Plasty

15. dubna 2025 21:51

Tým japonských vědců vyvinul nový typ plastu, který se zcela rozpouští v mořské vodě

Pouze asi 9 % plastů na celém světě je skutečně recyklováno. Zbytek končí na skládce, ve spalovnách nebo v přírodě. Velká část plastů doputuje také do oceánu. Podle vědeckých odhadů bude do roku 2050 v oceánu více kusů plastu než ryb. Tým japonských vědců vyvinul nový typ plastu, který se zcela rozpouští v mořské vodě, což představuje významný průlom v boji proti znečištění plasty. Jedná se o novou rodinu plastů, které jsou pevné, stabilní, recyklovatelné, mají široké možnosti použití, a navíc nevytvářejí mikroplasty.

Inzerce

Tento inovativní materiál, který vytvořili vědci z RIKEN Center for Emergent Matter Science a Tokijské univerzity, slibuje řešení jednoho z nejpalčivějších ekologických problémů naší doby. Nově vyvinutý plast je založen na supramolekulární chemii využívající iontové monomery spojené reverzibilními solnými vazbami. Tato jedinečná struktura umožňuje plastu zachovat si pevnost během používání a zároveň rychlou degradaci při vystavení slané vodě.

Slaná voda způsobí, že se materiál rychle rozpadne na původní monomery, dále se pak postupně rozkládá vlivem bakterií v oceánu nebo v půdě mořského dna.

„Testy ukázaly, že plast se začne v mořské vodě rozkládat během několika hodin a během deseti dnů se úplně rozloží, přičemž se uvolní živiny podobné hnojivu, které mohou prospívat životu mořských rostlin. Výrobní proces je stejně inovativní; zahrnuje smíchání složek ve vodě za účelem vytvoření viskózní vrstvy obsahující strukturní prvky a vodnaté vrstvy bohaté na ionty solí,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Tento kritický krok zajišťuje, že si materiál zachová svou pevnost. Lze jej pak tvarovat do různých forem a vykazuje pevnost i možnosti všestranného využití srovnatelné s konvenčními plasty. Experti věří, že by mohl být přijat v různých průmyslových odvětvích, zejména v těch, která potřebují obaly na jedno použití.

Řešení problému mikroplastů

„Když konvenční plasty degradují, rozpadají se na menší fragmenty známé jako mikroplasty. Nedávné studie ukázaly, že mikroplasty jsou nyní v našich oceánech všudypřítomné. Dokonce následně pronikají do potravin, což vyvolává obavy ohledně jejich potenciálních zdravotních dopadů na lidi,“ říká Jaroslav Žák ze společnosti BWT a dodává: „Nedávná studie americké Columbia University zjistila, že jeden litr balené vody obsahuje v průměru 240 tisíc malých kousků plastu. Mikroplasty však může obsahovat i kohoutková pitná voda, nečistoty z ní pak dokáží naštěstí odstranit pokročilé filtry.“

 

 

Mohlo by se Vám líbit

Přípravy na MSV 2025 jsou v plném proudu. Podívejte se na první novinky letošního ročníku

Od 7. do 10. října 2025 se na brněnském výstavišti koná již 66. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Svým návštěvníkům představí průmyslové inovace a nejnovější trendy napříč obory. Letos se […]

Bez mazání i při použití kovu: Polymerová kuličková ložiska pro nápojáře

Samomazná a bezúdržbová kloubová ložiska igubal nově dostupná s cenově výhodnými plechovými domečky V nápojářském průmyslu jsou ložisková tělesa a přírubová ložiska často vystavena silnému […]

Robotika, automatizace a inovace: Pardubice přivítají Technology Days 2025

Výrobní podniky čelí stále větším nárokům na efektivitu, kvalitu, digitalizaci a flexibilitu. Odpovědí jsou moderní technologie, které propojují automatizaci, robotiku a pokročilá výrobní řešení. Právě […]