Plasty

20. dubna 2018 00:09

Unipetrol vykázal za rok 2017 zisk téměř 9 miliard Kč

  • Tržby skupiny Unipetrol činily 122,5 mld. Kč (+ 39 %)
  • Čistý zisk dosáhl 8,7 mld. Kč (+ 9 %), provozní zisk EBITDA LIFO 14,8 mld. Kč (+ 23 %)
  • Investice dosáhly 7,5 mld. Kč
  • Vysoké využití rafinérských výrobních kapacit na úrovni 90 %
  • Benzina provozuje již 401 čerpacích stanic a zvýšila tržní podíl na 20,5 %
  • Cena akcií vzrostla v meziročním srovnání o 105 %

Největší rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol zveřejnila hospodářské výsledky za rok 2017. Tržby činily 122,5 miliard Kč, v meziročním srovnání vzrostly o 34,7 miliard Kč (+ 39 %). Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) dosáhl výše 14,8 miliard Kč, což představuje meziroční nárůst o 2,8 miliard Kč (+ 23 %). Čistý zisk meziročně vzrostl o 684 milionů Kč (+ 39 %) na hodnotu 8,7 miliard Kč. Tyto zlepšené výsledky byly pozitivně ovlivněny především dobrým stavem makroekonomického prostředí, vysokým využitím výrobních kapacit a příjmy z pojištění proti poškození majetku a přerušení provozu za mimořádné události v roce 2015.

„Loňský rok byl v mnoha ohledech rekordní. Zvýšili jsme tržby a provozní zisk na historickou úroveň, pokračovali jsme v mohutných investicích do modernizace a rozvoje našich klíčových výrobních jednotek. Ty dosahovaly vysokého stupně využití. Výrazně jsme pokročili v kompletaci stavby nové polyetylenové jednotky PE3, která je klíčovou investicí v naší strategii. V maloobchodním segmentu jsme investovali do rozšiřování počtu čerpacích stanic a jejich modernizace, zejména do rozvoje občerstvovacího konceptu Stop Cafe. Benzina díky tomu navýšila své vedoucí postavení na trhu a překročila dvacetiprocentní hranici tržního podílu,“ shrnul uplynulý rok Andrzej Modrzejewski, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Unipetrol.

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázala skupina Unipetrol v roce 2017 provozní zisk EBITDA LIFO ve výši 13,5 miliard Kč. V meziročním srovnání jde o nárůst o 2,4 miliard Kč (+ 21 %). Dosažené výsledky byly pozitivně ovlivněny stabilním provozem obou rafinerií a meziročním navýšením využití výrobních kapacit z 62 % na 90 %. Díky tomu Unipetrol meziročně zvýšil objem zpracované ropy o 46 % na 7,9 milionů tun. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 9 % na 6,8 milionů tun. Etylenová jednotka byla využita na 82 % (meziroční změna + 65 %), což se projevilo ve výrazném nárůstu prodejních objemů petrochemických produktů, a to o 86 % na úroveň 2 milionů tun. Z toho Spolana, která uzavřela minulý rok čistým ziskem 433,5 milionů Kč, přispěla prodaným objemem ve výši 397 tisíce tun.

Mohutné investice do rekonstrukce a modernizace

Unipetrol v uplynulém roce proinvestoval více než 7,5 miliardy Kč. Vynaložené prostředky směřovaly zejména do projektů zaměřených na modernizaci a rozvoje výrobních provozů, ochrany životního prostředí (více než 200 milionu Kč), optimalizace energetické efektivity a zvýšení procesní bezpečnosti. Úspěšně pokračovala výstavba nové polyetylenové jednotky PE3. Stavba jednotky PE3 je v současné době dokončena ze 77 %, celkové dokončení se předpokládá na konci letošního roku. Mezi klíčové projekty patřila také probíhající rekonstrukce teplárny T700 a revitalizace jednotky parciální oxidace (POX). V oblasti dopravy a logistiky Unipetrol investoval do nákupu nových lokomotiv. Investice mířily rovněž do neratovické Spolany, a to do modernizace a ekologizace výroby a do produkce granulovaného hnojiva Spolsan G.

Zaměstnanost a Nadace Unipetrol

Na konci roku 2017 měla skupina Unipetrol 4 638 zaměstnanců. Unipetrol v loňském roce pokračoval v podpoře vědy a vzdělávání. Založením Nadace Unipetrol zintenzívnil spolupráci se středními a vysokými školami a zvýšil finanční podporu středoškolským a vysokoškolským studentům. Na konci roku Nadace Unipetrol vyplatila první stipendia 22 středoškolským a 18 vysokoškolským studentům přírodovědných a technických oborů.

Redakčně zpracováno z www.unipetrol.cz


Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v České republice. Skupina Unipetrol se zaměřuje především na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.


 

Mohlo by se Vám líbit

DAKO-CZ poprvé v historii překonalo dvoumiliardové tržby. Za poslední čtyři roky vyrostlo o 100 procent

Společnost DAKO-CZ, výrobce brzdových systémů a komponent pro kolejová vozidla z východočeské Třemošnice, pokračuje ve strmém růstu. V roce 2019 poprvé překonala miliardový obrat a za pouhé […]

Nová úroveň digitalizace: EDI modul přímo v informačním systému Abra šetří firmám čas i peníze

Informační systém Abra Gen přináší nový EDI modul, který svou funkčností posouvá úroveň bezpapírové komunikace. Na vývoji modulu se společně s firmou Abra Software podílel […]

O krok napřed – EMCO stroje s řídicím systémem SINUMERIK ONE

Digitálně nativní CNC řídicí systém SINUMERIK ONE s novými technologickými funkcemi a uživatelským rozhraním v novém designu se již úspěšně používá na soustruzích a frézkách […]