Digitalizace

11. prosince 2018 09:20

Od videoher do továren: Rozšířená realita bude pomalu vstupovat do výrobních podniků

Augmentovaná neboli rozšířená realita (AR), která pomocí speciálních brýlí „promítá“ počítačovou 3D grafiku do reálného prostředí, se kvůli nákladnému vývoji donedávna uplatňovala zejména ve vojenském letectví. Díky postupnému technickému vývoji se dostala do komerční sféry, především do herního průmyslu. A podle aktuálního průzkumu Augmented and Virtual Reality Trends Survey technologické firmy Jabil by se měla do pěti let stát běžnou záležitostí. Podle inženýrské společnosti DEl ze Žďáru nad Sázavou lze očekávat, že tento trend v nadcházejících letech dorazí i do České republiky. AR by do budoucna mohla přinést úsporu nákladů a větší efektivitu.


Rozšířená realita se z oblasti počítačových her přesouvá do dalších oborů lidské činnosti. Jedním z nich je průmyslová výroba, kde pomáhá zlepšovat výrobní procesy v souladu s principy Průmyslu 4.0.

Inzerce

Nadnárodní technologická firma Jabil operující v 29 zemích světa zmapovala, jaká jsou očekávání ohledně zavedení AR do praxe. Podle jejího průzkumu Augmented and Virtual Reality Trends Survey by rozšířená realita měla být pro 69 % respondentů nejpozději do roku 2023 běžně využívanou technologií. „V příštích několika letech očekáváme trend rostoucího využití rozšířené reality i v českých výrobních podnicích. Technologie by měla dopomoci ke zjednodušení a zrychlení výrobních procesů, roli by mohla hrát i při zaškolování pracovníků,“ uvádí Jiří Kabelka, ředitel společnosti DEL, která se specializuje na průmyslovou automatizaci.

Nápověda při opravách i prevence chyb

Speciální brýle pro rozšířenou realitu pomohou například při opravách, kdy pracovníky snáze provedou jednotlivými kroky. Jejich nositelé vidí například vnitřní uspořádání součástek stroje ještě před jeho demontáží. Rozšířená realita ale také může pomoci správně sestavit součástky produktu při výrobě. Vizuálním naváděním v reálném čase ušetří velké množství času oproti zdlouhavým kontrolám v klasických manuálech. „Vhodně implementovaná rozšířená realita by ve výrobní realitě měla šetřit čas, ale také zvyšovat přesnost při opravách nebo skládání součástek, a zároveň snižovat chybovost. Tyto výhody by se potom promítly do vyšší produktivity práce a tedy i ziskovosti podniku,“ vysvětluje Jiří Kabelka.

Programátoři budou hrát stále větší roli

S blížícím se rozmachem rozšířené reality budou výrobní závody muset navyšovat i kapacity softwarových inženýrů. Vývoj software pro AR ve výrobních podnicích je v mnoha ohledech podobný
právě tomu z herního průmyslu, programátorům se proto otevírají nové možnosti v dalších oborech. „Rozšířená realita ve výrobě musí být hlavně přehledná a jednoduchá, zároveň musí odolávat stále sofistikovanějším kybernetickým hrozbám. Při úspěšném útoku by hackerům mohl odhalit fungování klíčových zařízení a ohrozit chod firmy. Ruku v ruce se stále dokonalejšími technologiemi proto bude zapotřebí zlepšovat i IT zabezpečení,“ dodává Jiří Kabelka.


Česká akciová společnost DEL a. s. ze Žďáru nad Sázavou se zabývá automatizací výroby, robotizací a elektrotechnikou. Vznikla v roce 1995. Ve svém výrobním programu společnost uplatňuje nejnovější poznatky z oblasti vědy a výzkumu. V roce 2017 se stala zakládajícím partnerem Národního centra průmyslu 4.0 sdružujícího akademické a výzkumné instituce, průmyslové firmy a profesní organizace. Nyní společnost DEL a. s. zaměstnává více než 300 lidí a je regionálním leaderem v oboru. Od konce roku 2016 je společnost DEL majitelem NES Nová Dubnica, SK.


www.del.cz

Mohlo by se Vám líbit

Tatra Trucks má novou konstrukční kancelář v Brně, v blízké době přibude další v Ostravě

Kopřivnická automobilka nastartovala procesy restrukturalizačních kroků a investic, která mají výrazně zvýšit objem produkce a také zefektivnit její chod v mnoha oblastech. Kvůli navýšení výroby i […]

Pozvánka na 8. ročník konference „Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR a ve světě“

Pozvánka na 8. ročník konference: konferenci: „Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR a ve světě“, která se koná dne 24. 4. 2024 v Brně, v kongresovém centru Quality Hotel […]

Siemens a NVIDIA rozšířily spolupráci v oblasti generativní AI pro imerzivní vizualizaci v reálném čase

Nové řešení propojuje platformu Siemens Xcelerator s aplikačními rozhraními NVIDIA Omniverse Cloud API pro kolaborativní vizualizaci podporovanou generativní umělou inteligencí (AI) Společnosti Siemens a NVIDIA […]