Strojírenství

25. listopadu 2016 11:53

Dendera a. s.

Obchodní společnost Dendera a. s. byla založena v roce 2004 jako česká akciová společnost s cílem uspokojovat především potřeby menších strojírenských firem v oblasti dodávek dílů z plechu. U jejího zrodu stáli pánové Petr Zatloukal a Zdeněk Honek, kteří tehdy chtěli zrealizovat vlastní podnikatelský záměr v České republice v oboru, kterému se do té doby věnovali v jiné zahraniční společnosti. Oba pánové stojí v čele společnosti Dendera a. s. dodnes a od počátku podnikání se snaží primárně o zajištění komplexnosti výroby a nabídky zákazníkům.


Představitelé společnosti:

Ing. Petr Zatloukal, 55 let, ředitel, ekonomika, personalistika
kontakt: Zatloukal@dendera.cz

Inzerce

Ing. Petr Zatloukal

Zdeněk Honek, 50 let, obchod, výroba
kontakt: honek@dendera.cz

Zdeněk Honek

Předmět podnikání

Komplexní výroba plechových dílů a dílů z profilů, výroba svařenců, včetně mechanického obrábění a povrchových úprav. Řezání laserem, CNC-ohýbání, svařování, obrábění, povrchové úpravy. Kusová i malosériová strojírenská výroba.

Historie obchodní společnosti:

2004 – vznik společnosti,
2005 – transformace na akciovou společnost,
2008 – pořízení vlastního výrobního areálu z důvodu rozšíření
služeb,
2015 – dokončení rekonstrukce a přístavby nové haly, přesun
výroby do nových prostor v Němčicích u Boskovic.


Start podnikání probíhal s počtem 25 zaměstnanců a výroba byla umístěna v malém areálu v Kanicích nedaleko Brna.

Dendera a. s. se velmi dynamicky rozvíjela a podle požadavků zákazníků navyšovala kapacity jak v oboru řezání laserem, tak i CNC-ohýbání. Byly zakoupeny nové stroje, během tří let se strojový park společnosti rozrostl o tři lasery a tři ohraňovací lisy. Zákazníci postupně přicházeli s novými podněty a požadavky na dokončování výrobků. Do výroby se proto plynule zařazovaly technologie vrtání, vyhrubování a vystružování otvorů a výroba závitů. S narůstajícími požadavky na finalizaci výrobků bylo vybudováno pracoviště pro dělení profilového materiálu a následně pak pracoviště pro svařování plechových i profilových komponentů do sestav. Logickým krokem byla nabídka dokončovacích operací povrchovými úpravami mokrým lakem, komaxitováním i všemi metodami zinkování. Do svařovaných sestav požadovali zákazníci i výrobu některých komponentů mechanickým obráběním, proto byla vybudována dvě pracoviště pro soustružení a frézování jednodušších dílů. Počet zaměstnanců relativně rychle vzrostl na 65 lidí a započalo hledání většího výrobního objektu. V roce 2008 se naskytla možnost zakoupit více než 100 let starý areál v obci Němčice u Boskovic, kde dříve sídlilo výrobní družstvo Lidokov Boskovice.

„Rok 2009 s sebou však přinesl celosvětovou krizi. Bylo to pro nás velmi složité období, měli jsme poměrně velké dluhy z předešlých nezbytných investic, bylo nutné odložit plánovanou rekonstrukci areálu. Stejně jako pro mnoho jiných podnikatelů i pro nás byla tato doba ponaučením. Zvládli jsme to díky důslednému aplikování krizového managementu a úsporami ve všech oblastech,“ říká pan Honek, který se nám při návštěvě společnosti Dendera a. s. věnoval.

Jedním z poučení z finanční krize a výrazným impulsem pro další vývoj firmy byla změna výhradní orientace na český trh. Zákazníci začali být vyhledáváni v celé západní Evropě. Výsledkem byl nárůst exportu výrobků firmy Dendera a. s. z 3 % v roce 2007 až na současných 60 % objemu výroby. V současnosti probíhá export do Švédska, Dánska, Holandska, Německa, Rakouska, Švýcarska, Španělska, Slovenska a Francie.

V roce 2015 došlo k přestěhování celé výroby do nově zrekonstruovaných prostor, které navíc doplnila přístavba nové haly. Současný strojový park tvoří mimo lasery a ohraňovací stroje také více strojů pro mechanické obrábění, pila na řezání profilů, více svařovacích agregátů pro svařování metodami MIG, MAG i TIG a stroj pro povrchové úpravy. Společnost Dendera a. s. využívá především stroje AMADA, se kterými je dlouhodobě spokojená, pan Honek dodává: „Amady jsou komplexní stroje poskytující velký rozsah možností a mají snadnou obsluhu. Příslibem do budoucnosti je i nově pořízený CNC-ohraňovací lis Bystronic. Náš strojový park obnovujeme docela pravidelně, nyní máme v plánu investovat do nového laseru. Rád bych pořídil i nový CNC-obráběcí stroj, jenže k němu nemáme koho postavit, momentálně by to tedy byla zbytečná investice.

 

Dostali jsme se tak k tématu, který tíží obor strojírenství dlouhodobě. „Víte, dříve bylo těžší sehnat zakázky, naplnit kapacitu strojů. Dnes by zakázek bylo dost, ale je podstatně větší problém sehnat kvalitní a zkušené lidi, kterým neschází strojařská manuální dovednost a technické myšlení. Třeba profese strojní zámečník, to už snad ani neexistuje, přitom z těchto oborů vyšel člověk, který zastal velkou škálu činností, uměl svařovat, přemýšlet dopředu, podívat se na daný projekt z mnoha úhlů. Bohužel zatím u nás stále nejsou mladí lidé vychováváni pro obor strojírenství. Aktuálně poptáváme minimálně čtyři zaměstnance,“ doplňuje pan Honek.

Společně s přesunem do nových prostor se podařilo do výroby aplikovat další technologické postupy umožňující výrobu stále sofistikovanějších výrobků, dílů řezaných vodním paprskem, obráběných dílů na CNC-strojích. Stále se rozšiřuje a zdokonaluje svařování konstrukčních dílů a sestav. To vše s aktuálním počtem 47 zaměstnanců. V současné době tedy Dendera a. s., nabízí kusovou, malosériovou a středně sériovou výrobu širokého spektra výrobků od jednoduchých dílů po složité svařované sestavy s obráběnými komponenty i mechanické obrábění svařených sestav. Všechny díly i sestavy mohou být dle zadání opatřeny požadovanými povrchovými úpravami. Možnosti dalšího rozvoje společnosti vidí její zástupci i v širším využití kooperací s jinými firmami, kterým se rozhodně nebrání.

Naše setkání zakončuje pan Honek všeříkající větou: „Jednoduše tam napište, že jsme firma, která se především snaží svým zákazníkům nabídnout naše zkušenosti v oboru. Věnujeme se mu již 25 let a troufám si říci, že jsme skutečnými odborníky. Zákazníkům jsme schopni ihned říci, zda jejich požadavek umíme bez potíží zvládnout nebo zda bude potřeba něco vymyslet tak, aby jeho představa šla zhmotnit do finálního produktu. Když něco neumíme, tak to řekneme hned. Naší největší devizou jsou především naše zkušenosti.“

Náš osobní dojem

Že jde v Dendeře především o čistou strojařinu, bylo patrné po prvních větách. Vlastní technická vybavenost dává na první dojem znát dlouholetou strojařskou praxi, praktické myšlení a 100% zájem o dokonale „zmáknuté“ produkty, které z Němčic u Boskovic putují do světa. Děkuji všem ve společnosti za milé přijetí a spolupráci při tvorbě této rubriky.

Redakce Infocube

Mohlo by se Vám líbit

Radikální změna: Nový software OnRobot uvolňuje 80% času stráveného instalací automatizace robotů

V dánském Odense, „hlavním městě robotů“, se sešli klíčoví hráči z robotického průmyslu ve střední a severní Evropě, aby jim společnost OnRobot představila svůj nový […]

Doprovodný program MSV 2022 se bude věnovat digitalizaci i energetice

Součástí Mezinárodní strojírenského veletrhu v Brně je každoročně i doprovodný program určený především pro odbornou veřejnost. I v letošním roce se návštěvníci mohou těšit na řadu akcí, konferencí […]

Řešení horkých vtoků od společnosti Oerlikon HRSflow na K 2022: Pokročilá řešení horkých vtoků zvyšují flexibilitu a udržitelnost vstřikování

Na veletrhu K 2022, který se bude konat od 19. do 26. října v Düsseldorfu, se společnost Oerlikon HRSflow zaměří na rozsáhlou řadu horkých vtoků […]