Plasty

16. října 2018 15:39

Šetrný způsob čištění a renovace laserem

Jdeme za hranice běžných technologií. Přicházíme s perfektní technologií pro průmyslové čištění, technologických celků a forem, nebo pro jemné odstraňování rzí na vzácných předmětech v domácnosti.

Laserové čistění
Princip laserového čištění je postaven na využití velmi krátkých laserových pulsů s velkým výkonem. Z povrchu vystaveného laserovému paprsku jsou nečistoty doslova odpařeny. Část odpařeného materiálu zůstává zachycena ve filtračním systému. Podle míry znečištění podkladu se postup může i vícekrát opakovat, dokud nedojde k požadovanému efektu. Pro různé materiály se nastavuje různá intenzita laseru. Materiál není namáhán mechanicky, tepelně ani chemicky.
Technologie se využívá při celé řadě úkonů, mezi které patří například laserové čištění kovových předmětů, elektrostatických filtrů, laserové čištění svarů, čištění muzejních exponátů, zlata, stříbra, platiny a šperků, čištění forem, zvonů, technologických celků atd. Mezi nejrozšířenější oblasti využití patří obecně průmyslové čištění forem a odrezování laserem, odstraňování barev z budov, mostů a dopravních prostředků.
Výhody laserového čištění se vedle technických předností soustřeďují především v oblasti ekologie, ekonomiky a časové efektivity. Čištění laserem je řešením pro místa a provozy, kde není možné pracovat s chemickými materiály a rozpouštědly, nebo je zapotřebí zohlednit ekologická rizika.
Laser odstraní snadno a rychle zbytky mastnoty, lepidel, rzi, připečených plastů a nejrůznějších ochranných nátěrů. Odrazivost a vysoký bod tání dělá z kovů ideální podklad pro technologii laserového čištění. Nepoškodí podkladový materiál a dostane se i do mikrotrhlin a vrstev, které jsou běžně těžce ošetřovatelné. Nastavením síly laserového paprsku lze ovládat hloubku a rychlost čištění.
Využití laseru je běžné u přesných forem, u čištění kovových filtrů, válců, motorů, brzdných systémů, u odstraňování nátěrů z lodí a letadel, i u čistění kovových předmětů menší velikosti. Nedochází k poškozování podkladu, ani k jeho úbytku. Laserový čistič kovu má oproti ostatním metodám čištění výhodu ve vysoké rychlosti čištění. Vysokorychlostní laserové čištění se používá nejen na velké plochy například u dopravních prostředků, ale i na špatně přístupná místa, jako jsou kovové mostní konstrukce nebo členitá kovová zábradlí. Bez obav lze provádět touto metodou šetrného čištění kovu i laserové čištění kování s historickou hodnotou, kovové sochy a muzejní exponáty. Pokud potřebujete konzultaci, rádi Vám vyhovíme

Čištění forem pro výrobu
Efektivní, přesné a šetrné čištění povrchu laserem proniklo i do průmyslového čištění a čištění forem pro výrobu. V mnoha odvětvích se stává normou. Jde například o čistění forem pro výrobu dílů z plastu, čištění forem pro výrobu pneumatik, čištění odlévacích forem nebo o bezpečné čištění mikrootvorů. Laserové odstranění výrobních zbytků je často navázáno na rychlost a efektivitu. Odstávka části technologie může mít přímo měřitelný ekonomický dopad. Právě laserové čištění přesných forem je šampionem v rychlosti. Potřebujete-li vyřešit laserové čištění plastikářských forem, nebo pokud chcete konzultovat jakoukoliv jinou technologickou záležitost, rádi pomůžeme.

Odstranění rzi
Příprava zrezivělého materiálu na další část technologického procesu a vysokorychlostní čištění rzi je už díky laseru realitou. Laserový odstraňovač rzi si s tím poradí téměř dokonale. Předností je velmi rychlá aplikace a související ekonomická výhodnost. Laserový čistič rzi si poradí s nejrůznějšími materiály. Odrezování laserem se aplikuje na kovy, slitiny, masivní přípravky i tenké plechy. Lze jím řešit čištění tlakové rzi, i plošné zrezivění, laserový paprsek pronikne i do nejmenších otvorů a mikrotrhlin, takže dokážete materiál velmi kvalitně připravit na následné svařování, lakování nebo další procesy.

Čištění jemných povrchů
Čištění jemných povrchů laserovým paprskem patří k nejšetrnějším metodám čištění vůbec. Podkladová vrstva a vrstva znečištění se svými vlastnostmi a složením výrazně liší. Tento rozdíl se zohlední při intenzitě aplikovaného paprsku a dochází tak k téměř dokonalému odstranění nečistot, nebo původních ochranných nátěrů či rzi. Podkladový materiál není porušen. Nevystavujeme jej nepřiměřeným teplotám, chemickým látkám a nehrozí ani žádný druh manuálního poškození, ke kterému může dojít při mechanickém čištění. Laserové čištění jemných povrchů je doporučeno například u nejrůznějších výrobních forem, válců, v oblasti přesného strojírenství, v automobilovém či leteckém průmyslu.

Čištění muzejních exponátů
Laserová technologie čištění umožňuje díky své šetrnosti k podkladovým materiálům čistit i předměty a exponáty historické hodnoty. Muzejní i soukromé sběratelské sbírky obsahující exponáty a předměty z kovů, slitin, keramiky mohou využít jemného čištění laserovým paprskem. Nabídka jemného laserového čištění se může týkat například historických zbraní, kování, veteránů, kamene, keramiky atd.

Mobilní technologie
Mobilní laserové zařízení lze přepravit na místo, kde potřebujete provést čištění. Nejčastější výjezdy provádíme na technologické celky, kde odstávka ve výrobě nese velké ztráty. Případně na čištění statických věcí, které není možné bezproblémově převážet. Mobilní laser je zařízení o rozměrech cca velké elektrocentrály a lze jej převážet v dodávce. Přestože jde o technologii rychlou a cenově efektivní, chceme dopředu upozornit na to, že do ceny musíme započítat pojištění této vyspělé technologie na dobu výjezdu.

Kvalifikovaná obsluha
Samotná technologie není použitelná bez kvalifikované obsluhy. Náš tým je garancí, že se vám vedle teoretických znalostí dostane i velká dávka zkušeností. Máme za sebou velký počet nejrůznějších zakázek a materiálů, předměty různých velikostí a specifického stavu znečištění. Rádi si poradíme i s vaší zakázkou

Pravidelná údržba
V rámci služeb vám můžeme poskytnout servis s pravidelnou údržbou. Dohodneme optimální lhůtu pro pravidelné čištění vašich výrobních prostředků mobilní laserovou technologií, a o zbytek se postaráme. Správná péče o jednotlivé komponenty může prodloužit funkčnost a životnost jednotlivých dílů i technologických celků. Položte základy bezproblémového provozu zařízení. Informujte se u nás na výhody servisní smlouvy.


SVED, elektrotechnické družstvo
Švermova 268, 460 10 Liberec
tel: +420 604 295 258
laser@sved.cz
www.lasercisteni.cz

Mohlo by se Vám líbit

O krok napřed – EMCO stroje s řídicím systémem SINUMERIK ONE

Digitálně nativní CNC řídicí systém SINUMERIK ONE s novými technologickými funkcemi a uživatelským rozhraním v novém designu se již úspěšně používá na soustruzích a frézkách […]

Cívka za cívkou pro vyšší efektivitu

Vysokozátěžové paletové regály pro Invesztál Cívky z nejrůznějších (barevných) kovových plechů představují základní materiál, ze kterého Invesztál vyrábí nejrůznější tvary a druhy střešních krytin a systémy […]

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]