Průmysl 4.0

19. srpna 2019 08:15

Gestalt Robotics přispívá k automatizaci průmyslu

Start-up-Area představí na veletrhu EMO Hannover 2019 zajímavé novinky

O startupy je velký zájem. Mnoho zavedených firem chce se začínajícími firmami spolupracovat, investovat nebo obojí. Thomas Staufenbiel, jeden ze tří zakladatelů mladé společnosti Gestalt Robotics GmbH sídlící v Berlíně, je proto vyhledávaným partnerem. Firma představí na veletrhu EMO Hannover na stánku startupů Spolkového ministerstva hospodářství v hale č. 9 svůj software na míru určený k automatizaci s využitím umělé inteligence.

Tento software se uplatňuje například při průmyslovém zpracování obrazu, jako asistenční podpora pro pracovníky ve výrobě a je rovněž součástí autonomních dopravních a inteligentních robotizovaných systémů.

Jdeme s Thomasem Staufenbielem  na jeho pracoviště, abychom tématiku lépe pochopili. Typickým výzkumným projektem, na kterém právě pracuje společně s dalšími deseti kolegy, je asistenční systém usnadňující montážní činnosti. Pomocí Augmented Reality je montér informován o následných krocích a nejvhodnějším postupu. „Systém je určený k podpoře pracovníků zajišťujících výrobu a přispívá ke zlepšení kvality produktu,” říká T. Staufenbiel. Zatím není rozhodnuto, jakým způsobem bude asistenční systém realizován, jestli prostřednictvím brýlí 3D nebo pomocí displejů.  V rámci výzkumného projektu, který zahrnuje detailní posouzení s následným procesem rozhodování, nyní probíhá jeho vývoj.

Účast ve výzkumných projektech usnadňuje kontakty se zavedenými partnery

Zajistit si účast ve výzkumném projektu není snadné,“ přiznává Thomas Staufenbiel. Být součástí konsorcia etablovaných firem a mít možnost prokázat své kompetence, se vyplácí. U asistenčních systémů, které mají uživatelům pomoci, hraje významnou úlohu ochota je akceptovat. Součástí každého projektu jsou výzkumy i v této oblasti.

Dalším vhodným prostředkem k propagaci firmy je účast na veletrzích. Výrobní průmysl je významným cílovým trhem startupu Gestalt Robotics, a proto chce firma využít ke svému zviditelnění účast na veletrhu EMO Hannover 2019. „Chtěli bychom především navázat kontakty s vedoucími vývoje a výzkumu větších výrobních podniků a porozumět strategii potenciálních uživatelů našeho softwaru,“ vysvětluje T. Staufenbiel důvody prezentace na veletrhu EMO Hannover. Firma  má už s vystoupením na veletrzích zkušenosti.

Společnost Gestalt Robotics  v roce 2016 společně založili kosmický inženýr, odborník v oboru robotizace a expert pro oblast vizí.  Původní idea zahrnovala vývoj softwaru pro mechatronické systémy. Postupně přibývala robotizace a spolu s ní kamerové systémy a rozpoznávání obrazu. „Pojem ´Gestalt´ v názvu společnosti znamená vnější formu nebo podobu. Zabýváme se často vjemy, a proto se nám zdál tento název vhodný,“ vysvětluje Thomas Staufenbiel.

foto: Gestalt Robotics

Firma v letošním roce počítá s dvojnásobným obratem. „Vzhledem k tomu, že je potřeba takových systémů v průmyslu velká, očekáváme a věříme, že tento trend bude pokračovat,“ prohlašuje T. Staufenbiel optimisticky. K okruhu zákazníků patří především automobilový průmysl, uživatelé robotů, anebo dodavatelé komponent, kteří chtějí racionalizovat výrobu ve svém podniku. Personál podle jeho názoru nepředstavuje velký problém. „Pro mladé lidi jsme atraktivní, protože je naše firma vybudována na solidních základech a naši pracovníci mohou prohlubovat a rozšiřovat své kompetence v rámci různých projektů,“ říká spoluzakladatel firmy Thomas Staufenbiel.

Autorka: Sylke Becker


www.emo-hannover.de

Mohlo by se Vám líbit

MCAE Systems představuje řadu cenově dostupných a vysoce výkonných 3D tiskáren kovů Xact Metal střední velikosti XM300G

Společnost MCAE Systems oznamuje, že její partner, společnost Xact Metal uvedla cenově dostupné, středně velké kovové 3D tiskárny XM300G na IMTS 2022 v Chicagu, Illinois […]

Nový 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy

2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy S potěšením oznamujeme, že společnost OnRobot představila novou sadu uchopovačů pro […]

Mezinárodní strojírenský veletrh ukáže cestu k chytrému a efektivnímu průmyslu

Inovativní technologické novinky, téma energetické efektivity i digitální řešení pro průmysl budoucnosti. To vše nabídne již 63. Mezinárodní strojírenský veletrh, který se uskuteční od 4. […]