Plasty

13. dubna 2016 00:08

Zavádíme inovace a strategií je využívání nejmodernějších technologií

Jsem moc ráda, že vám mohu na následujících řádcích přinést reportáž ze společnosti Varroc Lighting Systems, s. r. o., výrobce vnějšího osvětlení pro automobily, která patří mezi světovou špičku ve svém oboru, a to jak ve vývoji a výrobě, tak i v distribuci.

Varroc Lighting Systems, s. r. o.

Společnost Varroc Lighting Systems, s. r. o. se specializuje na výrobu předního a zadního osvětlení a elektronických ovládacích systémů pro automobilový průmysl. Klade důraz na vývoj osvětlení, které poskytuje zvýšenou bezpečnost a ojedinělý styl svým koncovým uživatelům. Pobočky nalezneme v Novém Jičíně, Rychvaldu a Ostravě. Celosvětově má 5 000 zaměstnanců, z toho přes 2 400 v České republice, kde patří mezi 100 nejvýznamnějších zaměstnavatelů. Historie společnosti sahá až do roku 1879, kdy na území České republiky vznikl první psaný záznam o výrobě lampových svítidel do kočárů. Tato svítidla byla v 19. století obdobou dnešních systémů vnějšího osvětlení pro automobilový průmysl.

Produkty Varroc Lighting Systems, s. r. o.

Varroc Lighting Systems, s. r. o. je partnerem výrobců předních světových automobilových značek a zajišťuje, aby jejich vozy splňovaly požadavky zákazníků, kteří očekávají špičkovou technologii, jedinečný vzhled a komfortní pocit z jízdy. Stará se o každodenní bezpečí řidičů i chodců na cestách. Výrobky můžeme najít na různých modelech automobilů, od základních modelů až po luxusní verze. Předními světlomety Varroc je vybaven například Ford Fiesta, Jaguar XF nebo Bentley Continental. Dodává také kompletní externí osvětlení pro Teslu včetně Modelu X. Největšími zákazníky, co se objemu týče, jsou stále Ford a Jaguar Land Rover (JLR). Mezi další velká jména patří Peugeot Citroën (PSA), Opel, VW Group, včetně Škody a Bentley. Do poslední jmenované automobilky jsou dodávána světla pro model Flying Spur, Continental GT, a také nově pro SUV Bentayga. Pro VW a PSA vyrábí společnost Varroc Lighting Systems vysoce inovativní konkurenceschopné osvětlení neboli „atraktivní světla za rozumné ceny“. Lze říci, že společnost Varroc Lighting Systems, s. r. o. zvládá pokrýt potřeby širokého sortimentu – od cenově dostupných výrobků velkých objemů až po „exkluzivní“ malosériovou výrobu. A jak tedy samotná výroba probíhá?

Výroba

Volně se přesouváme do „centra“ výroby, a to vstřikovny. Technologie vstřikování je nejrozšířenější technologií na zpracování plastů. Vstřikováním se vyrábějí takové komponenty, které se dále používají pro kompletaci celkového světla, jako například vstřikování reflektorů (termoset), pouzder (termoplastů) nebo vícekomponentní vstřikování (filtry).Výrobky zhotovené vstřikováním se vyznačují velmi dobrou rozměrovou i tvarovou přesností a vysokou reprodukovatelností mechanických a fyzikálních vlastností.

A jak tedy začíná samotná výroba? Začněme od úplného začátku. Na základě požadavků zákazníka se vytvoří 3D technicky proveditelný návrh. Následně jsou 3D data nového výrobku sdílena s výrobcem vstřikovací formy pro posouzení návrhu designu konstrukce vstřikovací formy, přičemž jsou všechny komponenty navrhovány s ohledem na požadavky funkční i designové tak, aby vyhovovaly veškerým legislativním normám.

Po prvotním návrhu, počítačové simulaci a případném tisku ve 3D dojde k oboustrannému schvalování a případným úpravám. Výlisek prochází určitými fázemi vývoje, které mají zásadní vliv na design formy. Probíhá ověření proveditelnosti výlisku pomocí Mold Flow až do doby, než dojde k finálnímu schválení. Samotná konstrukce formy zahrnuje nezbytnou Mold Flow analýzu, která analyzuje tok materiálu ve formě a ukáže případná kritická místa, která by mohla vést k vadám na výlisku.

Následují modely a stavba nástrojů (CAD). Nová forma prochází zkouškami nástrojů (prototypové, sériové), vyhodnocením rozměru a vzhledu nového výrobku. Jakmile je vše v pořádku, je spuštěná sériová výroba, která probíhá na 82 vstřikovacích strojích značky ENGEL o uzavírací síle 500 až 1 500 t. Následují povrchové úpravy a finální montáže výrobků.

Nástrojárna

Samotné výrobě předchází role nástrojárny. Nástrojárna se během své historie, která začala v r. 1948, vyvíjela a vyráběla různé druhy nástrojů a přípravků, které byly dány výrobním programem firmy. V posledních desetiletích se přeorientovala na vývoj a výrobu vstřikovacích forem pro plastové díly světlometů, které Varroc Lighting Systems, s. r. o. vyvíjí. Technologie výroby je přizpůsobena výrobě různých typů vstřikovacích forem v rozmezí 10–12 t (ideálně do 10 t kvůli technologickým možnostem výroby).

Nosným prvkem nástrojárny je vývojová konstrukce forem a speciálních linek. Z hlediska technologie výroby jsou to čtyř a pětiosé CNC obráběcí stroje a CNC hloubičky a drátovky.

Nástrojárna se také zabývá vývojem a výrobou automatizovaných zařízení výrobních linek pro montáž světlometů. Služeb nástrojárny je využíváno především interně, ale nástrojárna dodává také do Varroc Lighting Systems v Mexiku a externím zákazníkům či některé speciální zařízení firmám do Maďarska, Číny, Indie a Mexika. V případě potřeby kapacit nebo některých speciálních technologií nástrojárna kooperuje s externími nástrojárnami.

Na zajištění celého procesu vývoje a výroby je zaměstnáno cca 170 zaměstnanců různých profesí. Nástrojárna úzce rovněž spolupracuje s oddělením výzkumu a vývoje, které je v těsné blízkosti nástrojárny, což je výhoda při dolaďování designu forem a vyjasňování požadavků výroby a technologie.

Vývoj a výzkum

Na vývoj a výzkum je kladen velký důraz. Důkazem toho je i fakt, že Varroc Lighting Systems, s. r. o. má v České republice globální vývojové centrum, které zaměstnává přes 400 odborníků. Získání takto výjimečného statusu v rámci společnosti nebylo vůbec snadné, neboť bylo doprovázeno řadou překážek souvisejících s kulturou, jazykem a technickými výzvami. Nicméně technická základna je opravdu mimořádně dobrá a umožnuje přilákat ty nejnadanější pracovníky.

Zaměstnanci mají možnost pracovat na nejmodernějších inovacích a být v přímém kontaktu s celou řadou zákazníků z celého světa. V současné době jsou rozšiřovány prostory vývojových kanceláří jak v Novém Jičíně, tak i v Ostravě, včetně rozšíření laboratoří. Jen v loňském roce společnost nabrala přes sto nových inženýrů a v tomto trendu bude pokračovat i v roce 2016, kdy plánuje v intenzivním náboru pokračovat. Uplatnění naleznou zejména odborníci v oblastech optiky, konstrukce a elektroniky.

Zajímalo mě také, čím se chce společnost odlišit od konkurence. Varroc Lighting Systems, s. r. o. se orientuje na zákazníka a nabízí nadstandardní úroveň služeb. Společnost je maximálně flexibilní a rychlá při zavádění změn požadovaných zákazníkem. Zavádí inovace do většinového segmentu a snaží se o optimalizování nákladů a světelného výkonu.

Plány do budoucna

Na úplný závěr jsem se nemohla nezeptat na plány či vize do budoucna. Varroc Lighting Systems, s. r. o. je šestým největším dodavatelem světelné techniky pro automobily na světě, proto se nemůže spoléhat pouze na investice do nových technologií. Maximální důraz je kladen na zákazníka, snahu o bezkonkurenční úroveň a maximální flexibilitu. Strategie se soustředí na rozšiřování portfolia zákazníků, využívaní nejmodernějších technologií, designu a v neposlední řadě klade důraz také na kvalitu.

Inovační řešení nesmí být však na úkor kvality výrobků, protože pouze za těchto podmínek Varroc Lighting Systems, s. r. o. může vyhovět požadavkům zákazníků.

Ivana Nedbalová, šéfredaktorka


Varroc Lighting Systems, s. r. o.
Suvorovova 195
742 42 Šenov u Nového Jičína
www.varroc.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

Síťový portál PCH od společnosti Parker Hannifin poskytuje trhu nový přístup ke komunikačním modulům Ethernet pro automatizaci v továrnách

Nové inovace otevírají cestu ke snížení nákladů na stroje, zkrácení doby spouštění a menšímu množství prostojů Společnost Parker Hannifin, která je mezinárodním lídrem v oblasti technologií a systémů […]

Zdánlivě nemožné technické dílo se stalo skutečností

Díky odborným znalostem a schopnostem společnosti Sandvik Coromant vznikla kombinace Michelangela, Rodina, Kollwitz, Kotara a Savage Vytváření uměleckých děl z kovu není žádná novinka. Mnohým z nás se […]

Závod Siemens v Trutnově rozjel novou linku na plošné spoje

V těchto dnech zahajuje trutnovský závod Siemens zcela novou výrobu desek plošných spojů (PCB). Desky plošných spojů tvoří základ moderních digitálních řídicích modulů PLC, které koncern […]