Strojírenství

18. května 2020 16:51

Automatické měření hranolů / mnohoúhelníků

Společnost Taylor Hobson představila nový automatický systém měření úhlů a kontroly optických hranolů, mnohoúhelníků, klínů a úhlových měrek. Předností nového přístroje je vysoká stabilita měření a velký rozsah využitelnosti v kontrolní praxi.

Inzerce

Většina velmi přesných hranolů je vyráběna v malých výrobních dávkách, které se liší tvarem, velikostí a počtem ploch. Aby splnily požadavky většiny aplikací, musí být hranoly vyrobeny s velikou přesností a s přísnými tolerancemi.

Nový automatický systém pro měření hranolů / polygonů Taylor Hobson zajišťuje vysokou stabilitu měření úhlů a kontrolu optických hranolů, mnohoúhelníků, klínů a úhlových měrek. Spolehlivost a přesnost měření systému vychází ze tří klíčových prvků:

 1. Digitální Ultra autokolimátor Taylor Hobson je uznávaný průmyslovou praxí pro vysokou přesnost a stabilitu. Využívá nejnovější CCD technologii ve dvouosém systému, pracuje s vysokou přesností (0,2 sec) a funkční stabilitou přístroje v širokém rozsahu (1800 sec).
 2. Rotační stolek Aerotech zajišťuje polohování a pohyb s přesností lepší než 1sec.
 3. Intuitivní software umožňuje tvorbu programů, jejich ukládání a opětovné použití, jednoduchým postupem. Výsledky jsou prezentovány v detailní zprávě, včetně všech údajů z os X a Y a jsou připravené pro vizuální analýzu nebo export ve formátu .CSV pro další zpracování.

  Prism Checker pro kontrolu optických hranolů, mnohoúhelníků, klínů a úhlových měrek v rozsahu od malých velikostí (až 2mm2).

Přesnost a spolehlivost je dále zdokonalena využitím techniky separace chyb na rotačním indexovacím stole.

 • Automatické měření polygonu s přesností lepší než 1sec
 • Přesnost osy Y ± 1sec
 • Přesnost osy X čelní, se separací chyb lepší než ± 0,5sec

Kontrola polygonů

Mnohoúhelníky používané pro kontrolu indexovacích stolů a hlav mají obvykle 8, 9 nebo 12 stran, i když mohou být dodávány až se 72 stranami. A protože mnohoúhelníky nejsou dokonale pravidelné, jsou dodávány s kalibračním protokolem, uváděcím detailní odchylky.

Systém Taylor Hobson umožní automatické měření mnohoúhelníku. První čelo polygonu (nulté čelo) je zarovnáno s autokolimátorem a nastavuje nulu na rotačním stole. Poté se stůl otáčí, až hodnota odpovídá nominálnímu úhlu polygonu (přírůstek 300 u polygonu s 12 stranami). Každé čelo by mělo odpovídat údaji kolimátoru, je-li odečet na kolimátoru přesný, ukazuje nulu.

Autokolimátor Taylor Hobson

Rozsah digitálního autokolimátoru je také ideální pro seřizování a kontrolu strojů pro výrobu optiky. Zejména je využitelný pro kontrolu:

 • Pravoúhlosti soustruhů s diamantovým nástrojem
 • Vysoce přesné přímosti strojů pro výrobu waferů
 • Indexovacích hlav

Monitor Ultra autokolimátoru

Pro více informací se obraťte na autorizovaného zástupce značky Taylor Hobson:

IMECO TH s.r.o.


www.imeco-th.cz

Mohlo by se Vám líbit

Mezinárodní strojírenský veletrh ukáže cestu k chytrému a efektivnímu průmyslu

Inovativní technologické novinky, téma energetické efektivity i digitální řešení pro průmysl budoucnosti. To vše nabídne již 63. Mezinárodní strojírenský veletrh, který se uskuteční od 4. […]

Obrábění a tváření na MSV a IMT 2022

Obrábění a tváření je tradičně stěžejním oborem Mezinárodního strojírenského veletrhu. Letos bude navíc zvýrazněn prostřednictvím mezinárodního veletrhu IMT, který je organizován v úzké spolupráci se […]

Siemens na MSV představí řešení pro flexibilní, odolnou a energeticky úspornou výrobu

Rostoucí ceny energií, nejistota jejich dostupnosti, měnící se potřeby a požadavky zákazníků a nutnost udržet výrobu v chodu za všech okolností. České průmyslové firmy si […]