Plasty

13. dubna 2016 00:33

Voština pro střechy vozů

Nový typ lehké střechy na vozidle smart fortwo

Poprvé bude vnější část automobilu vyráběna ze struktury voštinového sendviče s folií třídy A

Díky polyuretanové pěně Elastoflex® od společnosti BASF je poprvé možné vyrábět vnější části automobilů ze struktury voštinového sendviče s folií třídy A.

Střešní modul pro standardní model nového smart fortwo se skládá z papírové voštiny obložené rohožemi ze skleněných vláken. Během impregnačního procesu je na tento kompozit nasprejován Elastoflex® E 3532 s nízkou hustotou, který se aktivuje teplem a celá konstrukce se spolu s celobarevnou fólií a povrchem třídy A slisuje.

Velkou výhodou této technologie je to, že se jedná o jednokrokový proces, díky němuž dochází ke značné úspoře nákladů, energií a efektivnější práci. Jediným úkonem tak lze vytvořit střechu, která je při zachování stejné síly a tuhosti v ohybu o 30 % lehčí než standardní střecha. Lehká střecha byla vyvinuta společností Fehrer Composite Components, která ji vyrábí ve svém závodě v Großlangheimu v Německu.

Tato voštinová technologie byla již dříve použita v interiérech automobilů, například pro podlahy v zavazadlovém prostoru, střešní obložení či zadní police. Aby ji společnost BASF mohla použít v exteriéru, upravila viskozitu a reaktivitu Elastoflexu® E (semi-rigidní polyuretanový systém) vyvinutého pro voštinové technologie tak, aby mohl být optimálně opracováván v každém výrobním kroku a aby vykazoval dobré adhezivní vlastnosti. To zaručuje rovnoměrné smáčení skleněných vláken rohoží tenkou vrstvou Elastoflexu® E, který díky tomu nestéká. Jakmile je polotovar impregnován, vylisuje se společně s folií třídy A v zahřáté formě do požadovaného tvaru. Zahřátí způsobí, že PU pěna mírně přepění přes okraj sendvičové konstrukce a vytvoří tak pevný kompozitní materiál mezi folií, výztužnou rohoží a voštinovým jádrem.

Krátká doba cyklu a efektivní proces

Upravením reaktivity materiálu Elastoflex® došlo k zefektivnění doby cyklu. Dekorační materiály a fólie kromě toho mohou být přímo vázány nebo vypěnovány do formy, jelikož Elastoflex® E vykazuje dobrou přilnavost k filmům. Střecha modelu smart fortwo je umístěna na vnější straně fólie s povrchem třídy A. Textilní potah je připevněn na vnitřní straně.

„Na rozdíl od klasických kompozitních dílů nejsou při výrobě této střechy jednotlivé vrstvy slepovány ve vícestupňovém procesu, ale jsou vyráběny v jediném výrobním kroku. Díky procesu s polyuretanovou pěnou a díky technické podpoře firmy BASF je tato technologie mnohem efektivnější,“ říká Gao Kwintmeyer, Global Purchasing Fehrer.

Více informací naleznete na: www.elastoflex.de.

www.basf.cz


O společnosti BASF

Ve společnosti BASF tvoříme svět chemie – a činíme tak již 150 let. Rozsah našeho portfolia sahá od chemických látek, plastů, přes speciální chemii a produkty pro ochranu rostlin po ropné produkty a zemní plyn. Jako přední světová chemická společnost spojujeme hospodářský úspěch s ochranou životního prostředí a sociální zodpovědností. Prostřednictvím vědy a inovací umožňujeme našim zákazníkům reagovat v téměř každém průmyslovém odvětví na současné i budoucí potřeby společnosti. Naše produkty a řešení přispívají k zachovávání zdrojů, zajišťování výživy a zlepšování kvality života. Tento náš přínos jsme shrnuli do našeho firemního záměru: Tvoříme svět chemie pro trvale udržitelnou budoucnost. V roce 2014 dosáhla společnost BASF obratu přes 74 miliard EUR a ke konci téhož roku zaměstnávala okolo 113 000 pracovníků. Akcie společnosti BASF jsou obchodovány na burzách ve Frankfurtu (BAS), Londýně (BFA) a Curychu (AN). Další informace o společnosti BASF najdete na internetu na adrese www.basf.com.


O divizi Performance Materials společnosti BASF

Divize Performance Materials společnosti BASF zastřešuje veškeré know-how společnosti BASF o materiálech, pokud jde o inovativní plasty přizpůsobené na míru. Celosvětově je aktivní ve čtyřech hlavních průmyslových odvětvích – doprava, stavebnictví, průmyslové aplikace a spotřební zboží – divize má tedy silné portfolio výrobků a služeb spojené s hlubokým porozuměním řešení systémů orientovaných na aplikace. Klíčovou hnací silou ziskovosti a růstu jsou úzká spolupráce se zákazníky a jasné zaměření na řešení. Silné schopnosti v oblasti výzkumu a vývoje poskytují základ pro vývoj inovativních výrobků a aplikací. Divize Performance Materials dosáhla v roce 2014 celkových tržeb ve výši 6,5 miliard euro.

Více informací na: www.performance-materials.basf.com.


BASF v České republice

Společnost BASF spol. s.r.o., dceřiná společnost BASF SE, patří k předním firmám chemického průmyslu v České republice. Z Prahy a jiných závodů je distribuován celý sortiment inovativních a vysoce hodnotných výrobků skupiny BASF. V roce 2014 měla v České republice skupina BASF 278 zaměstnanců a dosáhla obratu ve výši 741 milionů Eur. Další informace jsou uvedeny na internetové stránce www.basf.cz.


 

Mohlo by se Vám líbit

Závod Siemens v Trutnově rozjel novou linku na plošné spoje

V těchto dnech zahajuje trutnovský závod Siemens zcela novou výrobu desek plošných spojů (PCB). Desky plošných spojů tvoří základ moderních digitálních řídicích modulů PLC, které koncern […]

Asseco Solutions je špičkovým hráčem i ve světě cloudu

Informační technologie patří k oblastem s nejrychlejším růstem a největším tempem změn. V posledních letech však existuje technologie, která i v porovnání s ostatními v této branži, roste extrémně rychle. Je […]

Podlahové rošty a schodišťové stupně Kytulava. Umožňují snadnou a rychlou instalaci a bezpečný provoz nejen v exteriéru

Společnost Kytulava představuje lehké ocelové konstrukce do exteriéru i interiéru průmyslových staveb, jsou to především podlahové rošty, schodišťové stupně, žebříkové příčky a další. Kytulava patří […]