuje data o spotřebě a efektivitě. Protože ewm Xnet pracuje v otevřené databázi SQL, mohou být načteny a zapsány různé systémy ve smyslu digitalizace dat.

Zapojení svařovacích přístrojů cizích výrobců do sítě ewm Xnet

ewm Xnet umožňuje vedle proudových zdrojů EWM zapojit do sítě i svařovací přístroje libovolných výrobců, a tak je v podniku, který používá různé tovární výrobky při svařování, celá výroba transparentní – podle ustanovení Průmyslu 4.0. Přitom je ewm Xnet webový systém a není závislý na operačním systému. Pokud byl program jednou nainstalován na vlastní server firmy, lze jej, stejně jako webovou stránku, vyvolat ze všech přístrojů spojených se serverem. K tomu patří pevně instalované PC i laptopy, tablety nebo smartphony.

Podnik, který používá ewm Xnet, bez velkých nákladů splní požadavky vyplývající ze záruky na výrobek a zvyšuje jejich kvalitu. Vedle zajištění kvality lze pomocí systému řízení svařování zvýšit i produktivitu a snížit náklady. Pomáhají i zprávy, které upozorňují na termíny údržby, a také zaznamenávání dat přístroje. Jejich pomocí může ewm Xnet upozorňovat na nepravidelnosti, jako například při posuvu drátu, nebo signalizovat potřebnou výměnu opotřebitelných součástí. A je jedno, zda se jedná o malou řemeslnou provozovnu nebo automobilový koncern s ruční, mechanizovanou nebo automatizovanou výrobou, ewm Xnet připravuje svařovací provozy na budoucnost.

Obr. 1: Kompletní dokumentace a zajištění kvality je stále důležitější i u robotického svařování. ewm Xnet, systém managementu jakosti pro svařování od společnosti EWM, přitom podpoří příslušné podniky.

Obr. 2: U automatizovaného svařování hraje důležitou úlohu příprava a navazující kontrola.

Obr. 3: Podnik, který používá ewm Xnet, bez velkých nákladů splní požadavky vyplývající ze záruky na výrobek. Vedle zajištění kvality lze pomocí systému řízení svařování zvýšit i produktivitu a snížit náklady.

Obr. 4: ewm Xnet sleduje parametry po celou dobu svařování a v reálném čase poskytuje informace, pokud dojde k nějakým nesrovnalostem.

 

Obr. 5: ewm Xnet je webový systém a není závislý na operačním systému. Pokud byl program jednou nainstalován na vlastní server firmy, lze jej, stejně jako webovou stránku, vyvolat ze všech přístrojů spojených se serverem. K tomu patří pevně instalované PC i laptopy, tablety nebo smartphony.

Zdroj obrázků: EWM


www.ewm-group.com

Mohlo by se Vám líbit

Skupina Progresus s developerem Garbe oznámili úplné obsazení nového průmyslového centra u Chomutova. V projektu za půl miliardy získal poslední volnou kapacitu stávající nájemce ISOLITE

Špičkový projekt industriálního centra Garbe Progresus Park Klášterec I mezi Chomutovem a Kláštercem nad Ohří je krátce po svém dokončení již plně obsazen. Také zbývajících […]

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]