Plasty

08. září 2015 00:48

Využití statické elektřiny v průmyslu výroby a zpracování plastů

Nepříjemné účinky statické elektřiny jsou již velmi dobře známé. Lidé pociťují nepříjemné výboje, materiály se lepí k sobě, elektrostatické výboje mohou způsobit poškození materiálů nebo dokonce i způsobit požár. Elektrostatický náboj však může být i velmi užitečný! Materiály je možné dočasně spojovat k sobě, statická elektřina je neviditelná pomocná ruka ve vaší výrobě. Tato metoda se již používá v mnoha výrobních procesech.

Popis

Firma Simco-ION z Nizozemí vyrábí ucelenou řadu zařízení nazvanou Chargemaster, která umožňuje využívat statickou elektřinu pro dočasné spojování materiálů a elektrostatické nabíjení při výrobě a zpracování plastů. Přilnavost materiálů je vytvářena pomocí elektrostatického náboje. Výsledkem je zjednodušení a urychlení výrobních procesů. Základem těchto systémů jsou stejnosměrné vysokonapěťové generátory (0–60 kV obou polarit s plynulou regulací) a různé typy nabíjecích elektrod a tyčí. Vysoké napětí z generátoru se přivádí na hroty elektrod nebo tyčí, vznikající ionty jedné polarity nabíjí materiály, které se potom vzájemně nebo k jiným plochám elektrostaticky přilepí. Generátory používají vysokofrekvenční spínací technologii, která zajišťuje konzistentní výstupní napětí pro nastavené hodnoty. Generátory jsou elektronicky proudově omezeny a chráněny proti přeskoku jiskry.

Aplikace

Nejvhodnější vysvětlení využívání statické elektřiny je pomocí aplikací:

1. IML (In Mould Labeling)

Electrostatic In Mould Labeling umožňuje přichycení nálepky (etikety) uvnitř formy během vstřikování, tváření nebo vyfukování plastů. Firma Simco ION je světový lídr v této technologii a některé metody má dokonce chráněné patenty.

Příklady výrobků dekorovaných metodou IML

2. Electrostatic edge pinning on cast film line

Elektrostatické přichycení okraje fólie ke chladicímu válci při extruzi fólií zabraňuje neck-in efektu – zmenšení výsledné šířky fólie.

Umístění nabíjecí elektrody

3. Přebalování výrobků před smršťovacím tunelem pro plastové obaly.

Elektrostatické nabíjení zabrání stažení obalu.

Umístění nabíjecí elektrody

4. Výroba dřevotřískových desek

Dekorační plastová fólie je z obou stran dřevotřískové desky přichycena pomocí elektrostatického náboje do doby než je celá deska slepena v lisu.

5. Detekce perforací v materiálech

Perfomaster je zařízení, které vytváří kontrolovanou jiskru vysokého napětí, detekuje ji a vyšle pulzní signál. Pulzní signál je k dispozici na výstupním konektoru a může se využít pro počítání množství perforací (např. množství sáčků navíjených na roličku) na materiálu nebo jako detekce porušení materiálu (např. fólií, vstřikovaných nádob, uzávěrů), kde je nezbytné mít zaručenou nepropustnost materiálu.

V současné době existují stovky dalších aplikací využití statické elektřiny v různých průmyslových aplikacích. Neváhejte nás kontaktovat pro jejich možné využití ve vaší výrobě.

Příklady nabíjecích elektrod

Miniaturní nabíjecí stejnosměrný generátor CMM Easy


LONTECH – surface treatment, s. r. o.
533 22 Býšť 34
Tel.: 466 989 560
Tel.: 603 471 086
E-mail: lontech@lontech.cz
www.lontech.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

Nové kloubové ložisko pro potravinářství

Nová, bezplatná vzorkovnice igubal Food Contact – včetně magnetu a nového dvojitého kloubového ložiska V potravinářském průmyslu musí součásti strojů splňovat velmi vysoké hygienické požadavky, […]

Novinky v Siemens Industrial Edge: nová cloudová služba, více zařízení a integrace low-code

Ekosystém Siemens Industrial Edge byl rozšířen o nový hardware asoftware Portál Industrial Edge Management nově v nabídce jako cloudová služba Low-code pro Industrial Edge: jednodušší programování […]

Projektory Panasonic poskytují pohlcující zážitek z motokár

Motokáry Chaos Karts v Manchesteru využívají LCD projektory Panasonic řady PT-MZ20 se svítivostí 20 000 lm, které hráčům umožňují vychutnat si živé hraní videoher V zábavním […]