Plasty

20. dubna 2015 00:33

Společnost DSM uvedla na veletrhu Fakuma 2014 na trh další generaci polyamidů Diablo odolných proti vysokým teplotám

Royal DSM, celosvětově činná společnost specializující se na přírodní vědy a vědy o materiálech, uvedla na veletrhu Fakuma 2014 na trh další generaci polyamidů Diablo odolných proti vysokým teplotám. Tyto nové materiály jsou součástí jejího portfolia polyamidů Stanyl® 46 a Akulon® PA66 a jsou určeny pro použití v prostoru automobilového motoru, v němž mohou teploty dosahovat až 260 °C.

Výsledkem neustálých snah výrobců v automobilovém průmyslu vyvinout konstrukční řešení s vyšší úsporou paliva je menší prostor a vyšší teploty pod kapotou, částečně v důsledku zařazení nových prvků, jakým je například lepší ochrana chodců proti nárazu, a dále díky častěji používaným přeplňovaným motorům s turbodmychadlem. Další generace polyamidů Diablo firmy DSM pomáhá výrobcům v rámci inovací tento úkol splnit díky své bezkonkurenční tepelné odolnosti, a to jak dlouhodobé, tak krátkodobé.

Technologie umožňuje výrazné vylepšení součástek s dlouhodobou tepelnou odolností, například sacího potrubí se zabudovanými mezichladiči, vedení, koncových krytek chladiče vzduchu, směšovacích trubic a rezonátorů používaných v nejnovějších automobilových motorech. Poslední verze polyamidu Stanyl Diablo 46 snáší trvalé působení teploty 230 °C, kdežto nový polyamid Akulon Diablo vydrží trvalé působení teploty 220 °C. Oba nové materiály mají lepší odolnost vůči krátkodobým špičkovým teplotám měřenou na základě teploty průhybu pod zatížením (HDT – heat deflection temperature). Nový Stanyl Diablo má vyšší HDT 267 °C, kdežto nový Akulon Diablo má HDT 245 °C. Dlouhá doba tepelného stárnutí a hodnoty HDT těchto nových materiálů jsou důkazem jejich vynikajících charakteristik ve srovnání s konkurenčními materiály, které jsou aktuálně na trhu.

Tyto nové materiály mají rovněž lepší odolnost vůči chemikáliím a plynům v systémech recirkulace výfukových plynů (EGR – exhaust gas recirculation). Mají velmi dobré vlastnosti při zpracování a hotové součásti z nich vyrobené mají vysokou pevnost svaru při přetlakovém roztržení a vynikající povrchovou úpravu.

Společnost DSM je jedničkou ve vývoji termoplastů odolných proti vysokým teplotám do automobilových motorů. Technologie Diablo, kterou společnost vyvinula a patentovala, zlepšuje dlouhodobou tepelnou odolnost materiálů a používá se v nejrůznějších typech polyamidů. Společnost DSM ji nevyužívá jen u vlastních polyamidů Stanyl a Akulon, ale poskytuje na ni licenci i ostatním dodavatelům materiálů. Technologie Diablo je dalším důkazem odhodlání společnosti DSM zlepšovat udržitelnost automobilové dopravy, zvyšovat možnosti náhrady kovů a vytvářet nová řešení, která jí umožní růst v tomto vysoce dynamickém sektoru.

www.dsm.com/automotive, www.stanyl.com, www.akulon.com

Mohlo by se Vám líbit

Nový 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy

2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy S potěšením oznamujeme, že společnost OnRobot představila novou sadu uchopovačů pro […]

Mezinárodní strojírenský veletrh ukáže cestu k chytrému a efektivnímu průmyslu

Inovativní technologické novinky, téma energetické efektivity i digitální řešení pro průmysl budoucnosti. To vše nabídne již 63. Mezinárodní strojírenský veletrh, který se uskuteční od 4. […]

Obrábění a tváření na MSV a IMT 2022

Obrábění a tváření je tradičně stěžejním oborem Mezinárodního strojírenského veletrhu. Letos bude navíc zvýrazněn prostřednictvím mezinárodního veletrhu IMT, který je organizován v úzké spolupráci se […]