Plasty

02. října 2018 16:14

Technologické a energetické výhody použití plastifikačního šneku „MultiCompound“

Profil šneku MultiCompound vyvinulo vývojové oddělení společnosti BrixiaPlast jako odpověď na potřeby našich zákazníků. Nejedná se o tradiční bariérový šnek, ale o evoluci tohoto starého konceptu. Tato evoluce tkví v možnosti použití tohoto šneku pro velké množství polymerů, jako například PP, PE, PC, ABS, PC/ABS, PMMA, PA6… a mnoho dalších.

Stále je k dispozici zóna nabírání taveniny, kde díky tepelnému účinku z elektrických ohřevů dochází k okamžitému tváření první vrstvy taveniny. Když skončí první zóna nabírání, druhá šroubovice začne od prvního závitu ve směru stoupání vytvářet dva rozdílné kanály, kanál pro proudění neroztaveného materiálu a kanál pro proudění taveniny. Stoupání je navrženo tak, aby umožnilo rychlejší pohyb první části plastifikovaného materiálu během fáze plastifikace do té doby, než stejný závit skončí v koncové zóně.
Vnější průměr speciálního závitu šneku MultiCompound je o něco menší oproti prvnímu závitu a vytváří tak kanál, ve kterém je oddělen roztavený polymer od pevného / neroztaveného polymeru. Bariérová zóna odděluje pevný granulát od roztaveného granulátu díky procesu přemístění materiálu.
Díky tomuto speciálnímu typu profilu šneku dochází ke snížení efektu oddělování a namáhání způsobeného kompresí, protože proudění polymeru ve dvou oddělených kanálech umožňuje postupné provedení fáze skelného přechodu granulátu.

Tato „nenásilná“ metoda plastifikace umožňuje snížení teploty zpracování až o 10 % ve srovnání s běžnými teplotami.
Točivý moment motoru potřebný pro rotaci šneku MultiCompound v bariérové oblasti je rovněž menší oproti běžným šnekům, díky menšímu kontaktu granulátu se závitem, při kterém dochází k menšímu tření, a tím pádem i menšímu točivému momentu, což v konečném důsledku znamená úsporu nákladů na energii až o 5 %.

Závěrečné hodnocení
Výhody použití šneků MultiCompound je možné shrnout následujícím způsobem:

  • Lepší kvalita produktu díky menšímu namáhání polymeru;
  • Homogenita vstřikované taveniny díky konstantní teplotě tavení;
  • Lepší rozložení částic v celém objemu a vynikající promíchání;
  • Vyšší plastifikační výkon díky vyšší rychlosti rotace šneku;
  • Kratší doba dávkování díky vyššímu plastifikačnímu výkonu;
  • Kratší doba chlazení díky nižším teplotám tavení;
  • Snížení doby cyklu v důsledku součtu faktorů zmíněných výše;
  • Menší spotřeba energie díky nižší teplotě, která je potřeba pro plastifikaci (- 10 %);
  • Menší spotřeba energie díky menšímu točivému momentu motoru šneku (-5 %);

V případě potřeby podrobnějších informací o našem šneku Multi Compound neváhejte kontaktovat náš tým obchodních zástupců. Rovněž jsme Vám k dispozici na veletrhu MSV a FAKUMA.


Radek Masáček
Prodej Čechy
radek.masacek@draeger-cz.cz
tel.: +420 724 362 831
www.brixiaplast.it

Lubomír Kopp
Prodej Morava, Slovensko
lubomir.kopp@draeger-cz.cz
tel.: +420 724 362 832
www.brixiaplast.it

Mohlo by se Vám líbit

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]

Trelleborg rozšiřuje své podnikání prostřednictvím akvizice společnosti Minnesota Rubber & Plastics

Společnost Trelleborg komentuje nedávno dokončenou akvizici americké společnosti Minnesota Rubber & Plastics. Tato firma se sídlem nedaleko Minneapolis je předním výrobcem polymerových a termoplastických komponentů […]

Dopag představuje nové portfolio pod značkou DispensTech.

Dopag Eastern Europe je dceřinou společností HILGER & KERN GROUP, která se svými více než 350 zaměstnanci a 40 pobočkami po celém světě je mezinárodním […]