Plasty

20. dubna 2015 00:33

Společnost DSM uvedla na veletrhu Fakuma 2014 na trh další generaci polyamidů Diablo odolných proti vysokým teplotám

Royal DSM, celosvětově činná společnost specializující se na přírodní vědy a vědy o materiálech, uvedla na veletrhu Fakuma 2014 na trh další generaci polyamidů Diablo odolných proti vysokým teplotám. Tyto nové materiály jsou součástí jejího portfolia polyamidů Stanyl® 46 a Akulon® PA66 a jsou určeny pro použití v prostoru automobilového motoru, v němž mohou teploty dosahovat až 260 °C.

Výsledkem neustálých snah výrobců v automobilovém průmyslu vyvinout konstrukční řešení s vyšší úsporou paliva je menší prostor a vyšší teploty pod kapotou, částečně v důsledku zařazení nových prvků, jakým je například lepší ochrana chodců proti nárazu, a dále díky častěji používaným přeplňovaným motorům s turbodmychadlem. Další generace polyamidů Diablo firmy DSM pomáhá výrobcům v rámci inovací tento úkol splnit díky své bezkonkurenční tepelné odolnosti, a to jak dlouhodobé, tak krátkodobé.

Technologie umožňuje výrazné vylepšení součástek s dlouhodobou tepelnou odolností, například sacího potrubí se zabudovanými mezichladiči, vedení, koncových krytek chladiče vzduchu, směšovacích trubic a rezonátorů používaných v nejnovějších automobilových motorech. Poslední verze polyamidu Stanyl Diablo 46 snáší trvalé působení teploty 230 °C, kdežto nový polyamid Akulon Diablo vydrží trvalé působení teploty 220 °C. Oba nové materiály mají lepší odolnost vůči krátkodobým špičkovým teplotám měřenou na základě teploty průhybu pod zatížením (HDT – heat deflection temperature). Nový Stanyl Diablo má vyšší HDT 267 °C, kdežto nový Akulon Diablo má HDT 245 °C. Dlouhá doba tepelného stárnutí a hodnoty HDT těchto nových materiálů jsou důkazem jejich vynikajících charakteristik ve srovnání s konkurenčními materiály, které jsou aktuálně na trhu.

Tyto nové materiály mají rovněž lepší odolnost vůči chemikáliím a plynům v systémech recirkulace výfukových plynů (EGR – exhaust gas recirculation). Mají velmi dobré vlastnosti při zpracování a hotové součásti z nich vyrobené mají vysokou pevnost svaru při přetlakovém roztržení a vynikající povrchovou úpravu.

Společnost DSM je jedničkou ve vývoji termoplastů odolných proti vysokým teplotám do automobilových motorů. Technologie Diablo, kterou společnost vyvinula a patentovala, zlepšuje dlouhodobou tepelnou odolnost materiálů a používá se v nejrůznějších typech polyamidů. Společnost DSM ji nevyužívá jen u vlastních polyamidů Stanyl a Akulon, ale poskytuje na ni licenci i ostatním dodavatelům materiálů. Technologie Diablo je dalším důkazem odhodlání společnosti DSM zlepšovat udržitelnost automobilové dopravy, zvyšovat možnosti náhrady kovů a vytvářet nová řešení, která jí umožní růst v tomto vysoce dynamickém sektoru.

www.dsm.com/automotive, www.stanyl.com, www.akulon.com

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]