Plasty

07. srpna 2024 09:34

Světová novinka ve 3D tisku: z nejekologičtějšího materiálu oPET lze nově tisknout barevně

Rychle se vyvíjející svět 3D tisku přináší další novinku – barevný tisk z nejudržitelnějšího materiálu oPET. Ekologický 3D tisk tak díky další inovaci společnosti 3DDen postupuje o další krok vpřed.

Společnost 3DDen oznamuje další technologickou novinku. Našla po dlouhém vývoji řešení, jak z filamentu z oceánského plastu oPET tisknout barevně. Doposud bylo možné tisknout jen výrobky v transparentně šedé naturální barvě plastového odpadu a v případě potřeby produkt následně barvit.

„To, co ještě nedávno bylo jen možností vývoje do budoucna se nyní stalo realitou. Našli jsme technologické řešení pro barevný tisk z oPET,“ říká Honza Hřebabecký, zakladatel a šéf společnosti 3DDen.

Co lze 3D tiskem vyrábět?

Lze říci, že téměř cokoli. Aktuální praxe potvrzuje, že pohodlně a téměř hned je možné takto vyrábět propagační předměty, sportovní medaile, personalizované USB klíčenky nebo nabíječky, nejrůznější hračky, stavebnice, ale i drobný i větší nábytek až po několikametrové instalace.

„Já osobně jsem milovníkem vesmíru, a proto jsem si do kanceláře vytiskl nástěnnou plastiku, která je přesnou mapou povrchu planety Mars. Aktuálně pak pro Český olympijský výbor vyrábíme zakázku 12metrové Eiffelovy věže pro Olympijský festival, který v létě proběhne u jezera Most,“ doplňuje Hřebabecký.

Co je oPET?

oPET je zcela nový recyklovaný 3D tiskový materiál z plastového odpadu vyloveného ze světových oceánů. Může být řešením problému zamoření planety plastem vyrobeným často pro jednorázové účely. Český startup 3DDen jej jako první na světě používá při inovativním 3D tisku na tiskárnách vlastní výroby.

„Opětovné použití oceánských plastů k výrobě udržitelných produktů přispívá k ochraně mořského života a celkovému zdraví oceánů a planety. Zamyslel jsem se, proč vyrábět věci z nového plastu, když v oceánech je tohoto materiálu takové množství,“ říká Honza Hřebabecký, zakladatel a šéf společnosti 3DDen.

Kde se tiskne z oPET a barevně?

Unikátní farmu 3D tiskáren Honzy Hřebabeckého najdeme v pražských Horních Počernicích v Xaverově v prostorách bývalé velkofarmy drůbeže. Zde téměř nonstop pracuje téměř tři stovky 3D tiskáren různých druhů. „Lze říci, že navazujeme na úspěchy největšího světového výrobce 3D tiskáren, české firmy Prusa Research, od které také část strojů máme. Ty nám ale již nestačily na složitější a propracovanější produkty, a proto jsme začali vyvíjet své vlastní 3D tiskárny,“ říká Honza Hřebabecký a dodává: „V ČR, Evropě ani USA jsem nenašel takhle velkou 3D tiskovou farmu, jako je ta naše. Odlišujeme se i zaměřením – specializujeme se na vícebarevný tisk z kombinovaného materiálu a jsme na zakázku schopni ve 3D vymodelovat a vytisknout prakticky cokoli. To navíc velmi rychle, prakticky do druhého dne.“

Část strojů je na míru sestrojena odborníky z 3DDen, a to jsou právě ty, které umějí tisknout z filamentu oPET a to nyní nově i barevně. Ty jsou pak světově unikátní, protože vyrábějí specifické kompletní předměty z výše představeného unikátního ekologického filamentu. oPET nyní dokáže nahradit nový plast bez ztráty kvality. Tento odpad se tak vrací zpět k životu a mění jednorázový plast na vysoce kvalitní, bezpečný.

 

 

 

Mohlo by se Vám líbit

Flexibilní řada výrobků pro stabilní čistotu s nízkými jednotkovými náklady na čištění

EcoCompact je k dispozici také ve verzích L a XL pro čištění rozpouštědly a konzervaci v průmyslu. Společnost Ecoclean rozšířila cenově výhodný model EcoCompact o […]

Unikátní systém hašení akumulátorů ve společnosti Kia Slovakia

Od října má hasičské oddělení výrobního závodu značky Kia na Slovensku (Kia Slovakia) k dispozici inovativní technologii CRISTANINI WJFE 300 pro hašení lithium-iontových akumulátorů z […]

Grumant: Obrábění korozivzdorných ocelí a superslitin

Toto téma jistě zajímá a často trápí velký počet našich čtenářů. Protože v moderním strojírenství jsou poměrně často používány korozivzdorné oceli a mnoho firem se zabývá rozličnými typy […]