Plasty

20. dubna 2015 00:20

Technologické dny společnosti Arburg 2015

Odborná veřejnost se sešla v Loßburgu

Od 11. do 14. března 2015 navštívilo Technologické dny společnosti Arburg celkem více než 5 900 pozvaných hostů, kteří zde měli možnost získat podrobný přehled o trendech v tomto odvětví a o klíčových kompetencích společnosti.

V centru pozornosti byla zpracovatelská technika pro efektivní výrobu, sahající od jednotlivých dílů až po velkosériově vyráběné produkty, od zařízení freeformer pro aditivní výrobu až po široký výrobní program vstřikovacích lisů Allrounder.

„V tomto roce jsme pro naše zahraniční hosty znovu sestavili velmi zajímavý program týkající se technologie a služeb, který obsáhle informoval o našich inovativních a efektivních řešeních a umožnil nahlédnout do budoucnosti efektivní výroby plastových dílů,“ zdůraznil Michael Hehl, výkonný ředitel a mluvčí vedení společnosti Arburg. „Tak jako každý rok jsme měli několik tisíc odborných návštěvníků z celého světa. Je tomu tak díky tomu, že na celém světě neexistuje srovnatelná akce, a protože se zde ve srovnání s odbornými veletrhy můžeme ještě intenzivněji a individuálněji věnovat našim zákazníkům.“

Přibližně 45 procent návštěvníků přijelo letos ze zahraničí. Největší skupiny pocházely z Evropy. Ze Švýcarska to bylo přibližně 280, z Francie přibližně 210, z České republiky přibližně 160 a z Polska přibližně 130 účastníků. Významné skupiny přicestovaly také ze zámoří, hlavně z USA (cca 140 návštěvníků) a z Číny (cca 100).

Inteligentní individualizace velkosériově vyráběných dílů

V rámci Arény efektivity bylo předvedeno, jak lze pomocí zařízení freeformer dosáhnout individualizace u velkosériově vyráběných dílů. Na příkladu kancelářských nůžek se mohli hosté seznámit s kombinací vstřikování a aditivní výroby za použití technologií Industry 4. 0. Návštěvníci si k tomu vybrali variantu polotovaru nůžek. Stroj Allrounder nastříkl rukojeti nůžek, poté byl laserem vyznačen kód pro jednoznačnou zpětnou sledovatelnost a jako informace o všech relevantních procesních údajích. Na stanici freeformer byl na nůžkách aditivně vytvořen individuální, jedinečný 3D nápis z PP.

Dále společnost Arburg společně s partnery předvedla na osmi stanicích u celého výrobního řetězce potenciály optimalizace pro efektivní výrobu plastových dílů.

Zařízení freeformer předvedla svoje schopnosti

Celkem pět zařízení freeformer předvedlo aktuální pokrok v technologii vstřikování plastů do volného prostoru (AKF): Exponáty v Aréně efektivity názorně ukázaly kromě individualizace velkosériově vyráběného zboží nové možnosti designu výrobků a technologie nástrojů. Jedno zařízení freeformer zde předvedlo, jak lze během velmi krátké doby vyrobit nové funkční vzorky rukojetí nůžek a jak lze díly optimálně zkonstruovat pro aditivní výrobu. Další systém aditivně vyrobil držák nůžek jako alternativu ke konvenční výrobě zpracování plastů.

V technologickém středisku freeformer se např. vyráběl shrnovací měch z TPU a přívěsek na klíče z ABS s pohyblivým kloubem, přičemž druhá vstřikovací/dávkovací jednotka byla použita k nanášení speciálního podpůrného materiálu, který lze později jednoduše odstranit ve vodní lázni.

Zaměřeno na mikrodílce

Speciální mikrovýrobní buňka sestavená okolo elektrického stroje Allrounder 270 A pracovala s novou mikrovstřikovací jednotkou o velikosti Euromap 5. Společně s lineárním robotickým systémem Multilift H 3+1 vzniklo flexibilně použitelné systémové řešení pro opakovatelnou výrobu mikrosoučástí, zde pro kolečka s mikrorozměry a o hmotnosti pouze 0,004 g. Nová mikrovstřikovací jednotka kombinuje přesnou regulaci krátkých drah s vysoce dynamickým plněním.

Výroba odlehčených dílců

Z oblasti výroby lehkých konstrukcí zde mohli návštěvníci vidět několik zařízení. Společnost Arburg společně s Institutem pro zpracování plastů (Institut für Kunststoffverarbeitung, IKV) z Cách vyzkoumala a vyvinula metodu Profoam a představila zde nejnovější technologický stav. Při metodě Profoam se plastový granulát v podavači před vstřikovací jednotkou obohatí o hnací kapalinu. Elektrický Allrounder 820 A na příkladu krytu airbagu z lehčeného PP vyztuženého vlákny předvedl, jak se dají vyrábět lehké, stabilní a minimálně se deformující součásti s homogenní pěnovou strukturou.

Hospodárnou výrobu vysoce pevných lehkých konstrukcí metodou přímého vstřikování dlouhých vláken předvedl hydraulický Allrounder 820 S. Vyráběl vysokopevnostní pedál pro automobilový průmysl.

Na hydraulickém stroji Allrounder 470 S se vyráběly lehké součásti z částicové pěny a vstřikováním termoplastu byly integrovány další funkce.

Bohatý rámcový program

Návštěvníci Technologických dnů měli dostatek příležitostí seznámit se také se strojovou výrobou při prohlídkách závodu. V oblasti služeb mohli návštěvníci získat obsáhlé informace o produktových školeních, managementu náhradních dílů a preventivní údržbě pomocí speciálních servisních balíčků pro příslušné stroje. Dále byli návštěvníci seznámeni s tím, jak lze prodloužit životnost strojů pravidelnou údržbou a správnou péčí. Přibližně 2 600 účastníků navštívilo náročné a informativní odborné přednášky v německém a anglickém jazyce. Témata byla snižování jednicových nákladů, technologie vstřikování plastů do volného prostoru (AKF), pěnové vstřikování, dodávky výrobních systémů na klíč a úspěšná historie jedné společnosti na základě změny technologie se strategickým partnerem Arburg.

Ing. et Ing. Daniel Orel, Ph.D.


ARBURG spol. s r. o.
Černovická 40, 618 00 Brno
Tel.: +420 (0) 548 422 471
czech@arburg.com
www.arburg.com/cs/cz


 

Na Technologické dny společnosti Arburg přijelo do Loßburgu od 11. do 14. března 2015 více než 5 900 odborníků na zpracování plastů z celého světa, aby zde získali informace o trendech a inovacích v oblasti zpracování plastů

V Aréně efektivity bylo možné vidět, jak lze pomocí zařízení freeformer dosáhnout individualizace u velkosériové výroby dílů

Kromě praktických ukázek nabídla společnost Arburg na Technologických dnech pět různých odborných přednášek, které vzbudily velký zájem

V technologickém středisku freeformer vysvětlovali odborníci potenciál technologie vstřikování plastů do volného prostoru (AKF), zatímco zařízení freeformer aditivně vyráběla náročné součásti

 

Mohlo by se Vám líbit

Veletrhy wire & Tube nastavují nové standardy

Globální hráči z celého světa na vrcholném setkání oboru v Düsseldorfu Inzerce Veletrhy wire & Tube potvrzují i v roce 2024 (s více než 2.600 vystavovateli z 65 zemí) […]

Německá výroba obráběcích strojů dále stagnuje. Očekává se pokles výroby. Nové objednávky nejsou na obzoru.

Prodej obráběcích strojů členských firem svazu VDW je v současné době stále podporován nevyřízenými objednávkami. Na obzoru se nerýsuje žádná pozitivní změna trendu v objednávkách. Ve […]

AI na veletrhu HANNOVER MESSE: Klíč ke konkurenceschopnému a udržitelnému průmyslu

Posílení konkurenceschopnosti, ochrana klimatu, podpora prosperity – to jsou hlavní úkoly, které dnes stojí před průmyslem. Klíčem ke zvládnutí těchto výzev jsou inovativní technologie. Jak […]