Strojírenství

21. června 2021 20:28

175 milionu vyrobených vaček ve Šroubárně Kyjov!

Šroubárna Kyjov vyrábí vačky do motorů už deset let

Vačky do motorů z české oceli směřují už deset let z jihomoravského Kyjova do světově proslulých automobilek. Většina dodávek směřuje do Německa, výjimkou nejsou ani zaoceánské USA. Produkce vaček tvoří z celkového portfolia šroubárny přibližně šestinu. Nápad přidat k portfoliu výrobků převážně pro železniční průmysl výrobky do automobilového segmentu vznikl před deseti lety.

Společnost Šroubárna Kyjov se zaměřuje především na výrobu železničních komponentů, a to od pražcových šroubů, hákových šroubů, až po matice pro upevnění kolejového svršku. „Ovšem před deseti roky se vedení firmy rozhodlo produkovat vačky pro automobilový průmysl, jehož výroba se nyní značně podílí na tržbách Šroubárny Kyjov,“ podotýká výkonný ředitel společnosti Marek Světlík.

Těžištěm výroby šroubárny, která je dceřinou firmou Třineckých železáren, jsou ze zhruba 70 procent nadále dodávky pro železnice, v současné době se produkce vaček pohybuje okolo 16 procent. Vačky z Kyjova jsou poté odběrateli dokončovány a montovány na vačkové hřídele pro spalovací motory.

„Před deseti roky jsme chtěli najít další nosnou část naší výroby, a ne se téměř stoprocentně orientovat na dodávky pro železniční firmy,“ vysvětluje Marek Světlík. V roce 2020 se produkce vyšplhala na 1419 tun, což představuje asi 23 milionů kusů. „Doposud jsme celkem vyrobili zhruba 175 milionů kusů vaček,“ doplnil ředitel.

„V minulých letech byl o naše vačky mimořádný zájem. Ovšem výroba aut se vloni téměř zastavila kvůli epidemii koronaviru, která způsobila prudký pokles poptávky po nových autech. V současné době se situace v automotive, a tedy i v sortimentu vaček stabilizuje, i když rizika stále zůstávají. Zvyšuje se poptávka po ložiskových kroužcích a výroba železničního sortimentu jede také stále naplno,“ říká ředitel kyjovské společnosti.


www.sroubk.cz

Mohlo by se Vám líbit

S neustálým důrazem na rychlost

Vysokozátěžové konzolové regály pro Mundinger Transport Mundinger Transport, speditérská firma specializující se na distribuci materiálu z oceli v tyčích, sází v novém skladu bádensko-württemberského Rudersbergu […]

Jednoduchá výpočetní tomografie – prostředek pro rychlou kontrolu kvality

Přední dodavatel inovativních 3D technologií, společnost MCAE Systems, přidala do svého portfolia průmyslové systémy pro výpočetní tomografii (tzv. počítačovou tomografii) od společnosti ZEISS. Inzerce Hlavní […]

Weidmüller Lanškroun kombinuje barvy plastových výlisků a pokračuje v technologickém rozvoji

Nástrojárna a lisovna plastů a kovů – společnost Weidmüller Lanškroun s.r.o. pořídila jako poslední novinku ve svém výrobním závodě vstřikovací stroj vícekomorového intervalového vstřikování. Díky […]