Digitalizace

22. listopadu 2018 10:15

Po digitalizaci výroby zavedl Ray Service Průmysl 4.0 také do skladů

Společnost Ray Service, přední výrobce kabelových svazků a elektromechanických celků, v roce 2018 masivně investovala do automatizace a digitalizace skladovacích prostor. Tento krok následoval po plné digitalizaci výroby, jíž podnik ze Starého Města u Uherského Hradiště prošel v minulých letech. Investice do Automatizovaného skladového systému Kardex ve výši desítek milionů korun výrazně přispěla optimalizaci využití místa, pracovní síly i ke zvýšení celkové efektivity skladů a produktivity práce.

„Zdvojnásobili jsme výkon skladu při výdeji kusového zboží a díky tomu jsme nemuseli zavádět druhou směnu. Jsme vyhledávaným zaměstnavatelem v našem regionu právě díky tomu, že máme pouze ranní směnu,“ říká Iveta Bednářová, vedoucí skladu společnosti Ray Service, a doplňuje: „Uspořili jsme skladovací místo a zjednodušili práci našim zaměstnancům. Nyní mohou být na jednom místě a automatizovaný skladový systém Kardex jim položky sám vyhledá a připraví na výdejní místo.“

Tři kroky k plné digitalizaci skladu

První krok k budoucí digitalizaci skladů učinila společnost Ray Service již v roce 2011. Z dnešního pohledu lze za její první etapu označit zavedení zpětné sledovatelnosti materiálů ve skladu. Šlo o první krok k dosažení skutečného využití Průmyslu 4.0 ve firmě. Byly zavedeny mobilní čtečky čárových kódů (tzv. PDA) s digitálním zásobníkem práce, který byl propojen s digitálním logistickým skladem. Tímto krokem byl investicí ve výši půl milionu korun zaveden bezpapírový sklad. „V roce 2013 jsme postavili novou administrativně-výrobní budovu. Existující stacionární regály jsme doplnili o první 3 kusy automatizovaného skladového systému Kardex, které měly vlastní software. Řešili jsme problém, jak docílit toho, abychom měli pouze jednu databázi, a přitom jsme tyto automatické sklady ovládali prostřednictvím našeho ERP systému Helios. Rozhodli jsme se jít vlastní cestou a s panem Milanem Žáčkem ze společnosti Gatema jsme vyvinuli vlastní řešení. Na konci roku 2014 jsme spustili Helios na stacionárních regálech i Kardexech dohromady,“ přibližuje druhou etapu digitalizace Rostislav Očadlík, ředitel výroby firmy Ray Service. V roce 2018 podnik vybudoval v rámci třetí etapy digitalizace skladů novou halu, do které pořídil pět nových skladovacích systémů Kardex Remstar s výtahovým skladovým systémem typu Kardex Shuttle XP. Celková investice v roce 2018 do nové haly i výtahového systému dosáhla spolu se všemi souvisejícími náklady hodnoty desítek milionů korun.

Inzerce

Jak automatizované sklady fungují

Pro ilustraci: automatizované skladové systémy Kardex dosahují výšky dvoupatrové budovy. Sestávají ze dvou skladovacích částí, kde je možné využití prostoru jednotlivých polic modifikovat s přesností pět centimetrů, čímž se dosahuje maximální úspory prostoru. Různé díly identifikovat dokonce v rámci sektorů na každé polici. Mezi policemi se ve výtahové šachtě pohybuje tzv. extraktor, který automaticky vyskladňuje položky dle pokynů obsluhy skladu. „Všechny automatizované skladové systémy pracují na principu ‚zboží k obsluze‘, to znamená, že na pokyn obsluhy přiváží zboží do ergonomicky umístěného výdejového otvoru. Jedná se o uzavřený systém, který kromě ergonomie práce pro obsluhu zajišťuje plné využití disponibilní výšky skladu, a tedy maximálně prostorově úsporné skladování. V neposlední řadě je to také uzavřený a opláštěný systém, který chrání zboží před vnějšími vlivy a neoprávněným přístupem,“ popisuje skladový systém Blanka Lejsalová, manažerka marketingu společnosti Kardex.

Jedinečnost vlastního softwaru

K tomu, aby se požadované díly samy dostaly k pracovníkům skladu, je zapotřebí výkonný software. Komunikaci mezi dynamickou skladovou technikou a externími systémy standardně zajišťuje softwarový nástroj Kardex Remstar JMIF (Java Machine Interface). Umožňuje mimo jiné využití systému předběžné přípravy komise, kdy stroj přiváží polici do výdejového otvoru a po zavření vnitřních dveří již na pozadí připravuje další polici k odběru. Když operátor odešle polici k zaskladnění, systém již současně automaticky přiváží další polici do otvoru, takže operátor pracuje prakticky bez prostojů. Software od společnosti Kardex si ve společnosti Ray Service začali po prvních zkušenostech již od roku 2014 ještě více přizpůsobovat pro své potřeby. „Bylo jej potřeba upravit tak, aby jej bylo možné integrovat do našeho ERP systému Helios Orange. Hlavním účelem, proč jsme se vydali touto cestou, byla potřeba dosáhnout stoprocentní zpětné sledovatelnosti komponent a zároveň maximálního využití vnitřních prostorů Kardexu. Toto původní software od Kardexu neumožňoval. Vše jsme dále propojili s ručními čtečkami čárových kódů, díky čemuž dosáhli plné automatizace skladu,“ doplňuje Jan Pospíšil, manažer marketingu společnosti Ray Service. Digitalizace v duchu pravidel Průmyslu 4.0 tak, jak ji realizovali v Ray Service, je v českých podmínkách unikátní. Inspiraci v Ray Service hledají desítky jiných firem, které ji za tímto účelem navštěvují. Společnosti Ray Service umožňuje spolu s dalšími návaznými kroky zvyšovat objem produkce, produktivitu práce, dosahovat maximální možné efektivity výroby bez potřeby významně navyšovat počet pracovníků, což představuje v době silného nedostatku technicky vzdělaných pracovníků další významné plus pro úspěšný rozvoj firmy.


O Ray Service

Ray Service, a. s., je česká výrobně obchodní společnost poskytující komplexní řešení v oblasti výroby kabelových svazků, elektromechanických celků, elektronických zařízení a dodávek kabelových komponent pro široké spektrum zákazníků, především z oblastí letectví, pozemní techniky a motorsportu. Dvacet let zkušeností v oboru a intenzivní rozvoj daly vzniknout silné moderní společnosti, která získala prestižní ocenění Firma roku 2017 Zlínského kraje a zařadila se mezi 7 nejlepších společností v České republice. Ray Service je atraktivní zaměstnavatel, nabízí řadu benefitů, vynikající pracovní podmínky, pestrou a čistou práci v příjemném prostředí a pro aktivní zaměstnance s praxí.


www.rayservice.com

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace má i překvapivé benefity, pomáhá uchovat know-how zkušených pracovníků

International Federation of Robotics uvádí, že bylo v tuzemském zpracovatelském průmyslu v roce 2021 instalováno 168 robotů na 10 tisíc zaměstnanců. Podle společnosti Profika, která se zabývá […]

Tatra Trucks investuje 700 milionů korun do výrobních technologií pro dosažení objemu produkce až 2500 vozů za rok

Kopřivnická automobilka odstartovala investice do špičkového strojního vybavení, aby zefektivnila výrobní procesy a zvýšila objem produkce až na 2500 vozidel za rok. Tatra také spustila […]

Inovace a udržitelnost: 83 metrů energetického řetězu pro odpadové hospodářství

Jak skloubit inovace a udržitelnost? Přesně to je příklad projektu 83 metrů dlouhého energetického řetězu, který navrhla a kompletovala litoměřická firma HENNLICH pro jeřábovou dráhu […]