Plasty

11. března 2021 16:41

Speciální polykarbonáty pro speciální užití

Polykarbonát se za poslední dekády stal díky jeho výborným vlastnostem jako jsou netříštivost, vysoká rázová houževnatost, teplotní odolnost a poloviční váha oproti sklu oblíbeným materiálem v mnoha odvětvích. Většina lidí ho zná převážně v jeho dutinkové formě pod obchodním názvem Makrolife, Lexan nebo Makrolon, ale stále používanější je v jeho plné formě, kdy je téměř nerozeznatelný od skla.

Inzerce

Optické vlastnosti jako sklo, které ovšem nerozbijete. Jeho uplatnění nalezneme v průmyslu, stavebnictví, luxusních pergolách, krytech bazénů nebo také v automobilovém průmyslu jako automobilová okna, kde hraje roli zejména jeho nízká váha, a to ve vztahu k emisím CO2. Oproti podobnému plexisklu nabízí hlavně lepší mechanické vlastnosti.

Stále více je polykarbonát používán třeba pro prosklení kabin užitkových strojů, jako jsou traktory, lesní stroje, čtyřkolky, neboť plní náročné bezpečnostní testy pro ochranu posádky. Zajímavostí je použití pro závodní vozy, kde se využívá opět kvůli nižší váze materiálu.

Všeobecně je materiál velmi populární z důvodu snadné obrobitelnosti. Výborně se nechá ohýbat jak za tepla tak i za studena a je k dispozici také s několika typy coatingů, což jsou speciální polysiloxanové silikonové vrstvy, které vlastnosti polykarbonátu ještě vylepšují.

Tyto hard coatingy (povrchové úpravy) dodávají materiálu další vlastnosti, které standardně materiál nemá. Například KASIGLAS KT-flex je úprava, která dodá materiálu vysokou odolnost proti poškrábání otěrem, navíc se zvýší odolnost proti chemikáliím nebo graffiti a je možné ho ohýbat. Již dlouhodobě se polykarbonát s podobnou povrchovou úpravou používá pro světlomety automobilů. Výhodou KT-Flex je možnost ohybu bez vlásečnicových prasklin.

Velmi oblíbená je speciální úprava KASI Antistatic (AS-FAR), využívaná převážně pro aplikace a prostory, kde je zvýšené riziko elektromagnetického výboje. Antistatic coating zlepšuje odporové vlastnosti povrchu a umí z něj odvést elektrické napětí.

Polykarbonát s označením Macroclear Antireflex se využívá převážně v odvětvích, kde jsou potřeba dokonalé optické podmínky a je vyžadováno, aby materiál nevytvářel světelné odlesky.

Na poli bezpečnosti a ochrany pracovníků svařovacích provozů, se používá další oblíbená varianta  s označením WELD-protect (Makroclear Colorado FL01), který představuje stále populárnější náhradu lamel a PVC pásů ve svařovacích prostorech. Díky svému probarvení do variant tmavě červené, nebo zelené a retardérům hoření v materiálu je ideální ochranou zaměstnanců. Chrání před poraněním zraku, nebo odskakujícím jiskrám a zároveň poskytne transparentnost a umožní tím vizuální přehled o dění na pracovišti obloukového sváření.

Pro aplikace, kde nelze použít polykarbonát, zejména pokud je potřeba atestu pro styk s potravinami nebo vyšší chemická odolnost, je možné zvolit alternativně materiál PET-G (GRIPHEN).

Speciální polykarbonáty umí dodat profesionálové z týmu TITAN-Multiplast, s.r.o.

Produktové video:


Kontakt a více informací: www.titan-multiplast.cz, www.multiplast.cz

 

Mohlo by se Vám líbit

ŠKODA AUTO otevírá AIM.Lab ve spolupráci s VŠB- Technickou univerzitou Ostrava

Laboratoř umělé inteligence představuje v českém automobilovém průmyslu unikátní projekt  Pokračování úspěšné spolupráce mezi ŠKODA AUTO a VŠB–TUO Propojení teorie a praxe posiluje pozici a […]

Nedostatek zaměstnanců roste

Společnost ManpowerGroup zveřejnila výsledky průzkumu Nedostatek zaměstnanců s potřebným profilem pro čtvrté čtvrtletí 2021, který se zaměřuje na to, jak je pro zaměstnavatele náročné obsadit […]

Ložiskové jednotky Self-Lube® od NSK ušetří ocelárně 292 136 EUR ročně

V určitých oborech a určitých aplikacích jsou na ložiska kladeny zvláště velké požadavky. Jedním z příkladů je výroba oceli, kde agresivní provozní prostředí přináší zvýšenou […]