Strojírenství

17. července 2022 06:57

Aero Vodochody podepsalo memorandum o prohloubení spolupráce s brazilskou společností Embraer

Zástupci společností Aero Vodochody a brazilského výrobce letounů Embraer podepsali memorandum, které prohlubuje spolupráci a společný vývoj mezi oběma subjekty. Aero vyrábí významné části letounu C-390 od roku 2016. Slavnostní podpis proběhl za účasti Tomáše Kopečného, náměstka pro řízení sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR.

Inzerce

V Aeru se v rámci úzké kooperace s brazilským renomovaným výrobcem značky Embraer kompletně vyrábí náběžná hrana křídla, dveře, nákladní rampa a druhá část zadního trupu letounu C-390. Český letecký průmysl má velký podíl na obchodním úspěchu stroje, který si kromě Brazílie vybralo i Maďarsko a Portugalsko. S rostoucími prodeji letounu C-390 evropským zákazníkům by rozšířená spolupráce poskytla společnosti Embraer silného výrobního a servisního partnera v České republice.

Části transportního letounu C-390 jsme u nás v Aero vyvíjeli a certifikovali. Jsme rádi, že dnes s námi Embraer prohlubuje spolupráci a budeme se stále řadit mezi jeho významné dodavatele. Budeme tak i nadále vyrábět letecké komponenty špičkové kvality, což je příznivá zpráva nejen pro Aero, ale i celý letecký průmysl v České republice,“ uvedl po podpisu memoranda Viktor Sotona, CEO a prezident společnosti Aero.

C-390 Millennium a jeho konfigurace pro doplňování paliva ve vzduchu, KC-390, představují novou generaci víceúčelových vojenských dopravních letounů, které již nyní nabízejí bezkonkurenční mobilitu a kapacitu nákladu, rychlou změnu konfigurace, vysokou dostupnost, vyšší komfort a bezpečnost letu, jakož i nízké provozních nákladů po celou dobu životnosti – to vše v rámci jedné platformy.

Od své první dodávky brazilskému letectvu (FAB) v roce 2019 prokázal letoun C-390 Millennium své schopnosti, spolehlivost a výkon. Letoun byl hojně využíván v operacích pro přepravu vybavení a zdravotnického materiálu v Brazílii v době koronavirové pandemie. Po celé Brazílii letoun převážel širokou škálu materiálu – od kapalného kyslíku až po vozidla. Současná flotila letounů C-390 FAB čítá pět letadel. Dohromady flotila přesáhla 5 000 letových hodin s 97% úspěšností plnění úkolů, což svědčí o vynikající spolehlivosti ve své kategorii.

Embraer C-390 může doplňovat palivo za letu, což výrazně zvyšuje jeho dolet a využitelnost v náročných dopravních operacích. Letoun může přepravovat 26 tun nákladu (až 7 standardizovaných vojenských palet), řadí se tak do středně velké kategorie. Je poháněn dvěma proudovými motory IAE V2500.


AERO Vodochody AEROSPACE

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Embraer

Společnost Embraer je globální letecká společnost se sídlem v Brazílii. Působí v oblasti komerční a soukromé letecké dopravy, obrany, bezpečnosti a zemědělského letectví. Společnost navrhuje, vyvíjí, vyrábí a prodává letadla a systémy. Zákazníkům poskytuje poprodejní služby a servisní podporu.

Od svého založení v roce 1969 dodala společnost Embraer více než 8 000 letadel. V průměru každých 10 sekund vzlétne někde na světě letadlo vyrobené společností Embraer. Ročně přepraví více než 145 milionů cestujících.

Embraer je předním výrobcem dopravních letadel do 150 míst a hlavním vývozcem zboží s vysokou přidanou hodnotou v Brazílii. Společnost také spravuje průmyslové jednotky, kanceláře, servisní střediska a distribuční centra v Americe, Africe, Asii a Evropě.

 

Mohlo by se Vám líbit

Skupina Progresus s developerem Garbe oznámili úplné obsazení nového průmyslového centra u Chomutova. V projektu za půl miliardy získal poslední volnou kapacitu stávající nájemce ISOLITE

Špičkový projekt industriálního centra Garbe Progresus Park Klášterec I mezi Chomutovem a Kláštercem nad Ohří je krátce po svém dokončení již plně obsazen. Také zbývajících […]

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]