Strojírenství

17. července 2022 06:57

Aero Vodochody podepsalo memorandum o prohloubení spolupráce s brazilskou společností Embraer

Zástupci společností Aero Vodochody a brazilského výrobce letounů Embraer podepsali memorandum, které prohlubuje spolupráci a společný vývoj mezi oběma subjekty. Aero vyrábí významné části letounu C-390 od roku 2016. Slavnostní podpis proběhl za účasti Tomáše Kopečného, náměstka pro řízení sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR.

Inzerce

V Aeru se v rámci úzké kooperace s brazilským renomovaným výrobcem značky Embraer kompletně vyrábí náběžná hrana křídla, dveře, nákladní rampa a druhá část zadního trupu letounu C-390. Český letecký průmysl má velký podíl na obchodním úspěchu stroje, který si kromě Brazílie vybralo i Maďarsko a Portugalsko. S rostoucími prodeji letounu C-390 evropským zákazníkům by rozšířená spolupráce poskytla společnosti Embraer silného výrobního a servisního partnera v České republice.

Části transportního letounu C-390 jsme u nás v Aero vyvíjeli a certifikovali. Jsme rádi, že dnes s námi Embraer prohlubuje spolupráci a budeme se stále řadit mezi jeho významné dodavatele. Budeme tak i nadále vyrábět letecké komponenty špičkové kvality, což je příznivá zpráva nejen pro Aero, ale i celý letecký průmysl v České republice,“ uvedl po podpisu memoranda Viktor Sotona, CEO a prezident společnosti Aero.

C-390 Millennium a jeho konfigurace pro doplňování paliva ve vzduchu, KC-390, představují novou generaci víceúčelových vojenských dopravních letounů, které již nyní nabízejí bezkonkurenční mobilitu a kapacitu nákladu, rychlou změnu konfigurace, vysokou dostupnost, vyšší komfort a bezpečnost letu, jakož i nízké provozních nákladů po celou dobu životnosti – to vše v rámci jedné platformy.

Od své první dodávky brazilskému letectvu (FAB) v roce 2019 prokázal letoun C-390 Millennium své schopnosti, spolehlivost a výkon. Letoun byl hojně využíván v operacích pro přepravu vybavení a zdravotnického materiálu v Brazílii v době koronavirové pandemie. Po celé Brazílii letoun převážel širokou škálu materiálu – od kapalného kyslíku až po vozidla. Současná flotila letounů C-390 FAB čítá pět letadel. Dohromady flotila přesáhla 5 000 letových hodin s 97% úspěšností plnění úkolů, což svědčí o vynikající spolehlivosti ve své kategorii.

Embraer C-390 může doplňovat palivo za letu, což výrazně zvyšuje jeho dolet a využitelnost v náročných dopravních operacích. Letoun může přepravovat 26 tun nákladu (až 7 standardizovaných vojenských palet), řadí se tak do středně velké kategorie. Je poháněn dvěma proudovými motory IAE V2500.


AERO Vodochody AEROSPACE

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Embraer

Společnost Embraer je globální letecká společnost se sídlem v Brazílii. Působí v oblasti komerční a soukromé letecké dopravy, obrany, bezpečnosti a zemědělského letectví. Společnost navrhuje, vyvíjí, vyrábí a prodává letadla a systémy. Zákazníkům poskytuje poprodejní služby a servisní podporu.

Od svého založení v roce 1969 dodala společnost Embraer více než 8 000 letadel. V průměru každých 10 sekund vzlétne někde na světě letadlo vyrobené společností Embraer. Ročně přepraví více než 145 milionů cestujících.

Embraer je předním výrobcem dopravních letadel do 150 míst a hlavním vývozcem zboží s vysokou přidanou hodnotou v Brazílii. Společnost také spravuje průmyslové jednotky, kanceláře, servisní střediska a distribuční centra v Americe, Africe, Asii a Evropě.

 

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]