Plasty

25. ledna 2021 18:01

WIPAG – recyklované materiály ve vysoké kvalitě – vylepšení povinné bilance CO2, úspora hmotnosti a příspěvek ekologii.

Německá firma WIPAG používá ve výrobě jedinečné a patentované postupy recyklace automobilových dílů, pocházejících ze starých vozů (post – consumer PCR ) či vyřazených výrobků přímo z výroby (textilní provovýroba, industrial PIR). Ke všem vyráběným kompoundům je k dispozici stejná dokumentace jako k “prime“ materiálům (atest, datasheet, atd.).

Z polyolefinů lze nabídnout WIPAFLEX (PP/PE/EPDM) s minerálním plnivem. Modul materiálu je ca. 1200 MPa, vhodnými aplikacemi pak nadkolí automobilu, flexibilní krytky, odvodňovací žlaby, ochranné prvky, apod.

Materiály WIPELAST (PP/EPDM) mají vyšší plnění minerálem a modul až do 2000 Mpa. Současné aplikace zahrnují nárazníky, ochranné lišty, kryty kabelových svazků, díly pro vedení vzduchu.

Sydney, Australia – January, 26th 2008: A Honda Civic Type R parked in front of a warehouse garage door in Australia.

Silnou oblastí je pro WIPAG / ALBIS výroba a prodej polyamidů. Možnou výhodou je volba procentního obsahu recyklátu v kompoundu. Altech ECO s vysokým podílem recy má vlastnosti blízké “prime“ materiálu, Altech IQ čistě z recyklátu má mechanické vlastnosti na ca. 60 % “prime“ materiálu. Aplikacemi pro PA6 a PA 66 jsou pak nejrůznější technické díly.

Ojedinělé na trhu jsou plasty s uhlíkovými vlákny (CRP). Použitá vlákna z recyklovaných uhlíkových střiží (spolu s pryskyřicí základ uhlíkového kompozitu) umožňují nabídnou velmi dobrou cenu pro výsledný PP nebo PA kompound. Vlastnostmi materiálů s těmito vlákny jsou nízká hustota a velmi vysoká pevnost – oba zásadní pro současný trend odlehčování výrobků za účelem redukce CO2 v ovzduší. Materiály jsou přirozeně elektricky vodivé, to lze s výhodou využit tam , kde je důležitý odvod elektrického náboje.

Aplikace jsou pestré :

Automotive – kryt motoru, upevňovací prvky motoru, kryt palivové nádrže, prvky centrální konzoly, části sedaček, díly dveří, prvky opěrky ruky

E&E – díly vysavačů, prvky filtrů vzduchu, díly ventilátorů, díly pro ruční elektrické nářadí, díly s antistatickou výbavou.

Sport – pádla,prvky lyží, díly kiteboardu, lyžařské boty, díly motocyklů – tuning.

Aktuálně představuje WIPAG/ALBIS uvedené materiály u systémových automotive dodavatelů (TIER1) a výrobců automobilů (OEM).


WIPAG patří do skupiny firem OTTO KRAHN z Hamburku, spolu s firmami ALBIS (distribuce plastového granulátu), MOCOM (výroba, kompoundace), KRAHN (distribuce chemikálií). OTTO KRAHN je rodinná firma s více než stoletou tradicí.

www.wipag.de

www.albis.com

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]