Strojírenství

22. února 2020 09:46

Bezpečné a levné vedení kabelů na robotech s retrakčním systémem

Nový retrakční systém pro energetické řetězy zajišťuje bezchybnou funkci robotů v moderních továrnách

Cenově dostupné a bezpečné – nový retrakční systém TR.RSEL spolu s energetickými řetězy zajišťuje bezproblémový provoz robotů (© foto: igus/HENNLICH)

Svařování, nýtování, pájení: Průmyslové roboty musí ve výrobě pracovat rychle a dynamicky, proto je bezpečné a kompaktní vedení kabelů a hadic nutností. Pokud se na řetězu v pracovní oblasti robota začnou tvořit smyčky, hrozí kolize smyčky řetězu s jinou částí robota nebo s okolní periferií a následné poškození kabelů, hadic i celého stroje. Nový retrakční systém TR.RSEL od firmy igus, kterou v Česku výhradně zastupuje společnost HENNLICH, vede řetěz na robotu lineárně. Tím je zajištěn bezproblémový provoz.

Průmyslové roboty například pro montáž součástí automobilů pracují ve vysokém pracovním nasazení a vykonávají velké množství rychlých pohybů. Pro zajištění spolehlivého přívodu dat, vzduchu a energie se používají energetické řetězy. Řetězy triflex® R jsou díky speciální konstrukci přizpůsobené 3D pohybům a práci na průmyslových robotech.

Rostoucí rozmanitost automatizované výroby vyžaduje nejen vedení elektrických a pneumatických kabelů, ale i hadic pro nýty a šrouby. Protože tyto hadice nejsou kompatibilní s malými poloměry ohybu kabelů, je pro přívod energií k robotu nutný tzv. retrakční systém,“ říká Jindřich Kollár, manažer pro energetické řetězy ve firmě HENNLICH.

Inzerce

Firma igus proto vyvinula nový retrakční systém triflex TR.RSEL, který zaručuje stabilní uchycení energetického řetězu na rameni robota. Zároveň zabraňuje připojenému přívodu energií ovlivňovat či blokovat pohyby robota, a to i ve vysoce dynamických aplikacích. Smyčky, které by vznikaly, mohou totiž vést k poškození energetického řetězu a jeho náplně i k poruše stroje.

Nízká cena a snadná montáž

Díky standardizovaným rozměrům a kompaktní konstrukci je možné namontovat retrakční systém přímo na třetí osu všech běžných typů robotů a snadno ho napojit na všechny existující série řetězu triflex® R jako je TRC nebo TRE. Použitím lineárního retrakčního systému navíc uživatel ušetří na délce kabelu, protože není potřeba dalšího ohybu. Retrakční systém Triflex TR.RSEL je dostupný ve variantě s dvěma elastomerovými lanky pro velikost řetězu triflex® R 70 a 85.


www.hennlich.cz

Mohlo by se Vám líbit

MCAE Systems představuje řadu cenově dostupných a vysoce výkonných 3D tiskáren kovů Xact Metal střední velikosti XM300G

Společnost MCAE Systems oznamuje, že její partner, společnost Xact Metal uvedla cenově dostupné, středně velké kovové 3D tiskárny XM300G na IMTS 2022 v Chicagu, Illinois […]

Nový 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy

2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy S potěšením oznamujeme, že společnost OnRobot představila novou sadu uchopovačů pro […]

Mezinárodní strojírenský veletrh ukáže cestu k chytrému a efektivnímu průmyslu

Inovativní technologické novinky, téma energetické efektivity i digitální řešení pro průmysl budoucnosti. To vše nabídne již 63. Mezinárodní strojírenský veletrh, který se uskuteční od 4. […]